Anasayfa / GENEL / MHP’ye paralel kumpas da deşifre
mhp

MHP’ye paralel kumpas da deşifre

MHP’de bazı üst düzey yöneticilerin istifasıyla sonuçlanan kaset skandalına yol açan olayın aslında, 2009 yılından itibaren yapılan dinlemelere dayandığı belirlendi. Emniyet müfettişleri, paralel yapıya mensup polislerin MHP teşkilatını 4 yıl dinlediğini de saptadı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’ndeki paralel yapıya mensup polislerin, 2009-2013 yılları arasında MHP üst yönetimi dahil il ve ilçe yöneticilerinin de içinde olduğu 36 kişiyi dinlediği ortaya çıktı. Antalya, Hatay, Rize, Elazığ, Kayseri, Kahramanmaraş, Kocaeli, Elazığ, Karaman, Konya ve Osmaniye dinlenen teşkilatlar arasında yer aldı. MHP üst yönetiminin özellikle 2011 seçimleri öncesinde terör örgütü Türk İntikam Birliği Teşkilatı kapsamında uzun süre dinlendiği belirlenmişti. Bu dinlemeler sonrasında kamuoyunda “kaset skandalı” olarak da bilinen komployla partinin üst düzey yöneticileri görevlerinden istifa etmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişleri, İstihbarat Dairesi’nde çalışan paralel yapıya mensup polislerin hukuka aykırı dinlemelerine dair incelemelerinde yeni dinleme listelerine ulaştı.  MHP Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Şandır, Deniz Bölükbaşı, MHP Kurucu ve Genel Başkan adaylarından Ramiz Ongun, Ümit Özdağ ve bir çok il başkanı ile ilçe başkanının 2009-2013 arasında dinlendiği tespit edildi.

O polisler soruşturuluyor

MHP’li yöneticileri, terör örgütü TİT gibi “terör suçu” kapsamında dinleyen polislerin, İzmir’de sürdürülen yasa dışı dinleme soruşturması kapsamında göz altına alınanlar arasında olduğu öğrenildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker, Özel Kalem Müdür Yardımcısı Bilal Aydın, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Taytak’ın da aralarında olduğu 7 MHP’linin dinlemelerini Star gündeme getirmişti. Dinlemeler İstihbarat Dairesi’nin “terör suçu” gerekçesiyle talebi ve Ankara 12.Ağır Ceza Mahkemesi kararlarıyla yapılmıştı. Dinlemeler isimsiz ihbar mektuplarına dayandırılarak talep edilmişti. 9 Aralık 2010 tarihli talepte, mektubun içeriği şöyle anlatıldı:

Dinleme talebi bu satırlarda

“TİBT mensubu şahısların milliyetçi duyguları öne çıkan bazı şahısları da kontrol altına almaya çalıştığı, birlikte ırkçı söylemlerin ön plana çaktığı toplantılar yaptıkları, toplantıya katılan bir çok şahsın silah da taşıdığı, geçtiğimiz günlerde yaşanan Hatay Dörtyol, Kütahya’da vefat eden ülkücü görüşe mensup öğrencinin ölümü gibi olayları kastederek öç alma yeminlerinin edildiği… iddia edilmiştir.”

İlk sırada Antalya var

MHP’ye il bazında yapılan dinlemelerde Antalya ilk sırada, Elazığ ise ikinci sırada yer aldı. Antalya İl Başkanları başta olmak üzere Kepez, Manavgat, Gazi Paşa ilçe başkanlarıyla İl Genel Meclisi üyeleri de dinlemeden nasibini aldı.

– Mustafa Aksoy: Antalya eski İl Başkanı. 2010-2011 yılları arasında dinlendi.

– Ali Adnan Kaya: Antalyaeski İl Başkanı. 2011 yılında dinlendi.

– Süleyman Kılıç: Antalya Kepez İlçe Başkanı. 2011-2012 yılları arasında dinlendi.

– Bayram Dal: Antalya İl Genel Meclis üyesi. 2011-2012 yılları arasında dinlendi.

– Halil Gubaş: Antalya Manavgat İlçe Başkanı. 2011-2012 yılları arasında.

– Mehmet Yüksel: Antalya Gazipaşa İlçe Başkanı. 2011-2012 yılları arasında dinledi.

– Osman Kalay: MHP Antalya İl Yönetim Kurulu üyesi. 2011 yılında dinlendi.

En çok dinlenen ikinci il: Elazığ

– Oğuzhan Demir: Elazığ İl Başkanı. 2011 yılında dinlendi.

– Altan Şimşek: MHP Elazığ İl Yönetim Kurulu üyesi. 2012-2013 yılları arasında dinlendi.

– Mevlüt Or: Elazığ Merkez ilçe eski başkanı. 2010 yılında dinlendi.

– Ömer Faruk Murat: Kayseri İl Başkanı. 2011 yılında dinlendi.

– Selman Özdoğan: Kahramanmaraş eski il Başkanı. 2011 yılında dinlendi.

– Adnan Akdaş: Hatay İl Başkanı. 2012-2013 yılları arasında dinlendi.

– İsa Yalçın: Isparta İl Başkanı. 2011 yılında dinlendi.

– Aydın Ünlü: Kocaeli İl Başkanı.2010-2011 yılları arasında dinlendi.

– Hulusi Çökgel: Konya Kadınhanı Belediye Başkanı. 2012 yılında dinlendi.

– Ramazan Erbaktepe: Karaman İl Yönetim Kurulu üyesi. 2011-2012-2013 yıllarında en az 3 ay süreyle dinlendi.

Mektupla şantaj
İllegal dinlenenler arasında yer alan MHP milletvekili Özcan Yeniçeri’ye geçtiğimiz aylarda imzasız bir mektup gelmişti. Bu mektupta özetle, “Elimizde parti aleyhine yaptığın konuşmalara ilişkin ses kaydın var” denildi. Yeniçeri, mektupla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuştu.
ÜST DÜZEY İSİMLER

– Mehmet Şandır: Genel Başkan Yardımcısı. 2009 yılında dinlendi.

– Ahmet Deniz Bölükbaşı: Genel Başkan Yardımcısı. 2009 yılında dinlendi. 12 Haziran 2011 seçimi öncesi internete düşen görüntüler sonrasında istifa etti.

– Ümit Özdağ: Genel Başkan adayı. 2009-2010 yılları arasında dinlendi.

– Ramiz Ongun: MHP kurucusu ve Genel Başkan adayı. 2009 yılında.

– Mehmet Taytak: MHP Genel Sekreter Yardımcısı iken, Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) kapsamında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) hakimi kararıyla 27 Aralık 2010-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında dinleme ve izlemeye alındı. Şantaj kasetleri sonrasında istifa etti.

– Prof. Dr. Zuhal Topçu: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başdanışmanı iken TİBT kapsamında 16 Mart-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında yine Ankara 11. ACM hakimi kararıyla dinleme ve izlemeye alındı.

– Özcan Yeniçeri: Milletvekili. 2010-2011 yılları arasında dinlendi. Kendisine gelen şantaj mektubuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

– Adnan Şefik Çirkin: Hatay Milletvekili. 2011 yılında dinlendi.

– Bilal Karaca: MHP Hatay milletvekili adayı. 2011 yılında dinlendi.

– Muhammed Asari Güler: Adıyaman eski Milletvekili ve MYK üyesi Hasari Güler’in oğlu. 2011-2012 yılları arasında dinlendi.

– Lütfi Türkkan: Kocaeli Milletvekili. 2011 yılında dinlendi.

– Murat Çeliker: MHP lideri Devlet Bahçeli’nin özel kalem müdürü. TİBT kapsamında 16 Aralık 2010-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında dinleme ve izlemeye alındı.

– Bilal Aydın: MHP lideri Devlet Bahçeli’nin özel kalem müdür yardımcısı. Yine 12. ACM hakimi kararıyla, TİBT kapsamında ve 16 Aralık 2010-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında dinlendi.

– Murat Mantuş: MHP lideri Devlet Bahçeli’nin koruma müdürü. 27 Aralık 2010-19 Mayıs 2011 tarihleri arasında, yine TİBT kapsamında dinleme ve izlemeye alındı.

– Ekrem Bülent Haberal: CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Mehmet Haberal’ın oğlu.’MHP üst düzey yöneticileriyle yakın irtibatı’ nedeniyle TİBT kapsamında 27 Aralık 2010- 19 Mayıs 2011 tarihleri arasında dinleme ve izlemeye alındı.

– Murat Kanlı: Osmaniye İl Başkanı. 2011’de dinlendi.

– Salih Zeki: Rize İl Başkanı. 2010-2011 yılları arasında dinlendi.

DÖNÜŞÜMÜN SEBEBİ KAYITLAR MI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘A Takımı’ olarak bilinen 10 isim, 2011 seçimleri öncesinde seks kasetleriyle istifaya zorlandı. İlk olarak Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım ile Kırşehir Milletvekili Metin Çobanoğlu’nun görüntüleri internet ortamında yayınlandı. Görüntülerin yer aldığı site, başka görüntüleri de yayınlayacağını belirterek adeta tehdit etti. Bunun üzerine peş peşe istifalar geldi. Bahçeli’nin A Takımı tamamen tasfiye edildi. Daha önce Cemaate karşı mesafeli olan Bahçeli’nin tutumu da değişmeye başladı. MHP’yi izleyen gazetecilerin yakından tanıklık ettiği bir çok olayda Bahçeli, Zaman Gazetesi muhabirini basın toplantılarına almazken, son dönemde adeta destekleyen bir konuma geldi. Kaset komplosu sonrasında MHP, adım adım bir başka kaset komplosuyla Genel Başkanı değişmiş CHP ile ittifak noktasına geldi. MHP, CHP’nin öncülük ettiği Çatı Aday formülünün bileşenleri arasında yer alarak, tabanıyla ters düşmek pahasına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekledi.  (STAR)

MEDYAGUNDEM

mhp

FETÖ’nün MHP’yi karıştırma oyunu da bozuldu

MHP’de muhalif isimlerin düzenlediği ‘korsan’ genel kurulda alınan kararlar, mahkeme tarafından yok sayıldı. MHP Genel …

devlet

Pensilvanya kardinalinin vekili CHP!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’ye tepki göstererek “CHP’nin yolu yol değildir” açıklamasında bulundu. …

mhp-aday

Yiyin birbirinizi!

MHP’de muhalif cephede kazan kaynıyor. Meral Akşener tarafı yeni bir parti hayali kurarken, diğer muhalifler …

1 Yorum yapıldı

  1. MHP ile CeHaPe’yi ittifak noktasına getiren güçlerin kimler olduğunu MHP’liler ve Ülkücüler umarım anlamıştır. Bir sıralar MHP Genel Merkezinin otoparkında ‘siyah bir minibüs’ bulunduğunu ve bu araçtan dinlendiklerini kendileri söylüyorlardı. Demek ki dinleyende dinletende belli, seks kaseti skandallarını tertipleyenlerde belli olmakla beraber MHP idarecilerinin bu sessizliğini şimdi daha iyi anlayabiliyoruz-anlayamıyoruz. Genel Merkez bile bile lades dediği ortada, her şeyi biliyorlar ama çıkıp konuşamıyorlar. Bu kadar paçalarını kaptırdıklarına göre ellerinde çok önemli malzeme olsa gerekir. Evet Devlet Bahçeli ve ekibi söz sizde, hadi konuşun, bakalım topluma ne anlatabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir