Anasayfa / GENEL / Katar’a ablukaya Trump imzası!
katar3

Katar’a ablukaya Trump imzası!

Suudi Arabistan, Mısır, BAE, Bahreyn ile Yemen hükümetleri, Libya’daki Tobruk yönetimi ve Maldivler’in Katar’la tüm ilişkileri kesmesiyle başlayan krizde son dakika gelişmesi…Konu ile ilgili en kritik açıklama ABD Başkanı Donald Trump’tan geldi. Trump,Twitter hesabından “Yakın geçmişte Ortadoğu’ya yaptığım ziyarette ‘radikal ideolojiye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar’ı işaret etmişti. Bakın!” ifadesinde bulundu. Trump attığı ikinci Tweet’te, “Suudi Arabistan ziyaretinde, Kral’la (Salman) ve 50 ülkeyle yaptığımız ziyaretin sonuç verdiğini görmek iyi. Onlar, radikalizmin finansmanı konusunda katı bir tutum alacaklarını söylediler ve bütün söylenenler Katar’ı işaret ediyordu. Belki, bu terörizm korkusu için sonun başlangıcı olacak” ifadesinde bulundu.

Körfez’de Katar krizi sürüyor… 7 ülkenin Katar’la ilişkiyi kesme kararının ardından Katar’dan ilk kez net bir açıklama geldi. Reuters’ın haberine göre Katar, Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimin azaltılması için arabuluculuk yapılmasına hazır olduklarını açıkladı. Habere göre, Katar Emiri Tamim Bin Hamad Al Tani’nin halka yönelik konuşmasını, Kuveyt’in bölgedeki tansiyonu düşürmek için yapacağı arabuluculuk çalışmalarına izin vermek için ertelediği ifade edildi. Katar Dışişleri Bakanlığı ise Körfez ülkelerinin kendisine yönelik yaptırımlarına ‘karşılık’ verilmeyeceğini açıkladı.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın bugün Suudi Arabistan’a giderek Katar’la yaşanan kriz hakkında görüşmelerde bulunacağı belirtildi.

TRUMP İLK KEZ KONUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump ise konuya ilişkin Twitter hesabından önemli bir açıklamada bulundu. Trump, “Yakın geçmişte Ortadoğu’ya yaptığım ziyarette Radikal İdeoloji’ye maddi destek verilemeyeceğinin altını çizmiştim. Liderler de Katar’ı işaret etmişti. Bakın!” açıklaması yaptı. ABD Başkanı, ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Suudi Arabistan da dahil 7 ülkenin, ‘teröre destek verdiği’ gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından konuyla ilgili ilk kez açıklamada bulundu. ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Ortadoğu ziyaretinde artık ‘radikal ideolojiye’ maddi destek sağlanamayacağını söylediğini, liderlerin de kendisine Katar’ı işaret ettiğini açıkladı.

TRUMP: BELKİ SONUN BAŞLANGICI OLACAK

Trump attığı ikinci Tweet’te, “Suudi Arabistan ziyaretinde, Kral’la ve 50 ülkeyle yaptığımız ziyaretin sonuç vermesini görmek iyi. Onlar, radikalizmin finansmanı konusunda katı bir tutum alacaklarını söylediler ve bütün söylenenler Katar’ı işaret ediyordu. Belki bu terörizm korkusu için sonun başlandıgıcı olacak” ifadesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcılarından Hamid Ebu Talebi, Körfez ülkelerindeki diplomatik krizin sorumlusunun Trump olduğunu belirterek, “Olanlar kılıç dansının bir sonucu” diye konuşmuştu.

DOHA’DAN DİYALOG ÇAĞRISI

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yönetimin herhangi bir misillemede bulunmayacağı bildirilirken diyalog çağrısı yapıldı.

HAVA SAHALARI KATAR’A KAPANIYOR

Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Mısır, bugün TSİ 07:00’den itibaren Katar uçaklarına hava sahasını kapatacağını açıkladı. Suudi arabistan ve Bahreyn’in de gün içinde hava sahalarını kapatmaları bekleniyor.

MEDYAGUNDEM

katar3

Katar meydan okudu; savaşa hazırız

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atiyye, “Ülkesinin gerekirse kendisini savunmaya hazır olduğunu” belirtti. Suudi Arabistan, Birleşik …

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

katar

Körfez bitmiştir tüm yatırımlarımız Türkiye’ye

Katar’da iktidardaki el Tani ailesinin mensuplarından biri ve Katar’ın önde gelen inşaat şirketlerinden ‘Sharaka Holding’in …

1 Yorum yapıldı

  1. amerika s.arabistanın obama döneminde el koyduğu milyar dolarlarını trump döneminde silah satma karşılığı serbest bıraktı s.arabistan da kendisinden bağımsız hareket eden her geçen gün daha da güçlenen, dünyanın 3. büyük doğalgaz rezervi sahibi katarı abd ye satarak kendini kurtardığını sanıyor ama yanılıyor körfezde bir savaş s.arabistanı da yerle bir eder abd ye köpeklik edip ayakta kalan tek bir ortadoğu ülkesi yok saddamı önce iranla savaştırıp sonra kuveyte saldırtıp silah satan sonra da ülkesini işgal edip saddamı idam eden amerikaydı bu acı örneklerden ders almayanların sonu felakettir gece abd yle yatağa giren sabaha sağ çıkmamayı göze almalıdır. katar ülkemizde yatırımları olan bir ülkedir o nedenle bu mesele bizi de yakından ilgilendiriyor abd türkiyeye gezi 17 25 aralık ve 15 temmuzla yapamadığını katar üzerinden yapmaya çalışıyor olabilir uyanık olmalıyız rusya da bu işin içinde olabilir bunu da göz önünde tutmalıyız abd ve rusya ortadoğuyu kendi aralarında paylaşmış olabilirler çünkü şu an yaşanan katar krizi altın fiyatlarını birden arttırdı yarın doğalgaz fiyatları da artarsa şaşmamak lazım dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi kim rusya altın rezervi kimde abd de peki bu gerilim en çok kime zarar verir doğalgaz ithal eden ülkelere en çok da çin ve avrupaya zaten trumpın derdi de çini ve avrupayı sıkıştırmak değil mi bu olaydan bir kaç gün önce ingilteredeki saldırıları düşününce abd nin ingiltereyi bu savaşta kendi tarafına çekmeye çalıştığı açık.. olayları parayı takip ederek okumak en doğrusudur çünkü dünya iki şey üzerinden kontrol edilir para ve güç diğer herşey kılıftır kamuflajdır makyajdır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir