Anasayfa / GENEL / O fotoğraf İngiliz’i titretti!
ingiliz1

O fotoğraf İngiliz’i titretti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16 Türk devletinin askerleriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan verdiği mesajı İngiltere gördü ve çok korktu!


İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ı 16 Türk askeriyle karşılamasını değerlendirdi. Gazete, “Bu tablo, Türkiye’de son dönemde görülen en gerçeküstü manzaralardan biriydi” yorumunu yaptı. Financial Times gazetesinin internet sayfasındaki blog yazısınn başlığı:

“Kostümlü muhafızlar, Erdoğan’ın güç gösterisinde başrolde.”

Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey yazısının başında, Ankara’yı ziyaret eden ortalama yabancı bir liderin muhtemelen böyle bir tabloyla karşılaşmayı beklemeyeceğini belirtiyor.

Financial Times muhabiri bu tablonun esasında Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde gittiği yöne dair bazı ipuçları içerebileceğini belirtiyor.

Gazeteye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin güçlü ve tartışılmaz lideri statüsünün altını çizmek istemiş olabilir.

“GÖRÜNTÜ DİKKAT ÇEKİCİYDİ”

BBC Türkçe’ye göre, Financial Times’taki yazı şu satırlarla noktalanıyor:

“Yapılan tüm şakalara karşın, Bay Erdoğan’ın askerlerle görüntüsü bilhassa dikkat çekiciydi. Bu görüntü aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin sınırlarının ötesinde bir rol oynamaya yönelik emellerinin ve kendisini ülkenin emperyal geçmişiyle özdeşleştirme arzusunun bir işaretiydi.

Erdoğan halen bir geçiş döneminde. Geçen yıl ülkenin en uzun süre görev yapan Başbakanı iken doğrudan halkoyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu. Ancak ülkeyi yönetiyor görünse de, Türkiye’nin siyasi sistemi hala en azından kağıt üstünde parlamenter. Yani bir başkanlık sistemi yok.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı (ve onun heybetli merdiveni) devasa bir idari kompleksin parçası ve Erdoğan’ın emellerinin somut kanıtı. Erdoğan henüz Cumhurbaşkanlığını Türkiye’nin resmi güç merkezi yapacak anayasa değişikliklerini geçirebilmiş değil. Ancak yasal ayrıntılardan ziyade pratik güce ve şişkin emellerine öncelik vererek, birçok Türk liderin uzun süredir izlediği yolu takip ediyor. Tıpkı yeni ve beklenmedik elbiseler giydirilmiş yardımcı oyuncularının işaret ettiği gibi.”

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

İngiliz medyası Hıristiyan teröriste kalkan oldu

Londra’da teravih namazından çıkanları ‘avlamak isteyen’ zanlı terörist değil 4 çocuk babası olarak gösterildi. “4 …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

2 Yorumlar

  1. Milletimizin Şahlanışı

    Milletimizin dimdik durması kimi rahatsız eder. İmam-ı Rabbani Hz.lerinin buyurduğu gibi: “Müslümanların güçlenmesi küfrün zayıflamasıdır. Bunun tersi de doğrudur.”

  2. Evet, en ön sağ baştaki jilet parçalarından yapılmış, gümüş-altın pırıl pırıl zırh içine cart yeşil uzun kollu penyeli kostüm de beni titretti. Cumhurbaşkanıma canım feda ama kabul edin bu kostümler ucuz, basit, iğreti, yapmacık… Göz var izan var. O makama layık mı bu kostümlerin kalitesi? Neden profesyonel birilerine yaptırılmadı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir