Anasayfa / GENEL / Katar’a iyi polis-kötü polis oyunu
katar5

Katar’a iyi polis-kötü polis oyunu

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki basın toplantısında Katar’ı eleştirmeyi sürdürdü.

Katar’ın “teröre çok üst düzeyde” destek verdiğini savunarak bunu en kısa sürede sona erdirmesi gerektiğini söyleyen Trump, “terörizmin finansmanının sona erdirilmesi” için geçen ay Riyad’da katıldığı zirvenin başlangıç olmasını umduğunu belirtti.

Teröre destek veren tüm ülkelere “bu desteklerini hemen sona erdirmeleri” çağrısında bulunan Trump, “Henüz sorunları çözmüş değiliz, ancak çözeceğiz.” ifadesini kullandı.

KRAL SELMAN’A TEŞEKKÜR ETTİ
Trump, “Katar’dan ve bölgedeki diğer ülkelerden (terörün finansmanını sonlandırma noktasında) daha fazlasını ve daha hızlı bir şekilde yapmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Riyad’da gerçekleştirilen zirveye değinen Trump, Suudi Arabistan’a, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’e ve zirveye katılan diğer ülkelere teşekkür etti ve “Umuyorum bu, terörizmin finansmanının sona ermesi için bir başlangıç olacaktır.” dedi.

TRUMP, SİSİ İLE GÖRÜŞTÜ
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump ve Sisi’nin ilgili bütün ülkelerin Riyad Anlaşması’na sadık kalması gerektiğini konuştukları belirtildi.

Açıklamada, “Liderler, bütün ülkelerin Riyad Anlaşması’nda yer alan terörizmle savaş, aşırıcılıkla mücadele, terörist gruplara ekonomik desteğin kesilmesi konularını uygulaması gerektiğinde karar kıldı. Ayrıca Başkan Trump, Arap ülkeleri arasında birliğin korunmasının önemine vurgu yaptı.” ifadelerine yer verildi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI AYRI KONUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Arap ülkerinden Katar’a ablukayı hafifletilmesini istedi.

Basın toplantısı düzenleyen Tillerson, Katar’a yönelik yaptırımların DAEŞ ile mücadeleyi etkilediğini söyledi. ABD Dişişleri Bakanı; Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne çağrıda bulunarak Katar’a yönelik yaptırımları hafifletmelerini istedi.

KATAR ÇABA GÖSTERMELİ
Katar’ın teröre destek verdiği açıklamalarına da değinen Tillerson, “Katar bu suçlamadan kurtulmak için daha fazla çaba göstermelidir” dedi.

ABD’nin, Kuveyt ile arabuluculuğu destekleyeceğini dile getiren Tillerson, çözüm için gerekli adımların atılabileceğini söyledi.

“BÖLGEDE GERGİNLİK İSTEMİYORUZ”
Tillerson, “Biz sakin ve akıllı bir diyalog kurulması çağrısında bulunuyoruz. Tarafların ilişkilerini güçlendirmesi için beklentiler net ve (tarafların) hesap verebilir olmalı. Bölgede daha fazla gerginlik olmamasını istiyoruz.” diye konuştu.

MEDYAGUNDEM

katar3

Katar meydan okudu; savaşa hazırız

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atiyye, “Ülkesinin gerekirse kendisini savunmaya hazır olduğunu” belirtti. Suudi Arabistan, Birleşik …

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

katar

Körfez bitmiştir tüm yatırımlarımız Türkiye’ye

Katar’da iktidardaki el Tani ailesinin mensuplarından biri ve Katar’ın önde gelen inşaat şirketlerinden ‘Sharaka Holding’in …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir