Anasayfa / GÜNDEM / Kurtulmuş-Ak Parti görüşme trafiğinin arka planı
numan-kurtulmus2

Kurtulmuş-Ak Parti görüşme trafiğinin arka planı

Milat yazarı İsa Tatlıcan, AK Parti ile Numan Kurtulmuş arasındaki görüşmeleri yürüten ismin AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop olduğunu iddia etti.

Milat yazarı İsa Tatlıcan, AK Parti ile Numan Kurtulmuş arasındaki görüşmeleri yürüten ismin  AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop olduğunu iddia etti. Tatlıcan, Radikal’de çıkan haberin, AK Parti de Numan Kurtulmuş’u istemeyen isimler tarafından sızdırıldığını iddia etti. İşte iddi olunan Kurtulmuş-AK Parti görüşme trafiğinin arka planı:

HAS Parti Bekaroğlu’na mı Kalıyor?

İki aydır konuşuluyordu. Sonunda Radikal gazetesi’nden Ömer Şahin yazdı.

Yıllardır tartışılan “Numan Bey AK Parti’ye mi geçiyor” meselesinden bahsediyorum.

Radikal’in haberinde ‘Erdoğan, Numan Kurtulmuş’un AK Parti’ye geçmesini tartışmaya açtığı” belirtilerek özetle şunlar söyleniyor: “Erdoğan’ın Kurtulmuş ve Soylu ile birlikte partisinin büyük kongresinde gövde gösterisi yapması bekleniyor. Katılımın gerçekleşmesi durumunda partisiyle beraber AK Parti ‘ye geçecek olan Kurtulmuş’un parti yönetiminde görev alması bekleniyor. Kurtulmuş’un adı Erdoğan sonrası muhtemel genel başkan adayları arasında da geçiyor. “

Bu meselenin iki tarafı var. AK Parti’ye geçme hazırlığı yaptığı söylenen Numan Kurtulmuş tarafı ve Kurtulmuş’un AK Parti’ye geçişini tartışmaya açan Erdoğan tarafı…

AK Parti cephesinden başlayalım.

Radikal’in haberi doğru. Ulaştığımız AK Partililer zaten deşifre olmuş bu istişareyi doğruluyor.

Pazartesi günü AK Parti MYK toplantısında Numan Kurtulmuş’un partiye gelişi meselesi tartışılmış. Numan Kurtulmuş’un 2007’de milletvekilliği teklifini reddetmesini gündeme getirenler olsa da Hüseyin Çelik ve Bülent Arınç dışında çoğunluk olumlu görüş bildirmiş.

Mesele bu şekilde AK Parti cephesinde tatlıya bağlanmış.

 

SÜRECİ AK PARTİLİ MUSTAFA ŞENTOP YÖNETİYOR

Has Parti’ye gelince. Başta da belirttiğim gibi iki aydır Numan Kurtulmuş ile Erdoğan arasında bir görüşme trafiği sürüyordu.

Süreci de Kurtulmuş’un da, Erdoğan’ın da güvendiği bir isim olan AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop yönetiyordu.

AK Parti MYK toplantısında konuşulanların Radikal’e sızdırılması konusuna gelince…

Başından beri bu görüşmelerden haberdar olan AK Partili ve Has Partili yetkililer, Radikal’de çıkan haberin ön kesmek amaçlı olduğunu iddia ediyor. Özellikle Numan Kurtulmuş isminden rahatsız olan bazı AK Partililerin, süreci deşifre ederek tıkamaya çalıştıkları belirtiliyor.

Radikal’deki haberden sonra Has Partililer bir sessizliğe büründü.

İlk açıklama öğle saatlerinde İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu’ndan geldi. Bir cümlesi dikkat çekiciydi: “Numan Kurtulmuş AK Parti’ye geçecek  iddiaları spekülasyondur. En azından ben böyle bir bilgiden haberdar değilim”

İkinci açıklama ise Kurtulmuştan geldi. Açıklama çok kısaydı: “’AK Parti’den bir teklif gelmedi. İddiaları gazetelerden öğrendim”.

Son açıklama ise Has Parti Genel Merkezi’nden geldi: GİK ve İl Başkanları toplantılarımız Cumartesi günü Genel Merkezimizde gerçekleştirilecektir.”

Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi AK Parti gibi Has Parti de Cumartesi günü geçiş sürecini tartışmaya açacak.

 

KURTULMUŞ TEŞKİLATI NASIL İKNA EDECEK?

Kurtulmuş’un AK Parti’ye geçmesinden daha zor olan başka bir sorun daha var. Numan Bey teşkilatını nasıl ikna edecek?

Sonuçta Numan Kurtulmuş’a inanan binlerce insan, Milli Görüşçülerin “hain” hatta “münafık” yakıştırmalarına aldırmadan yıllarını verdikleri bir teşkilattan koparak başka bir maceraya atılmıştı.

Numan Kurtulmuş’un, ardında bir küskünler ordusu bırakmamak için bir inandırıcı söylem geliştirmesi gerekiyor.

Numan Kurtulmuş’un gerçekten AK Parti’ye geçmek gibi bir niyeti varsa, Has Parti içinde mutlaka karşı çıkacak hatta yollarını ayıracak birileri olacaktır.

Mehmet Bekaroğlu gibi siyasi çizgilerini Başbakan Erdoğan karşıtlığı üzerine oturtmuş bu isimler bir süre daha Has Parti de yoluna devam edecektir.

Siyasette fırsatlar insanın ayağına çok fazla gelmez. 2007’de AK Parti’den gelen teklifi reddeden, 2010 yılında %5 oy oranına sahip Saadet Partisi fırsatını elinden kaçıran Numan Kurtulmuş’un ayağına bir fırsat daha geldi.

Ya bir şekilde yol arkadaşlarını ve teşkilatını ikna ederek AK Parti’ye geçecek ya da kendisi ile birlikte yola çıkan insanları üzmemek adına Has Parti’de siyaset yapmaya devam edecek.

Radikal’de çıkan haber ve gün boyu yaşanan belirsizlikten sonra ben ikinci yolu tercih edeceğine çok fazla ihtimal vermiyorum.

AK Parti’ye geçerse kimleri beraberinde götürür ya da kimler Kurtulmuş’la birlikte gelmek ister şu an için kestirmek zor. Saadet Partisi’nden ayrılarak doğrudan AK Parti’ye geçseydi belki pazarlık gücü olabilirdi. Ancak şu anda beraberinde büyük bir kadroyu AK Parti’ye taşıyacak bir pazarlık gücü olduğunu zannetmiyorum.

 

HAS PARTİ TEŞKİLATI KURTULMUŞ’A ANLAYIŞ GÖSTERMELİ…

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz.  Kurtulmuş-Erdoğan ittifakını muhafazakar seçmenin beklediği bir gelişmeydi.

Her ne kadar oy oranında bir düşüş görülmese de AK Parti’nin iktidar yorgunu olduğunu gözlemliyorduk. Bu yorgunluğun izlerini AK Parti seçmeninde de görülüyordu.

Numan Kurtulmuş ismi AK Parti’ye mutlaka bir canlılık getirecektir ve çarpan etkisi oluşturacaktır.  Umarım her iki taraf da bu fırsatı değerlendirmeyi başarır.

Numan Kurtulmuş giderse, Has Parti’de hayal kırıklığı yaşayacaklar, küsenler, kızanlar olacaktır. Nitekim gün sonuna doğru ayrıntılar ortaya çıktıkça gönül koyan isimlerin haberleri de gelmeye başladı

Kurtulmuş, tercihini AK Parti’den yana kullanırsa, Has Parti teşkilatının anlayışla karşılaması ve geçiş sürecinde yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum.

Onlara, Numan Bey’in çok sevdiğim bir sözünü hatırlatarak yazımı bitireyim:

“Hayat siyasetten ibaret değil!”

MEDYAGUNDEM

bassj1

PKK’nın hamisi ABD’den PKK’nın adını anmadan kınama!

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden AK Parti’li yöneticiler Orhan Mercan ve Aydın Ahi’nin PKK’lı teröristlerce öldürülmesine ilişkin …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

pkk4

Şu alçak katilleri Almanya “özgür basın” diye koruyor!

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ile AK Parti  Özalp İlçe Başkan Yardımcısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir