Anasayfa / GENEL / MHP’deki muhalifler de Akşener’e karşı
aksener

MHP’deki muhalifler de Akşener’e karşı

MHP’de muhaliflerin yaptığı tüzük değişikliği sonrası Sinan Oğan ve Koray Aydın alınan kararlara tepki göstererek, “Tüm sorumluluk Meral Akşener’in” dedi.


MHP’de Çağrı Heyeti’nin dün düzenlediği olağanüstü kurultayda yapılan bazı tüzük değişiklikleri, muhalif liderler tarafından eleştiriliyor.

Kurultayda genel başkanlığa aday olması beklenen eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yola çıkarken asıl amaçlarının olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçiminin önünü kapatan 63. maddenin dördüncü fıkrasında değişiklik ve genel başkanlık yolunda yürüyen MHP’lilerin üzerindeki disiplin ve ihraç gibi tehditlerin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.

Dün yapılan olağanüstü kurultaya bu tehditleri ortadan kaldıracak iki tüzük değişikliği maddesi ile geldiklerini ancak başkanlık divanında, orada ilk defa gördükleri bazı değişiklik önerileri ile karşılaştıklarına işaret eden Oğan, şöyle devam etti:
“Dün gereğinden fazla tüzük değişikliği yapıldığı kanaatindeyim. Orada gündeme getirilen tüzük değişikliklerinin birçoğu da bizim onayımız ve bilgimiz dışında getirildi. Dolayısıyla da yarın olabilecek herhangi bir olumsuzluktan dolayı sorumluluk da kabul etmiyoruz.
Biz orada iki konuyu gündeme getirmek istemiştik. Bunlardan biri 63. maddenin dördüncü fıkrasını değiştirip genel başkanlık seçiminin önünü açmaktı. Diğeri de genel merkezin ‘ihraç ettim, edeceğim’ gibi tehditlerine karşı bu ihraçların önünü kesmeyi düşünüyorduk ancak dün oraya çok ciddi sayılabilecek değişiklikler getirildi. Her bir değişiklik bir itiraz konusu olabilecek genel merkez için konudur.

Genel merkezin eline yeni Gemerek mahkemeleri süreçleri imkanı verildi, bunu doğru bulmuyorum. Genel merkezden yapılan açıklamada ‘hukuk yoluna başvurmayacakları’ belirtildi ama zaten kendileri başvurmayacak zira Gemerek’e de kendileri başvurmamıştı. Delegelere başvurduracaklar.”

“DİVAN BAŞKANI VE AKŞENER SORUMLU”
Genel başkanlığa aday olması beklenen isimlerden eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın ise “Değiştirilen tüzük maddeleriyle ilgili bütün sorumluluk divan başkanına ve Meral Akşener’e ait olacaktır. Buradan çıkacak bütün olumsuzluklar onların sorumluluğundadır bundan sonra” dedi.
Olağanüstü kurultayda “emrivaki” yapıldığını savunan Aydın, şunları ifade etti:
“Bugüne kadar kurultay ile ilgili yapılan çalışmalarda bir takım çalışması yürütülüyordu ama yapılan tüzük değişikliğinde takım çalışması gerçekleşmedi. Meral Hanım kendisi toplantımıza katılmadığı gibi, toplantıya onun adına katılanlar son iki gün ‘öğleden sonra, akşam, sabah, avukatlar yolda, geliyorlar’ diyerek sürekli bir oyalama taktiği ile salonda o emrivaki ile hazırlanmış olan teklifleri ortaya çıkarıldı. Buna karşılık bizim birlikte çalışarak oluşturduğumuz teklifler vardı. Onları biz o zaman ortaya çıkarmadık çünkü bir kargaşa, bir kaos, delegenin konuyu kavrayamamasından kaynaklı bir kaotik bir ortam doğacaktı ona gerek görmedik.

Sadece şunu söyleyebiliriz, kongrenin 10 Temmuz’da yapılması kararı alındı, bu bir kazanımdır. İkinci olarak olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz maddesi değiştirildi, o da bir kazanımdır. Bu iki hakkın kazanılması bir kurultay zaferidir.”
Diğer önergelerle ilgili konuyu ise tektik etmediği için onlar üzerinde bir yorum yapmayacağını vurgulayan Aydın, “Çünkü bunlar teknik bir çalışmaydı, onların hazırlayıp getirdiklerinin hukuken bir sıkıntısı olup olmadığı konusunda şu anda bir bilgim yok. Dolayısıyla değiştirilen tüzük maddeleriyle ilgili bütün sorumluluk divan başkanına ve Meral Akşener’e ait olacaktır. Buradan çıkacak bütün olumsuzluklar onların sorumluluğundadır bundan sonra” dedi.

BAHÇELİ’NİN DE HAKKI
MHP Genel Başkan adaylığı için adı geçen eski Konya Milletvekili Sait Gönen de dünkü tüzük değişiklikleri ile ilgili endişeleri bulunduğunu belirtti.
“Biz dünkü kurultaya; Yargıtay kararı ile de kesinleşen, yasal olarak zorunlu bir kurultay olarak baktık ve o perspektiften kurultaya katıldık” diyen Gönen, yapılan çok sayıda tüzük tadilatının seçimli kurultay öncesi problem yaratabileceğini iddia etti.
Gönen, şu görüşlere yer verdi:
“Kurultaydan önce genel başkan adayları bir araya geldik, Meral Akşener Hanım da davet edilmiş ama o katılmadı. Oradaki sohbetimizde de bu kurultayın hukuki olduğunu ama 10 Temmuz’daki Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin açıkladığı seçimli olağanüstü kurultayın da en az kadar bu kadar hukuki olduğunu değerlendirdik. Tüzüğümüze göre olağanüstü kurultay kararını genel başkan veya MYK veya üyelerin beşte biri karar verir.
Biz bu kurultayda tüzüğümüzü değiştirip 10 Temmuz’da da seçimin yapılmasına uygun hale getirmek amacıyla bir araya geldik. Dünkü toplantının amacı tüzük tadilatıydı, çok sayıdaki madde değişikliğinden benim ve Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın Bey’in haberi olmadı.”
Disiplin ile ilgili madde değişikliklerine hak verdiklerini belirten Gönen, “Şu anda tekrar bir disiplin mağduriyetinin seçim öncesi yaşanmasını biz de arzu etmiyoruz ama yapılan her bir değişiklik, mahkemeye gidip bizim işimizi uzatacak şeyler taşıyor kendi bünyesinde. Bizim seçimli kurultay yapmamızın önüne engel koyacak ipuçları taşıyor. Bunları kendi aramızda konuşarak halletsek daha iyi olurdu diye düşünüyoruz.” dedi.
Parti organlarının göreve devam ettiği bir ortamda Divan’ın yetki transferi yapamayacağını belirten Gönen, şunları kaydetti:
“Divan, seçimli olağanüstü kurultay için komisyon oluşturup yetki veriyor. Divan kendine verilen yetkiyi devredemez ki. Partimizin organları, genel merkezi, başkanı, MYK’sı halen fiili olarak görevde ve 10 Temmuz ile ilgili bir kurultay kararı açıklamış, komisyon oluşturularak yetki devri bir kurumun ya da kurumsal yapının kendisine verilen yetkiyi devretme yetkisi yok. Komisyonun seçim yapmak üzere komisyon oluşturması söz konusu olamaz.
Mahkeme bizi 63/4 ile yetkilendirdi. Orada yapılması gereken önce bu maddenin oylanıp kabul edilmesi ondan sonra ek madde gelebilir hale getirmekti. Burada da sanki usul hatası yapıldı.”

MEDYAGUNDEM

mhp

FETÖ’nün MHP’yi karıştırma oyunu da bozuldu

MHP’de muhalif isimlerin düzenlediği ‘korsan’ genel kurulda alınan kararlar, mahkeme tarafından yok sayıldı. MHP Genel …

devlet

Pensilvanya kardinalinin vekili CHP!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CHP’ye tepki göstererek “CHP’nin yolu yol değildir” açıklamasında bulundu. …

mhp-aday

Yiyin birbirinizi!

MHP’de muhalif cephede kazan kaynıyor. Meral Akşener tarafı yeni bir parti hayali kurarken, diğer muhalifler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir