Anasayfa / GENEL / Medya Derneği Sözcü paçavrası için yargıyı göreve çağırdı
sozcu-dernek

Medya Derneği Sözcü paçavrası için yargıyı göreve çağırdı

Medya Derneği yaptığı basın açıklamasında, Sözcü’nün hiçbir haber değeri taşımayan 1 Ocak 2016 tarihli ve “2016 Falınız” başlıklı manşetinde halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığı hakareti “Türk basın tarihine kara leke olarak geçmiştir” sözleriyle kınadı, yargıyı da göreve çağırdı.


Uzun süredir gazetecilik yapmak yerine sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ve toplumu aşağılayıcı haberleriyle Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçen Sözcü gazetesini, Medya Derneği basın açıklaması yaparak kınadı.

İşte Medya Derneği’nin Sözcü’yü kınadığı basın açıklaması;

“Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2016 tarihli ve “2016 Falınız” başlıklı manşeti Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Neredeyse tam sayfa olarak verilen bahse konu manşet hiçbir haber özelliği taşımamasının yanında halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na yönelik yakışıksız imalar ve hakaretler içermektedir.

Sorumlu yayıncılıkla, fikir ve ifade özgürlüğüyle, eleştiri hakkıyla hiçbir ilgisi olmayan bu sözde gazetecilik anlayışının işi nefret söylemi boyutuna vardırması büyük bir talihsizlik olmuştur. Yapılan hatayı ihmal ve dikkatsizlikle açıklamak mümkün değildir; tablonun başka yerden alınmış olması yanlışı mazur göstermez; burada saygısızlığı da aşan bir kasıt vardır.

Sözü edilen gazete uzunca bir süredir gazetecilik yapmak yerine yalan ve maksatlı haberler üreterek toplumu bölmeye, ayrıştırmaya ve nefret tohumları ekmeye yönelik bir yayın politikası geliştirmektedir. Yeni yılın ilk günlerinde atılan bu manşet sadece etik ilkeleri değil hukuk kurallarını da hiçe sayma pervasızlığının ulaştığı boyutları göstermesi bakımından esef vericidir.

Medya Derneği olarak bahsi geçen gazeteyi şiddetle kınıyor, yetkili mercileri bu hukuksuzluğun soruşturulması konusunda göreve davet ediyoruz.”

MEDYAGUNDEM

akbay1

Terörün “Sözcü”sü!

Pensilvanya’dan gelen talimatla manşet atan Burak Akbay’ın sahibi olduğu Sözcü gazetesi bir skandala daha imza …

burakakbay

Sözcü’yü FETÖ kurdurmuş olabilir

Gazeteci Hüseyin Gülerce Sözcü gazetesinin bazı mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet …

sozcu

FETÖ’nün Sözcü’sü savunurken suçüstü oldu!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Sözcü savunma yaparken suçüstü oldu!” başlıklı yazısı şöyle… Bilmiyorum daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir