Anasayfa / GENEL / İstihbarat FETÖ’den manşet Cumhuriyet’ten
cumhuriyet1

İstihbarat FETÖ’den manşet Cumhuriyet’ten

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin ‘terör örgütlerine yardım etmek’ suçundan yargılanacağı davanın iddianamesinde, tutuklu ya da firari FETÖ üyeleriyle yapılan telefon görüşmelerine de yer verildi. Bu FETÖ’cülerin arasında gardiyan da var, müezzin de, polis de.

Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik soruşturmanın iddianamesinde terör örgütlerine verilen destek çarpıcı delillerle gözler önüne serildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Akif Ekinci ile Savcı Yasemin Baba’nın hazırladığı iddianamede, gazetenin yazar ve yöneticilerinin terör örgütlerine nasıl hizmet ettiği örneklerle anlatıldı. Cumhuriyet Gazetesi’nin yapmış olduğu terör yanlısı haberlerin kaynağını FETÖ-PKK ve DHKP-C’nin oluşturduğunu telefon trafiğiyle belgeleyen savcılar, özelilikle Kadri Gürsel’in 92 örgüt üyesiyle yaptığı görüşmelere dikkati çekti. Telefon görüşme kayıtlarından elde edilen verilere göre, Kadri Gürsel’in iletişimde olduğu 92 kişi de FETÖ soruşturmasından yargılanan isimler ve örgütün şifreli haberleşme programı Bylock’u kullanıyorlar. Bu isimlerin profilleri de oldukça dikkat çekici. Listede firari Hamit Bilici gibi üst düzey FETÖ’cülerin yanı sıra müezzin, dershane öğretmeni, asker, polis, esnaf, kaymakam ve valilik çalışanı örgüt üyeleri de bulunuyor. Savcılar, bu irtibatları hayatın olağan akışına aykırı olarak yorumladı.

TEMSİLCİLERİ AYNI KİŞİ

İddianamede dikkat çeken bir diğer konu başlığı ise firari FETÖ’cü İlhan Tanır ve Cumhuriyet ilişkilerini oluşturuyor. Cumhuriyet Gazetesi’nin Washington Temsilcisi İlhan Tanır, aynı zamanda FETÖ’nün ‘haberdar’ isimli internet sitesini de temsil ediyor. Can Dündar’ın genel yayın yönetmeni olmasıyla bu göreve getirilen Tanır, sonuncusu darbe teşebbüsünden 2 gün önce olmak üzere Cumhuriyet Gazetesi’nde 115 yazı yazdı. Tanır’ın bu süre boyunca Cumhurbaşkanı’nın şahsını hedef alarak, DEAŞ’a göz yuman, yardım eden ve yönetilemeyen bir Türkiye imajı çizmeye çalıştığı iddianamede vurgulandı. Tanır’ın firari Emre Uslu ve eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ile Türkiye aleyhine ABD’de ortak bir panel düzenlediği de iddianamede örnek olarak gösterildi.

HUKUKÇULARDAN HUKUK DIŞI EYLEM

CUMHURİYET Gazetesi soruşturmasında tutuklanan avukat Akın Atalay, Bülent Utku ve Mehmet Kemal Güngör için bir grup avukat İstanbul Adliyesi’nde izinsiz oturma eylemi yaptı. HDP’li milletvekilleri Celal Doğan, Filiz Kerestecioğlu ve Garo Paylan da hukuk adamlarının hukuk dışı eylemine destek verdi. Polis, avukatlara eylemi sonlandırmaları için çağrı yaptı. Çağrı sonuçsuz kalınca Çevik Kuvvet eylemci gruba müdahale etti.

8 AVUKAT GÖZALTINDA

Çıkan arbedede bazı avukatlar ile bir polis yaralandı. Avukatlardan Kıvanç Kayaoğlu, Diren Yeşil, Özge Serdar, Sevinç Sarıkaya, Kemal Aytaç, Erkan Ünüvar, Hatice Nur Gök ve İsmail Anıl Başoğlu gözaltına alındı.

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir