Anasayfa / GENEL / KKTC’deki cami İngiliz’i rahatsız etti
kktc1

KKTC’deki cami İngiliz’i rahatsız etti

İngiliz Times gazetesi, Türkiye’nin girişimleri ile Kıbrıs’ta yapılan camiden rahatsız oldu. Kıbrıs’ta yapılan camiye Kıbrıslıların karşı olduğunu iddia eden gazete, yine provakatif bir dil kullandı.

İngiliz The Times gazetesi, ‘Erdoğan’ın camisi Kıbrıs’ı birleştirecek’ şeklinde yayınladığı haberinde Kıbrıs’a yapılan camiyle ilgili çirkin bir üslup kullandı. Türkiye’nin desteği ile Kıbrıs’ta yapımına devam eden bir cami inşaatına Kıbrıslı Türklerin karşı olduğunu iddia etti.

3 bin kişilik cami

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapımına devam edilen cami için Times gazetesi, “Kuzey Lefkoşa’da Türk finansmanlı büyük ve tartışmalı bir cami tamamlanmaya yaklaşıyor. Kıbrıs’ın en büyüğü olan Hala Sultan Camii yaklaşık 3 bin kişilik olacak” ifadelerini kullanıyor.

Times gazetesi “Ada’nın kuzeyinde bulunan diğer yeni camiler sadece bir avuç Kıbrıslı Türk’ün ilgisini çekerken, camiler nadiren doluyor. Türkiye, Kıbrıs’ın kuzeyine küçük bir finansal destek verse ve güvenliğini sağlasa da, birçok adalı, bu etkinin artmasından endişe ediyor. Uzmanlarsa bunun Ada’daki birleşme çabalarını hızlandırabileceğini söylüyor” iddiasında bulunuyor.

Gazete adada bulunan birçok kişinin kendini seküler olarak tanımladığını ve bu camilere karşı olduğunu iddia ediyor.

Diyanet Kıbrıs’ta yapımı devam eden Hala Sultan Camisine ilişkin bir açıklama yaptı.

Caminin yapımına hızla devam edildiğinin belirtildiği açıklama şöyle:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırılan Hala Sultan Camisi’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Selami Açan, temeli 27 Eylül 2013’te atılan Lefkoşa’daki Hala Sultan Camisi ve müştemilatının yapımı hakkında açıklamalarda bulundu.
Hala Sultan Camisi’nin mimarisinde Edirne’deki Selimiye Camisi’nden esinlenildiğini belirten Açan, inşaatın 2017 yılının Ağustos ayında tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.
Açan, camiye ismini veren Hala Sultan’ın adayla özdeşleşmiş bir değer olduğunu ifade ederek Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in süt halası olarak bilinen Hala Sultan’ın Hz. Osman döneminde adaya yapılan seferlerden birine katılıp burada şehit düştüğünü anlattı.

Cami bölgenin ihtiyacını karşılayacak

“Nasip olursa 2017’nin ramazan ayında burada teravih kılmayı arzu ediyoruz.” diyen Açan, caminin yakınında yaklaşık 15 bin öğrencinin eğitim gördüğü İlahiyat Koleji, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesinin bulunduğunu ifade ederek Hala Sultan Camisi’nin iç mekan ve revaklarla yaklaşık 3 bin kişilik kapasiteye sahip olduğunu ve bölgedeki önemli bir ihtiyacı karşılayacağını belirtti.
Açan, Hala Sultan Camisi’nin aynı zamanda Ercan Havaalanı’ndan Lefkoşa’ya girişte anayol üzerinde bulunduğunu söyleyerek “Cami, Kıbrıs’a gelen bütün yabancıların Ercan Havaalanı’na indikten sonra görebileceği noktadadır. Bu yönüyle inşallah adamıza hayırlı katkısının olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.
Bölge halkı Hala Sultan Camii’nin açılışını bekliyor
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencisi Yücel Çakmak, Hala Sultan Camisi’nin inşaatının bitmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek üniversite çevresinde ibadet edecek bir yer olmadığını, caminin büyük bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi.
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi öğrencisi Sadık Usta da bölgede ibadet edecek bir mekan bulamadıklarını, bu yüzden özellikle cuma namazını kılamadıklarını vurguladı. Caminin bölge için hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Usta, Hala Sultan Camisi’nin açılmasının ardından ibadetlerini daha rahat yapacaklarını belirtti.
Bölge sakinlerinden Ömer Faruk Aydın da caminin yapıldığı Haspolat bölgesinde yaşadığını, çevrede başka caminin bulunmadığını, çoğu kez ezan sesini duyamadıklarını kaydetti. Hala Sultan Camisi’nin tamamlanmasını beklediklerini söyleyen Aydın, camiden öğrencilerin yanı sıra çevre halkının yararlanacağını dile getirdi.
Umeyr Yılmaz, özellikle ramazan ayında büyük zorluk çektiklerini belirterek “Bölgede başka cami bulunmadığı için Lefkoşa’ya gitmemiz gerekiyor. Arabamız olmadığından çoğu zaman gidemiyorduk. Caminin tamamlanmasıyla namazlarımızı burada kılabileceğiz. Cami çok sayıda kişinin ihtiyacını karşılayacak.” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

katar

İngilizler ABD’ye zorba dedi!

İngiliz Times gazetesi, Katar krizinde Türkiye’nin rolüne geniş yer ayırdı. Times Erdoğan’ın Katar konusundaki tutumuyla …

İngiliz medyası Hıristiyan teröriste kalkan oldu

Londra’da teravih namazından çıkanları ‘avlamak isteyen’ zanlı terörist değil 4 çocuk babası olarak gösterildi. “4 …

ingiltere

İngiltere-ABD gerilimi!

İngiltere hükümeti, basına sızan bilgiler nedeniyle Manchester saldırısıyla ilgili hiçbir bilgiyi ABD istihbaratıyla paylaşmama kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir