Anasayfa / ANALİZ / Kürt cephesinde ezberleri bozan Miroğlu’na linç
miroglu-candar1

Kürt cephesinde ezberleri bozan Miroğlu’na linç

MEDYAGÜNDEM- Kürt cephesinde ezberleri bozup, maskeleri bir bir indiren Orhan Miroğlu, özellikle Altangil tarafından büyük bir linç kampanyasının hedefi yapılmıştı.

Şimdi de Altangil familyasından Cengiz Çandar, Orhan Miroğlu’na olan bitmek tükenmek bilmeyen kin ve nefretini kustu.

Miroğlu, Milat Gazetesi’ne verdiği röportajda, Çandar ile ilgili şu çarpıcı sözleri sarfetmişti:

“Avrupa Birliği, PKK’nin silah bırakmasını istemez. Avrupa’nın bu tarafını bilen Cengiz Çandar gibi Türk aydınlar da oralara gittiklerinde PKK’nin silah bırakmaması gerektiğini söylerler zaten. Ulusalcı kanattan da PKK’nin silah bırakmamasını isteyenler olduğunu duyuyoruz, biliyoruz. Son iki yılda PKK, Ak Parti iktidarına muhalefet etmenin bir imkânı hâline geldi.”

İşte bu sözler üzerine Çandar’ın bugün Radikal’deki köşesine düştüğü bir notla Miroğlu’na etmediği hakaret kalmadı. Çandar, “Değeri ve önemi bu günlerde daha iyi anlaşılsa ve sürekli gönderme yapılsa da, tam da bu rapor yüzünden hakkımda karalama kampanyası yürütüldü. Zaten Kürt sorununa yaklaşımım nedeniyle yıllar boyu sayısız saldırıya, iftiraya –ünlü andıç dahil- uğratılmış ve psikolojik harekâtın hedefi haline getirilmiştim. Bunun son örneklerinden biri, geçen yıl Londra’da bir dergiye verdiğim söyleşideki bazı cümlelerin bağlamından kopartılarak kullanılması oldu. Bu psikolojik harekâta epey bir süredir Orhan Miroğlu adlı kişi de katılmış bulunuyor.” dedi.

Çandar bir de şöyle yazdı:

“Psikolojik harekât beni bugüne dek yıldıramadı, bundan sonra da yıldıramaz. Öte yandan, konuyla ilgili uzun deneyimim sayesinde, Kürtlerin arasında ’cahş’ ve ’korucu’ gibi sıfatların ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum. Bu tür insanlarla hiçbir zaman işim olmadı ve bundan sonra da olmayacak. Ülkemin kanayan yarası Kürt sorununun çözümü için ömrümün sonuna kadar çalışmaya devam edeceğim.”

Miroğlu Milat’a verdiği röportajda Çandar’ın kendisi gibi düşünen Kürt aydınlarını önemsizleştirme yazılarından söz ederek, şunları anlatmıştı:

“Cengiz Çandar, Kürt aydınlarını önemsizleştiren, hatta hiçleştiren bir üslupla bir yazı kaleme aldı. O yazısını çok haksız buldum. Meselâ bizim Abant’a çağrılmamızın, medyada konuşturulmamızın fuzuli bir şey olduğunu söylüyordu. Buna karşılık birkaç yazı yazdım. Türk aydınları arasında klan tipi bir örgütlenme var. Yazılarım klanın diğer üyelerini de rahatsız etti. Bu rahatsızlığı Taraf’ta da hissettim. Kibarca bu hususta uyarıldım. Sezgin Tanrıkulu ile yazılarımda da benzer bir durum oldu. Daha sonra Allah rahmet eylesin Şerafettin Elçi, ‘PKK sadece hainleri infaz etti’ anlamında bazı sözler sarfetti. Bunu bir Kürt siyasetçisine yakıştıramadığımı ifade eden bir yazı yazdım.”

Kürt cephesinde ezberleri bozan Miroğlu’nun Altangil ve Çandar familyasını rahatsız ettiği aşikar… Bu arada Miroğlu’nun PKK tarafından da hedefte olduğunu düşünürsek, Çandar’ın PKK ile aynı safta Miroğlu’na saldırması daha da manidar.

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

candar

Bunu unutma Cengiz Çandar!

Sabah gazetesinde Fahrettin Altun’un “Bunu unutma Cengiz Çandar” başlıklı yazısı şöyle… “Kırmızı Fularlı Kız, Gezi’nin …

candar1

Öldürülen teröristi kutsayan hain!

Cengiz Çandar, terör örgütü PYD saflarında öldürülen Ayşe Deniz Karacagil’i melek ilan etti. Kamuoyunda ‘kırmızı …

erdogan1

‘HDP’li seçmen de Erdoğan’a güveniyor’

Referandum tarihi yaklaşırken, Kürt oylarının referandumda belirleyici olacağına dikkat çeken Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir