Anasayfa / ANALİZ / Medyanın yeni “kitsch”leri!
erdem-yavuz6

Medyanın yeni “kitsch”leri!

KITSCH

Almanca kökenli bir terim olan “Kitsch” (kiç diye okunur), anlam olarak var olan bir tarzı sınıflandırmak, ifade etmek için kullanılır. Aslında kelime olarak Türkçe’ye tam bir çevirisi yoktur. Daha çok “zevksiz”, ”çirkin”, “rüküş” gibi kelimelerin yerine kullanılır.

Son dönemde Türkiye’de aydın kesim tarafından çok tutulan bir kelime olmuş hatta bir akım olarak sanat dallarına yansımasına bile yine sanat olarak bakılır seviyeye gelmiştir.

Yani “zevksizlik’ de bir sanat olabilir ve o sanatı büyük bir zevkle takip eden çirkin düşünceli bir sürü insanın olması kaçınılmaz bir şekilde karşımıza çıkabilir.

Türkiye’de son dönemde medyada da moda olan bu “kitsch” akımına bir kaç örnek vererek konuyu daha da somutlaştırmak gerekirse…

Aslında “top sakal çetesi”nin öncülük yaptığı bu akımın temsilcilerine “Burhan Altıntop’lar” demek de yanlış olmaz. Çünkü “kitcsh”in karşılığını en iyi veren örnek Burhan Altıntop…

Mesela top sakal çetesinin en şişmanına bir bakalım, akademik olarak oldukça doyurucu bir CV’si var. Yani konuşmadan veya yazmadan dursa aklı başında bir adam sanılabilir, bu arkadaşın Aydınlık Gazetesi’ne ça(k)tmak için, 10 Ağustos 2012 tarihinde yazdığı köşe yazısının son paragrafını okuyalım:

“ İşte diyeyim ve ekleyeyim; Yaz beni de bu listeye amk. Ben de bu listenin içinde olmaktan gurur duyuyorum amk. Yazmazsan da tatatatta senin de amk. Bu listede olmak benim için bir şereftir amk… Senin hayat adına tehdit ediyorum dediğin şeyler, benim twitter daki ‘bio’mda da yazdığım şekliyle; onurla, gururla, beklediğim ve arzuladığım duamdır amk…”

Eminim, şişman top sakal dua ile küfürü aynı yazıda buluşturmayı başardığı için kendisiyle gurur duyuyordur, acaba Polis Akademisi’nde ders verirken geleceğin polislerine bunları anlatıp sınav yapıyor mudur?

Asıl enteresan olan Kültür Bakanlığı’ndaki danışmanlık durumu, sanırım Türkiye’de hızla yayılan “kitsch” akımını genç nesillere nasıl yayabiliriz diye anlatıyordur Kültür Bakanı’na!

Kitsch örnekleri çoğaltmak mümkün:

• Başbakan’a çakal diye hakaret eden mi,

• Halkı hükümete ve kurumlarına karşı manipülatif yazılarla kışkırtan mı,

• Asker şehit oldukça, ben daha önce söyledim, ben bildim diyen  mi

Yani ne arasanız var.

Türk medyasında top sakallar sayesinde bir kültür olarak hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor, kör atın, kör alıcısı olur misali, bu şahıslara destek veren gözleri kör olmuş insanlar da yeni bir akım bulduk hadi takılalım bakalım nereye giderse havasında olduklarından Türkiye’ye ne kadar zarar verdiklerinin farkında değiller.

Bu akımın en büyük destekçilerinden Altangiller, hep en önde takipçisi oldukları, aşk, sevişmek, ihanet, zenginlik, döneklik, gibi kavramlardan sonra “Kitsch” akımına dört elle sarılıp, en büyük fırsatı yarattılar. Tebrik etmek lazım en azından içlerindeki Kitsch’i gördükleri ve utanmadan bununla gurur duydukları için.

ERDEM YAVUZ

MEDYAGUNDEM

tekdag4

Habertürk’ü FETÖ’ye böyle teslim ettiler!

FETÖ Habertürk’ü bakın nasıl yörüngesinden çıkarıp, kimlerle nasıl kafesledi? MEDYAGUNDEM.COM- Fetullahçı terör örgütünün medya operasyonlarında adres …

erdem-yavuz34

MEDYAGÜNDEM 3 yıl önce TİB gerçeğini yazmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün FETÖ’nün üssü TİB’in kapatılacağını açıkladı. MEDYAGÜNDEM TİB’in neden kapatılması gerektiğini daha 3 …

tib

MEDYAGÜNDEM’i haklı çıkaran manşet!

Bugün Milliyet’in sürmanşetinde yer alan TİB’deki “paralel kablolar”ı ilk kez geçen yıl MEDYAGÜNDEM’de Erdem Yavuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir