Anasayfa / GENEL / O haber bir Doğan Haber Ajansı yalanı çıktı
dha1

O haber bir Doğan Haber Ajansı yalanı çıktı

Doğan Haber Ajansı 5 Kasım 2015’te yaptığı haberde ABD’nin “artık YPG’ye silah ve mühimmat vermeyeceğini” iddia etti. Bu iddiaya dayanak olarak ABD’nin Irak ve Suriye’de yürüttüğü operasyonun sözcüsü Albay Warren’ın sözlerini kullanan DHA’nın haberinin çeviri hatasından dolayı doğru olmadığı ortaya çıktı.


Aslında Warren Pentagon’da yapılan basın toplantısında “YPG’ye hiç silah vermedik, bizim şu ana kadar verdiğimiz silahlar Suriye-Arap Koalisyonu’naydı. Silah ve mühimmat yardımları Arapların başını çektiği Suriyeli muhaliflere gidecek” dedi.

Ayrıca ABD yetkililerinin iddiasının da doğru olmadığı ortaya çıktı. Suriye Arap Koalisyonu adı verilen grup söz konusu mühimmatı kendileri yerine YPG’nin aldığını açıkladı. Geçen hafta Amerikan basınına konuşan Arap liderler kendilerine hiçbir silah verilmediğini belirtmiş ve daha fazla yardım talep etmişti. Bu hafta New York Times’a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de Suriye Arap Koalisyonu’nun bir “Amerikan icadı” olduğunu ifade etmişti. YPG yetkilileri de daha önce ABD’nin gönderdiği mühimmatı aldıklarını ifade ettiler.

Dolayısıyla Doğan Haber Ajansı ve ABD yetkilerinin iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Tarih:
Perşembe, 5 Kasım, 2015
Kuruluş:
Doğru Haber Görseli:
gy1 gy2
(gununyalanlari.com)

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir