Anasayfa / GÜNDEM / Mavi Marmara şehitleri Gazze’de törenle anıldı
gazze-mavimarmara

Mavi Marmara şehitleri Gazze’de törenle anıldı

İnsani yardım filosuna yapılan saldırıda şehit olanlar Gazze’de anıldı. Tüm dünyada ve Türkiye’de Mavi Marmara ve İnsani Yardım Filosu şehitleri dualarla anılıyor.

Başta İHH İnsani Yardım Vakfı’nın İstanbul’da; Mavi Marmara gemisindeki anma programı ve ardından gerçekleştirilen Taksim yürüyüşü olmak üzere kapsamlı anma programları sürerken Gazze’deki kardeşlerimiz de şehitlerimizi anarak Türkiye’ye selamlar gönderdiler.

Gazze limanındaki Mavi Marmara Şehitleri Anıtı önünde yapılan anma programına dünya medyası yoğun ilgi gösterirken “Türkiye’ye ve Filistin davası uğruna şehit veren aziz kardeşlerimizi minnetle anıyoruz” mesajları verildi. Gazzeli-Filistinli yetkililer konuşmalarında “Türkiye’nin şehitlerini asla unutmayacağız. Bizler için yaptığınız şeyleri, bizler için çektiğiniz acıları asla unutmayacağız” dediler.

Düzenlenen anma törenine çok sayıda Filistinli aile, özellikle çocuklar katıldı. Ellerindeki Türkiye bayraklarıyla poz veren Gazzeliler “Teşekkürler Türkiye” diye seslendi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Gazi Hamad, Belediye Başkanı Refik Mekki ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan törende Gazi Hamad “Mavi Marmara bizim için bir dönüm noktası olmuştur. Türkiyeli şehid kardeşlerimiz kendileri gelemedi ama onların temiz kanları Gazze için büyük şeyler yaptı. Filistin’deki vahşi ve zalim baskıyı dünyaya gösterdi ve bunun ile birlikte Siyonistler dünyada yalnızlaşmaya başladı. Bundan dolayı Filistin halkı İHH İnsani Yardım Vakfı ve şehid ailelerine başsağlığı diler, çalışmalarından ötürü Gazze halkının şükranlarını bildiririz” dedi.

Törene katılan İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya ise; İHH’nın Gazze’de yürüttüğü çalışmaları anlattı.

Kaya, Mavi Marmara’ya yapılan saldırı ve sonrasında yaşananlarla ile şunları söyledi:

“Mavi Marmara özgürlük filosuna yapılan saldırıyı unutmamak için bu meydanda toplandık. Yardım gemileri Gazze halkının acılarını dindirmek için yol almış, ancak İsrail saldırısına maruz kalmıştı. Sonuçta şehitlerimizin bereketiyle biz kazandık, Mavi Marmara kazandı, Gazze kazandı, direniş ve Filistin davası kazandı. Yapılacak çok şey var, bütün amacımız Filistin’in özgürlüğü, Kudüs’ün özgürlüğüdür. Bütün gücümüzle çalışmalarımız sürecek. Mavi Marmara yoluna devam ediyor. Mavi Marmara Tunus, Libya ve Mısır’ı, arkasına alarak bu yolu sürdürüyor. Bu süreç Suriye ile devam edecek. Suriye’de de despot yönetim devrilecek ve halk kazanacak. Arap baharı, İslam baharıdır ve daha güzel günler göreceğiz. Bizler Mescid-i Aksa özgür oluncaya kadar yolumuza devam edeceğiz. İnşaallah Mescid-i Aksa’da namaz kılacağız. Yeryüzü, Müslümanların sesini duyacak. İsrail Mavi Marmara’da yaptığı katliamdan sonra yalnızlaştı. Mısır’ı kaybetti, Türkiye ile olan ilişkileri bitme noktasına geldi. 9 kardeşimiz şehid oldu ama bizler yolumuzdan vazgeçmedik. Şehidlerin kanlarının bereketiyle binlerce Furkan, Ali Haydar, Cevdet ve Fahrettinler yetişecek. Türkiye’de Mavi Marmara ile ilgili dava açılmadan ‘Türkiye’de dava açılmaz’ diyorlardı ama dava açıldı. Bizim ülkemizde cesur insanlar var. Mavi Marmara katliamında bulunan her İsrail askeri bunun hesabını verecek.”

MEDYAGUNDEM

ihh

Bayraktar çiftinden İHH standına ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve eşi Selçuk Bayraktar Yenikapı’da düzenlenen İstanbul Gençlik Festivali’ndeki …

ertugrul-ozkok

Fitneci şaklaban, alçak, hain!

Yeni Akit gazetesinde Ali Karahasanoğlu’nun “Fitneci Özkök, azıcık onuru varsa, bir tane isim verir!” başlıklı …

mavim

Ve İsrail’e bedelini ödettik!

İsrail, Mavi Marmara davası kapsamında Türkiye ile vardığı mutabakat çerçevesinde 20 milyon dolar ödedi. İsrail’le …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir