Anasayfa / GENEL / Milliyet o yazı yüzünden karıştı!
mehves-milliyet

Milliyet o yazı yüzünden karıştı!

MEDYAGÜNDEM- Milliyet gazetesinin magazin yazarı Ali Eyüboğlu, geçtiğimiz gün, “Erkeklerin gözü üçünü de yedi” başlığıyla bir yazı yazdı. Peki o kadınlar kimdi?  Eyüboğlu’na göre NTV’den ayrılan üç kadın haberci ve sunucu; Banu Güven, Dilara Gönder, Gülay Özdem’di…

Milliyet’in internet sitesinde bir de o yazıya “foto galeri” eklendi.

İşte o yazı Milliyet’i karıştırdı.

Bugün Milliyet’te Mehveş Evin, “Milliyet’ten Zeynep Miraç Özkartal ve Asu Maro ile birlikte tepkimizi dile getirmeye karar verdik… Medyada çalışan kadın gazetecilerin oluşturduğu ‘Kadın Gazeteciler Takipte Platformu’ destekledi. Bu yazı, hepimizin imzasını taşıyor.” diye yazdı.

Yazıda Eyüboğlu’na fütursuzca ifadelerle cinsiyet ayrımcılığı suçlaması getirildi.

Evin’in yazısından bazı bölümler şöyle:

“Bize göre yazıdaki en önemli sorun, Eyüboğlu’nun kadın habercilerin hepsini birer cinsel obje olarak tanımlaması. Sanki bu isimlerin başka becerisi yok, yalnızca güzellikleri veya seksapelleriyle var olabiliyorlar.

Eyüboğlu kadın haberciler özelinde Banu Güven’i öne çıkarıyor. Erkeklerin ekranın karşısında nasıl ‘erim erim eridiğini’ ballandırarak anlatıyor.

….Meslektaşlarımızı aşağılayan, cinsiyet ayrımcılığı içeren… Dahası, erkek seyirciyi beyinsiz birer kadın düşkünü olarak tanımlayarak, kadın ve erkeğe hakaret niteliğindeki bu yazıyı esefle kınıyoruz.

Erkek meslektaşlarımızın gözlerini de, kadını cinsel obje olarak gören görüşlerini de kendilerine saklamalarını tavsiye ediyoruz… Ümidimiz, gazetecilik mesleğini aşağılayan, zarar veren ve fütursuzca edilen cinsiyetçi ifadelerden artık vazgeçilmesi.

Bu meslekte kadın olmak zor… Baksanıza, sadece çalışırken değil, işsiz kalınca bile ayrımcılığın hedefi oluyorsunuz!”

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

bila

Kovdular ama istifa etmiş gibi çek panpa!

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila görevinden istifa etti. Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni …

karakas-m

Ve Milliyet o ismi de kovdu!

Demirören ailesi Milliyet ve Vatan’ı işgal eden sol terör örgütü sempatizanı ve PKK’lı gazetecileri bir …

mehves-mil

Milliyet’te PKK’lı temizliği!

Demirören ailesinin sahibi olduğu Milliyet gazetesinde özellikle sol terör örgütleri sempatizanı ve PKK’lı gazeteciler temizliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir