Anasayfa / ANALİZ / O gazete Türk ekonomisine bu yüzden vurdu!
sukuk-ekonomi

O gazete Türk ekonomisine bu yüzden vurdu!

MEDYAGÜNDEM- İki önemli gelişme:  Türkiye’nin ilk kez yapacağı sukuk ihracına (kira sertifikası), dünyada bu işin piri olarak bilinen HSBC Amanah Merkezi Şeriat Komitesi’nden onay çıktı. Yazıda “Komite, Türkiye Cumhuriyeti’nin ihraç edeceği sertifikaların yapı ve işleyiş açısından ‘şeriata’ uygunluğunu onayladı” denildi.

Haber dün gündeme geldi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk kez yapacağı sukuk (kira sertifikası) ihracına Şeriat Komitesi tarafından ‘besmeleli’ onay alması haberiyle birlikte, Financial Times gazetesi, Türkiye ekonomisi aleyhinde bir yazı yayınladı. “Türkiye ekonomisinin enerjisi azalıyor” başlığı atılan yazıda, görüşlerine yer verilen Mavi Jeans Genel Müdürü Cüneyt Yavuz, “Her ay bir AVM’nin kapanmasını bekliyorum” dedi.

Türk ekonomisinin sarsılması için pusuda beklerlermiş gibi medyada birileri de topa girip, utanmasalar sevinç naraları atacakları yazılar döşendi.

Asıl dertlerinin ne olduğunu da Sabah Gazetesi’nde bugün Süleyman Yaşar şöyle açıkladı:

“İşte şimdi iyice anlaşılıyor ki aslında sorun ekonomide değil, sorun hükümetin kimliğinde. Esas amaç ne olursa olsun AK Parti’nin iktidardan indirilmesi.”

Yaşar’ın böyle yazmasına neden olan önemli bir gelişme de Merkez Bankası tarafından açıklanan rakamlardı. “Türkiye ekonomisinin çok ısındığını, sert bir iniş yapacağını ileri sürenler, aksine ekonomi soğuyup da yumuşak iniş yapınca, ekonomi yönetimini tebrik edeceklerine bu defa ekonominin hız kaybettiğini ileri sürüp eleştiriye başladılar.” diyen Yaşar, şöyle yazdı:

“’Cari açık patlayacak, bu iş böyle gitmez’ diyenlere cevap, dün Merkez Bankası’ndan geldi. İlk yedi aylık verilere göre cari açık, geçen yıl 50.1 milyar dolar düzeyindeyken bu yıl 34.4 milyar dolara geriledi. Böylece geçen yıl temmuzda 74.7 milyar dolar olan yıllıklandırılmış cari açık, bu yıl temmuzda 61.4 milyar dolar oldu.”

Sabah yazarı derecelendirme kuruluşlarına da seslenip, “Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?” diye sordu.

Peki asıl sebep Körfez sermayesinin Türkiye’ye akacak olması mı?

Çünkü sukuk ihracının onaylanmasıyla Türkiye Hazinesi’nin yeni girdiği bu finansal alanın dünyada 100 milyar dolarlık bir piyasası bulunuyor.

Türkiye’nin ilk kez yapacağı sukuk ihracına (kira sertifikası), dünyada bu işin piri olarak bilinen HSBC Amanah Merkezi Şeriat Komitesi’nden onay çıkması demek, Türkiye’ye büyük para girişi de demek…

Belki de uluslararası derecelendirme kuruluşları bunu engellemek için Türkiye’nin kredi notunu yükseltmiyorlar.

Bunu engellemek için İngiltere merkezli The Economist ve Financial Times’da Türkiye aleyhine haberler çıkıyor.

Türkiye aleyhine yürütülen kampanyaya Türkiye’de bazı kalemlerin katılması ise daha manidar…

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

aksener

Akşener’e İngiliz gazı!

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Meral Akşener’in AK Parti’nin hakimiyetine son verecek en iyi isim …

aksener8

FETÖ’nün adayı Akşener’e İngiliz’den bayat PR!

İngiliz Financial Times geçen yıl FETÖ’nün desteklediği Meral Akşener için yayınladığı PR yazısını ısıtıp yeniden …

erd-putin3

İngiliz oyun dışı kaldığı için çıldırıyor

Financial Times, Türkiye’nin Suriye’de ateşkes için Rusya ile bir plan hazırladığını, planla Batı’nın rolünün azaldığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir