Anasayfa / GENEL / ‘Koç’ gibi hesap vereceksin Aydın Doğan!
dogan-28subat1

‘Koç’ gibi hesap vereceksin Aydın Doğan!

Batı Çalışma Grubu (BÇG)’nun mutfağını deşifre eden savcıların, darbenin medya, yargı, üniversite ve sendika ayağını incelemeye aldığı öğrenildi. Haber10 ifadeye çağrılacakların isimlerine ulaştı.

15 günlük inceleme süresinin son gününde kabul edilen 28 Şubat iddianamesinin ardından gözler savcılara çevrildi. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, eski Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve Balyoz davası sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 103 sanık hakkında ağırlaştırılmış hapis cezasının istendiği iddianamenin ardından sıranın darbenin sivil ayağına geldiği öğrenildi.

ADLİYE KULİSLERİ HAREKETLENDİ

Batı Çalışma Grubu (BÇG)’nun mutfağını deşifre eden savcıların, darbenin medya, yargı, üniversite ve sendika ayağını da soruşturacağı ve ciddi belge ve bulgulara ulaşıldığı öğrenildi. Cuntaya psikolojik harp yöntemleriyle habercilik, lobi ve finans desteği sağlayan yapılar hakkında ciddi bilgi ve belgelere ulaşan savcıların ifadeye çağrılacak kişilerin listesini hazırlamaya başladığı da adliye kulislerine yansıdı.

İKİ SUÇ DUYURUSU SONUCU BAŞLATILAN SORUŞTURMA

Dünya Demokrasi Hareketi (DDH) ve Özgür Eğitim-Sen tarafından yapılan suç duyurularını inceleyen savcıların soruşturma aşamasına geçtiği öğrenildi. Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, 28 Şubat soruşturmasında dönemin gazete manşetlerini toparlayarak savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Tanrıverdi, Medya ile karargâh arasındaki ilişkiyi deşifre eden belgeleri de savcılığa sunmuştu. Dünya Demokrasi Hareketi (DDH) ise, bazı medya patronları ve köşe yazarları hakkında, “28 Şubat döneminde yaptıkları haberler ve köşe yazılarıyla darbeye zemin hazırladıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

İŞTE İLK ÇAĞRILACAKLAR!

Gerekli bilgi, belge ve manşetleri inceledikten sonra harekete geçen savcıların ifade listelerini hazırladığı buna göre medya ayağında ilk olarak çağrılacakların arasında, o dönemde hükümeti yıpratmaya yönelik, yalan, çarpıtılmış, özel hayatın gizliliğini çiğneyen tarzda yayın yapan gazete ve televizyonların patronları, üst düzey yöneticilerinin isimleri yer alıyor. Bazı komutanlarla gizlice görüşüp korku ve dehşet oluşturacak manşetlerin atılmasına aracılık eden gazetecilerin isimleri de dikkat çekiyor. Bir kısmı şu anda aktif olarak mesleği sürdüren kişiler.

BÇG’Yİ FİNANS EDENLER YANDI

Süreçte gazetecilere güvence veren isimlerin de listesine ulaşan savcılığın özellikle BÇG’yi finans eden ve o dönemde “beşli çete” olarak bilinen sendika başkanlarını organize eden iş dünyasının peşine düştüğü bildirildi.

Darbenin ekonomik boyutunu inceleyen savcıların, oda başkanları, sendika temsilcileri, gazeteciler ve cuntanın içinde yer alan paşaların mal varlıklarını incelediği, hesaplarındaki artışları bir bir tespit ettiği de gelen bilgiler arasında. Büyük Kulüp, Nakkaştepe buluşmalarının yanısıra Ankara’daki birkaç mekanda yapılan toplantıların da savcıların dosyasında yer aldığı belirtiliyor.

İŞ DÜNYASINDA DEPREM

İş dünyası konusunda soruşturmayı derinleştirmek için savcıların, başta Koç, Eczacıbaşı ve Doğan holding olmak üzere iş çevrelerinden de birçok ismin ifadesine başvuracağı da alınan bilgiler arasında. Mahşerin beş atlısı ya da beşli çete diye tanımlanan sendika yöneticileri de soruşturma dosyasında haklarında bilgi toplanan kişiler arasında.

SİVİL PAŞALAR

28 Şubat sürecinde BÇG talimatıyla Genelkurmay Karargahı’nda verilen brifinglere katılanların isimlerinin de savcılık tarafından tespit edildiği, bazı Yüksek Yargı başkanları, daire başkanları ve savcıların da ifadeye çağrılması bekleniyor. Kendileri hakkında suç duyuruları yapılmış yargı mensuplarının dosyaları incelemeye alındı. (Haber10)

Önemli Not: Basın, yargı ve iş çevrelerinden ifadesi alınacak kişilerden bazılarının isimlerine ulaştık. Kişi haklarına olan saygımız gereği şimdilik yayınlamıyoruz. O dönemdeki özellikle Doğan, Bilgin, Uzan, Aksoy, Karamehmet gruplarına mensup medya organlarında yapılan yargısız infazlar tarafımızdan yapılmayacaktır.

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir