Anasayfa / GENEL / Kara para “Koza Altın” üzerinden FETÖ kasasına!
ipek-kasa

Kara para “Koza Altın” üzerinden FETÖ kasasına!

FETÖ’nün en önemli destekçilerinden Koza İpek Holding’in terör finansmanı belgelendi. Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’taki hesaplara usulsüz 7 milyar 40 milyon dolar transfer eden şirket patronu Akın İpek yurt dışına kaçtı. Bu arada Akın İpek, sahibi olduğu yayın organlarına açıklama yaparak kendisini ‘bir trafik cezam bile yok’ diye savundu. Ancak İpek’in 15 trafik cezası olduğu ve bunlardan birinden ise yargılamasının sürdüğü öğrenildi.


Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans desteği sağladığı ve örgütün propagandasını yaptığı gerekçesiyle Koza İpek Holding’e ait 20’nin üzerindeki şirkete dün operasyon yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında yapılan aramalarda şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara el kondu. Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Akın İpek’in ise 30 Ağustos’ta yurtdışına kaçtığı tespit edildi.

7 kişinin gözaltına alındığı operasyona Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırlağı rapor sonrası düğmeye basıldı. Arama kararına göre Koza İpek Grubu ile ilgili çarpıcı detaylar yer aldı. Buna göre İpek Grubu şirketleri 4 banka aracılığıyla Bahreyn, Malta ve Kıbrıs’taki kendi hesaplarına 7 milyar 40 milyon dolar aktarmış. Bu paranın ‘paralel yapı’nın ‘himmet’ adıyla topladığı paralarla ilişkisi araştırılıyor. FETÖ lideri Fethullah Gülen için “Bir gülüşüne tüm mal varlığımı veririm” diyen Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek’in birçok paravan ve şemsiye şirketler kurarak gerçeğe aykırı işlemler yaptığı da rapora yansıdı. Kararda yer verilen MASAK raporunda Koza Altın A.Ş’nin 210 milyon sermaye ile İngiltere’de 2014 yılında Koza Ltd. firmasını kurduğu ve madenlerden gelen paranın bu iştirake konularak yurt dışına çıkarılabileceği belirtildi.

Kararda şirketin Banka Asya ve bazı bankalar üzerinden İpek Grubu şirketlerinin Bahreyn, Maha ve Kıbrıs’taki kendi hesaplarına transfer ettikleri 7 milyar 40 milyon dolar paranın şirketlerin yasal faaliyetleri neticesinde kazanılan para olup olmadığının ve bu paraların hangi amaçlarla yurtdışı hesaplarına gönderildiğinin tespiti için şirketteki bazı belgelere el konulması istendi.

starb1

122 milyonluk hata

Kararda “Koza-İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı’nın Akbank A.Ş bünyesindeki banka hesaplarına 2011 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ereğli Demir Çelik A.Ş tarafından 122 milyon lira gönderildiği, Akbank’tan gelen yazıda “2011 yılı ağustos ve eylül aylarında Ereğli Demir Çelik A.Ş’nin gönderdiği 122 milyon liranın, bir hata nedeniyle İskenderun Demir ve Çelik A.Ş’ye gönderildiği, Akbank A.Ş’den alınan yazıda bu bilgi aktarılırken Akbank A.Ş bilgi sistemindeki bir hata nedeniyle vakfa gönderilmiş gibi raporlandığı yazı ile bildirilmiştir” denildiği, ancak bu açıklamanın Merkez Bankası’nın EFT sisteminin işleyiş mantığına tamamen aykırı bir durum arz ettiği vurgulandı.

Özel jetle Luton’a indi

Operasyon kapsamında şirkette üst düzey yönetici olan Burak S, Fikret S, Mahir Ş, İsmet S, Hüseyin E, Özlem Ö, Selim E. gözaltına alınırken hakkında gözaltı kararı bulunan Akın İpek ise bulunamadı. Savcılık’ın açıklamasına göre İpek firari savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara gibi 30 Ağustos tarihinde Esenboğa’dan çıkış yaparak İngiltere’ye gitti. İpek’in Pazar günü sabah 08.30’da, içinde mürettebat ve kendisi dışında kimsenin bulunmadığı, TC-IPK tescilli, 14 kişilik Gulf stream 450 tipi özel jet uçakla Türkiye’den ayrıldığı, uçağın, Londra’daki Luton Havaalanı’na iniş yaptığı öğrenildi.

Hisseleri taban yaptı

İpek’in borsada işlem gören 3 şirketi yüzde 14 ila 19 değer kaybetti.

Kara para ‘Koza Altın’ üzerinden ‘paralel’in kasasına

Fetullahçı Terör Örgütü’ne finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding’in 23 şirketine operasyonun ana gerekçesini “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” oluşturuyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yürüttüğü soruşturmada paralel yapının yasadışı yollardan ‘himmet’ adı altında topladığı paraları Altın Koza üzerinden akladığı öğrenildi. İddiaya göre dünya genelinde bir ton cevherden ortalama 3 gram altın elde edilirken Altın Kozanın madenlerinde ise bu rakam 10-15 gramı buluyor. Bunun üzerine yapılan araştırmada Altın Koza bünyesinde faaliyette bulunan maden ocaklarından çıkan altın miktarının olduğundan fazla gösterildiği tespit edildi. Kağıt üzerinde yüksek miktarda gösterilen altının ekonomik değeri ise paralel yapı tarafından yasadışı yollardan toplanan sözde himmet paraları ile doldurularak ‘paralel’e aktarılıyor.

starb2

HER SÖYLEDİĞİ YALAN ÇIKTI

Teröre finansman sağladığı iddiasıyla işyerlerinde arama yapılan Akın İpek, sahibi olduğu yayın organlarına açıklama yaparak kendisini ‘bir trafik cezam bile yok’ diye savundu. Ancak İpek’in 15 trafik cezası olduğu ve bunlardan birinden ise yargılamasının sürdüğü öğrenildi. Akın İpek’in cezası bununla da kalmıyor. Bergama 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/40 esas numarasıyla bir davası da bulunuyor. İpek bu davada, “kamu malına zarar verme, kişiyi hurriyetinden yoksun kılma ve mala zarar vermekle” suçlanıyor.

(TUĞBA CEYHAN/STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

1 Yorum yapıldı

  1. ALLAH'INI SEVEN DİKKAT ETSİN !!!

    FETÖ için “FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ” demeyin, “FETOCU TERÖR ÖRGÜTÜ” deyin.
    ALLAH ile TERÖR ilişiklendirmeyin.

    ALLAH’INI SEVEN BUNU YAYSIN …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir