Anasayfa / GENEL / Medyada Suriye seferberliği
suriye-medya

Medyada Suriye seferberliği

Suriye’deki savaştan kaçan sivillerin kamplardaki trajedisi için Türkiye harekete geçti. SABAH’ın da desteklediği kampanyada “Bir ekmek, bir battaniye” sloganıyla yardım toplanacak.

Suriye’de Beşar Esad’ın bombalarından kaçıp, ülkelerinin güvenli bölgeleriyle Ürdün, Lübnan ve Kuzey Irak’taki kamplara sığınarak zor kış şartlarında yaşayan Suriyeliler için düzenlenen “Kış geldi. Suriye için bir ekmek, bir battaniye” kampanyası dün başladı. SABAH, atv, a Haber ve Takvim’in desteklediği kampanya, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte Türkiye’de ilk kez bir çatı altında buluşan 300’ü aşkın yardım kuruluşu tarafından organize edildi. Kampanya, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfü Akar, AFAD Başkanı Fuat Oktay ve kampanyayı destekleyen kuruluşların temsilcileri katıldı.

6 DİLDE AFİŞ

Kampanya, aynı afiş ve sloganla Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’ya yayılacak. 6 dilde tanıtım filmi ve afiş hazırlandı. İlk kez farklı uluslar, aynı afişle bir kampanyaya destek vermiş olacak. Katılımcılar, sadece nakdi yardımda bulunabilecek. Her STK, kendi hesap numarasını verebilecek. Merkezde AFAD’ın hesabı olacak. Tüm yardımlar bir yerde toplanacak. Kampanya, AFAD’ın ve Türk Kızılayı’nın ihtiyaçlarını karşıladığı, Türkiye’deki 145 bin mülteciden çok Türkiye dışında sağlıksız ortamlarda yaşayan Suriyeliler’e yardımı hedefliyor. İşte toplantıda yapılan konuşmalar:

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Tek amacımız var. Dara düşene yardım etmek. Bundan başka gayemiz yok. ‘Bir ekmek bir battaniye’ sembol. Ayni yardım bu kampanyanın özünde olmayacak. Bu, insani yardım. Burada siyasi boyut yok. Suriye içinde her kesimden ihtiyacı olan vatandaşlara bu yardım ulaştırılacak. İnsani yardım gündeme geldiğinde orada siyaset, din, ideoloji, mezhep falan kalmaz. Burada o hassasiyeti gütmek gerekiyor. Burada nakdi yardım esas olacak. Suriye’den Türkiye’ye sığınanların ihtiyaçlarını karşılamaya dönük değil. Onları devlet olarak karşılıyoruz. Şu anda Suriye’ye günlük 25-30 bin kişiye yetecek kumanya gönderiliyor. Kızılay organize ediyor. Karşı taraftan gelen kamyonlarla muhataplarına ulaştırılıyor. Başbakanımızın özel olarak selamı var. Hükümet olarak STK’ların kampanyasını büyük takdirle karşılıyoruz.

CUMA HUTBESİNDE SURİYE

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: (Hocaların almakla bilindiğini ve vermemekle itham edildiğini belirterek) 2013’ün ilk ayında alacağım bütün maaşı vererek, karınca kararınca sadece kendi arkadaşlarıma öncülük yapmak için bunu buradan ilan etme ihtiyacı hissediyorum. Hocalarımızın üzerinde halk arasındaki yanlış ithamı kaldırmak için bunu yapıyorum. Bütün insanlığın harekete geçmesi gerekiyor. Zemzem Tower’lardan Kabetullah’ı seyretmekten medet uman ve sevabı orada arayan bütün kardeşlerimizi Suriye’de katledilen insanlığa dikkat kesilmeye davet ediyorum. Her gün Kerbela için gözyaşı döken bütün Şii kardeşlerimizi bu kampanyaya davet ediyorum. Bugünkü cumanın adını da ‘Suriye cuması’ ilan ettik. Onun için cuma namazına hazırlıklı gelmeye davet ediyorum. (Bugün Türkiye genelinde bütün camilerde Suriye için hutbe okunacak. Suriyeli mağdur ve sivil halk için yardım toplanacak. )

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar: Hesap numaraları, Başbakanlık hesabına yönlendirilecek. 2868’e atılacak mesaj ücretleri, Suriye’deki mağdur insanlara gitmek üzere toplanacak.

TGTV Başkanı Hamza Akbulut: Hepimiz bu kampanyanın ortağıyız. Kimin tarafını tutmak gerektiğini tartışmıyoruz. Kim halkı kim haksız sorgulamıyoruz. Gelecekte Suriye’yi kimin yöneteceğini de tartışmıyoruz. Kış geldi. Suriye için bir ekmeğe, bir battaniyeye ihtiyaç var. Ekmeğin bittiği bir yerde, savaş uçaklarıyla ekmek kuyruğunda bekleyen sivil halk bombalanırken politika konuşulmaz. Ürdün, Lübnan ve Kuzey Irak’taki ve Suriye içinde binlerce çocuk ve kadın yardım bekliyor. Sünniler, Nusayriler, Ermeniler, Türkmenler… Ayrım yapmadan söylüyoruz.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendika adına 130 bin liralık çek verdi. Gündoğdu ayrıca ocak ayı maaşını kampanyaya bağışladığını belirtti.

Galatasaray Kulübü de kampanyaya destek verdi. GS Kulübü Başkanı Ünal Aysal, “Bu kampanyaya tüm Galatasaraylıları destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

SABAH AZAZ’DA: UMUT TÜRKİYE

SABAH sınır ötesindeki kampların en büyüğü olan Azaz Mülteci Kampı’na girdi. Kampa başta Halep olmak üzere, bölgedeki çatışmadan uzaklaşmaya çalışan insanlar göç ediyor. Her gün yaklaşık bin kadar insanın geldiği kampa gelerek naylon brandalardan oluşturulan çadırkente sığınıyor. Mülteci sayısı 10 bine ulaşmış durumda. Kışın gelmesi ile birlikte zaten açlık ile mücadele eden Suriye halkı, bir yandan da soğuklar ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Her tarafta, yürekleri dağlayan bir fotoğrafla karşı karşıyayım. Eşini, dostunu, ailesini yitirmiş insanlar, 2 yıllık savaşın yükünü omuzlarına sırtlamış çocuklar çaresiz vaziyette. Ayaklarında lastik bir terlik ile suyun içinde çamurun içinde yaşam mücadelesi veriyor. Geceleri eksilere inen sıcaklıklar ile gündüz gördükleri bir tutam güneşten sonuna kadar faydalanmak için çadırları önünde yardım bekleyen insanların tek umudu; kardeş ülke Türkiye.

AFAD HESAP NUMARALARI

T.C.ZİRAAT BANKASI AŞAĞI AYRANCI ŞUBESİ TL-Hesap No (IBAN): TR920001000820555555555037 ABD Doları Hesap No (IBAN) : TR650001000820555555555038 EURO Hesap No (IBAN): TR380001000820555555555039 Banka Swift Kod No: TCZBTR2A

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI A.O. FİNANSMARKET ŞUBESİ TL-Hesap No (IBAN): TR790001500158007299814612 ABD Doları Hesap No (IBAN): TR480001500158048013341736 EURO Hesap No (IBAN): TR260001500158048013341744 Banka Swift Kod No:TVBATR2AXXX

TÜRKİYE HALK BANKASI BAKANLIKLAR ŞUBESİ TL-Hesap No (IBAN): TR890001200940800005000016 ABD Doları Hesap No (IBAN): TR690001200940800058000109 EURO Hesap No (IBAN): TR420001200940800058000110 Banka Swift Kod No: TRHBTR2A

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir