Anasayfa / GENEL / O fotoğraftakinin kim olduğu ortaya çıktı!
ozal-foto

O fotoğraftakinin kim olduğu ortaya çıktı!

Ahmet Özal’ın “Babam Turgut Özal hastaneye ayakta, yürüyerek geldi” diyerek fotoğrafını gösterdiği kişi, Turgut Özal’ın yakın koruması Turgay Açıkgöz çıktı.

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın, Turgut Özal’a yapılan otopside, “Zehir bulundu, ancak zehirlenerek öldürüldüğüne ilişkin bulguya ulaşılamadı” dediği rapor sonrası basın topantısı düzenleyen Ahmet Özal, 17 Nisan 1993 sabahı babası hastaneye götürülürken çekilmiş bir fotoğrafı göstermişti. Ahmet Özal, hastane girişinde koruma-ların arasında bulunan takım elbiseli kişinin babası olduğunu öne sürmüştü: “Fotoğrafta babamın hastaneye dimdik yürüyerek girdiği görülüyor. Sağındaki kişi koruması Kadir, solundaki koruması Ali, arkasındaki Aslan Güner, onun yanında görülen kişi de koruma Turgay’dır.”.

Ancak Anadolu Ajansı arşivinde bulunan devam karelerinde bu kişinin Turgut Özal olmadığı açıkça görülüyordu. VATAN o fotoğrafta yer alan kişileri ve aynı saatlerde neler yaşandığını Turgut Özal’ı o dönem adım adım takip eden, birlikte yurtdışında 50 ülke gezen, Ankara’nın duayen gazetecisi Orhan Uğuroğlu’ndan dinledi. Uğuroğlu fotoğrafı ve o gün yaşadıklarını şöyle anlattı:

Sedye üstündeydi

SEDYEYLE ALINDI: O dönem Star Televizyonu’nun Ankara Temsilcisi’ydim. Telsizden anonsu duyunca arabamla fırladım. Cumhurbaşkanlığı’ndan çıkan araç Atatürk Bulvarı’nda önümden geçti. Hastaneye geldiğimde son anda Özal’ı sedyeyle içeri alırlarken gördüm. Kameram ve fotoğraf makinem yoktu. Sıhhiye’de olan Anadolu Ajansı’ndan Selahattin Yılmaz yetişmiş. Fotoğrafı çektiğini gördüm ve çok kıskandım. Korumalar çevrede ağlıyordu. Turgut Özal’ı ilk alıp ambulansa bildiren ve ölü bulan ekip bunlar. Acilde Özal’a ilk önce elektrikli kalp masajı yapılıyor. Olmuyor kalp pili takılıyor. Olmayınca kalbe müdahale ediliyor. İnanılmaz bir mücadele veriliyor ama döndürmek mümkün olmuyor.

EN YAKININDAYDI: Ahmet Özal’ın babası olarak gösterdiği gri takımlı kişi Turgut Özal’ın yakın koruması polis memuru Turgay Açıkgöz’dü. Turgay, ANAP’tan önce, Özal’ın Başbakan Yardımcılığı yaptığı dönemden itibaren beri yakın korumasıydı. Arabada Başyaver Aslan Güner, Şoför Mustafa Aslan, koruma Yaşar Tufan, acil müdahale timinden Başkomiser Kadir Efeoğlu ve ekip amiri rahmetli olan Turan İnanç var. Fotoğraftakilerin hepsi emekli oldu. Bu korumalar Özal’ın evlatları gibiydi. Özal’a o kadar bağlıydılar ki günlerce Çankaya Köşkü’nde ağladılar. Fotoğrafta sol baştaki uzun boylu kişi İngiliz Ali lakaplı koruma Ali Engin, onun yanında Özal denilen koruma Turgay Açıkgöz var. Turgay’ın yanındaki Bambi lakaplı koruma Yaşar Tufan ve onun arkasında kafası görülen kişi ise komiser Bekir Yırtar. Açıkgöz’ün arkasında elinde telsiz bulunan üniformalı kişi Başyaver Aslan Güner. Ön taraftakiler içeri doğru giden sedyeye bakıyor. Milliyet o tarihte hata yaparak “Özal kollarda getirildi” diye yazdı. Ahmet Özal buna inandı herhalde. (VATAN)

ozal-foto2

MEDYAGUNDEM

erdogan1

Zafer sonrası anlamlı ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi referandum sonrası ilk ziyaretini ölümünün 24. Yıldönümünde merhum Turgut Özal’ın anıt mezarına …

demirel1

Demirel de ‘başkanlık’tan yana çıktı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başkanlık sisteminin Türkiye’nin geleceği için ne …

ozal5

Hürriyet’in dün hedefi Özal’dı bugün Erdoğan

A Haber’de yayınlanan Memleket Meselesi programında Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu yıllarda atılan manşetler ele alındı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir