Anasayfa / GENEL / İşte Zaman’ın tiraj yalanının belgesi
tiraj-zaman

İşte Zaman’ın tiraj yalanının belgesi

Şişirme bir tirajla Türkiye’nin en çok satan gazetesi olduğu iddia edilen Zaman Gazetesi’nin hiç açılmamış balyalarla kağıt hurdacılarına satıldığı ortaya çıktı.


İnsanları bıktırıcı bir ısrarla hatta tehditle Zaman’a abone yapan ablalar ve abilerin zorla sattığı gazetelerin, hiç okunmadığı hatta hiç dokunulmadığı İstanbul Fikirtepe’de bulunan bir kâğıt hurda deposunda belgelendi. Kağıt hurdacılarının satın aldığı balyası bozulmamış paralel gazetelerin geri dönüşüm firmalarına satıldığı, Zaman Gazetesinden ‘yumurta kartonu’ yapıldığı belirtildi.

Milletin seçmiş olduğu AK Parti Hükümetine karşı gerçekleştiren 17 ve 25 Aralık kirli operasyonlarının başarısız olmasının ardından tirajı günden güne eriyen Paralel Yapı’nın yayın organları, çareyi; akıllara zarar bir yöntemde buldu. Her fırsatta Türkiye’nin en çok satan gazetesi olduğu iddia edilen Zaman gazetesinin ve Paralel Yapı’ya yakınlığıyla bilinen birçok gazetenin paketler halinde hiç el değmeden depolarda bekletildiği görüntüleri ortaya çıktı.

tiraj

CEMAAT, HURDACILARA ÇALIŞIYOR

İstanbul Fikirtepe’de bulunan Dereboyu Caddesindeki bir kâğıt hurda deposu, devletin kılcal damarlarına kadar girmiş örgütün yayın organlarına ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Kağıt hurda deposunda, insanları bıktırıcı bir ısrarla hatta tehditle Zaman’a abone yapan ablalar ve abilerin zorla sattığı gazetelerin hiç okunmadığı hatta hiç dokunulmadığı görüldü. Depoda; Zaman’ın yanı sıra Bugün, Millet, Meydan, Todays Zaman gazetesi olmak üzere Sızıntı ve Aksiyon dergisi de bulunuyor. Israr ve tehditlerle abone yapılan üyelerin paralarının ise hurdacılara gittiği öğrenildi. Kağıt hurdacılarının satın aldığı balyası bozulmamış paralel gazetelerin geri dönüşüm firmalarına satıldığı, Zaman Gazetesinden ‘yumurta kartonu’ yapıldığı belirtildi.

tiraj2

ÖNCE MOTORLAR SONRA KAMYONLAR

Haftanın her günü genellikle gece saat 03.00 sularında motorlu kuryeler, gazetenin dağıtım bayilerinden topladıkları hiç açılmamış balya balya gazeteleri depoya taşıyor. Burada paketler halinde hiç el değmeden biriken gazeteler, küçük kağıt hurdacılarına satılıyor. Ambalajlı gazeteleri satın alan kağıt hurdacıları, haftanın belirledikleri bir gününde nakliye kamyonlarıyla gelerek, taşıma işlemini gerçekleştiriyor. Ortalama haftalık 25 ton, aylık ise 100 ton gazete alan hurdacılar da günü gün ederek adeta bir bayram havası yaşıyor.

tiraj3

ZORLA SATTILAR, YUMURTA KARTONU YAPTILAR

Kağıt hurdacıların sattıkları gazeteler, bundan sonra geri dönüşüm firmalarına teslim ediliyor ve zamanında zorla satılan gazeteler, artık bir hamur haline getiriliyor. Geri dönüşüme gönderilen gazetelerin hamur haline getirildiği anlaşılınca, başta Manisa Akhisar olmak üzere Türkiye’nin belli başlı bölgelerindeki tavuk çiftliklerine ulaştırılıyor. Çiftliklere ulaşan ve artık bir hamur olan söz konusu gazetelerin, buralarda ise ‘yumurta kartonu’ olarak kullanıldığı bildiriliyor.

tiraj4

VATANDAŞLAR GÜRÜLTÜDEN RAHATSIZ

Kağıt hurda depolarının sokak aralarında yer alması, hiç tanımadıkları simaların sürekli mahalle içinde dolaşması ise çevrede oturan mahalleliyi, tedirgin ediyor. Gazetemize konuyla bilgi veren vatandaşlar, yüklemelerin gece geç saatlerinde yapıldığını, söz konusu durumdan aşırı rahatsızlık duyduğunu ifade ettiler.

1 MİLYONLARDAN 600 BİNLERE DÜŞTÜ

24-30 Aralık 2012 tarihleri arasında 1 milyon 106 bin 131 gazete satan Zaman, 2013 senesini 16-22 Aralık 2013 tarihlerinde yer alan 1 milyon 243 bin 957 tirajla kapattı. 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrası tirajlarında ciddi kayıplar veren Zaman, 01-07 Haziran 2015 tarihinde 861 bin 093, 03-09 Ağustos 2015 681 bin 027’e kadar düşmüştü. Her geçen gün kan kaybeden Zaman 31 Ağustos 6 Eylül 2015 tarihlerinde 633 bin 061’lere kadar düşerek, yaşadığı itibar kaybını gözler önüne serdi.

(Akit/Muhammed UZUN)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto1

KK’nın FETÖ aşkına bakın!

FETÖ’nün en önemli yayın organlarının başında gelen Zaman ve Bugün’e kayyum atanması üzerine CHP Genel …

feto-medya

FETÖ’nün terörist yazarlarına müebbet

Zaman yazarları hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü …

zaman1

FETÖ’nün ilk darbe mesajı

Zaman gazetesi iddianamesinde darbe mesajının FETÖ tabanına 2013’te Gezici ve polisin bir arada gösterildiği afişle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir