Anasayfa / GENEL / İşte yeni paralel vesayet tezgahı; AYM’den skandal karar
aym1

İşte yeni paralel vesayet tezgahı; AYM’den skandal karar

Son günlerde verdiği Twitter kararı nedeniyle eleştirilen Anayasa Mahkemesi, Adalet Bakanı’nın HSYK’daki yetkisini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, HSYK’nın yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptal etti.
Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti. 

CHP, 6524 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Davayı esastan görüşerek karara bağlayan Anayasa Mahkemesi heyeti, kanunun Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti. Yüksek Mahkeme, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti.

BİR İPTAL DAHA

Anayasa Mahkemesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) elektronik haberleşme sektörüyle ilgili kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi veren kanun hükmünü iptal etti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun söz konusu düzenlemeyi içeren 51. maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyu esastan inceleyen Yüksek Mahkeme, Kanun’un bu maddesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline hükmetti. İptal hükmü, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

MEDYAGUNDEM

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

tas

FETÖ’cü teröristleri tahliyeye kalkışan kamikazelere ihraç

HSYK tarafından, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin 26’sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın …

feto4

HSYK’dan FETÖ’cü itlerin son yalanına tepki

Cezaevinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı hastanede vefat ettiği iddia edilen FETÖ şüphelisi eski Danıştay Tetkik Hakimi …

3 Yorumlar

 1. Yok Hükmündedir

  Yargı darbesine karşı demokratik kurumları güçlendirelim diye dün söylemiştik. Paralel yapılanma kendini her yerde olduğu gibi burada da hissettirmiştir. Yakında kapatma davasının da açılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Aynı zamanda muhalefet tarafından verilen bir kadeh zıkkım herkesi, her şeyi sarhoş ettiğini göstermektedir. Bu ülkenin insanları bu kararları pasif eylemle kabul etmediğini gösterecektir. İstiklal savaşındaki gibi bu ülkenin insanları tırmığıyla, orağı ile bu mücadeleye hazırdır.

 2. Küçük, Orta, Büyük Yargı

  Küçük, orta yargıdan sonuç alamadık, darbeyi büyük yargıyla yapalım, mantığını işlediği artık anlaşılmıştır. Birkaç günkü uyduruk gerekçelerle ufaktan ufaktan yapılan hamlelerin bu noktaya taşınacağı belliydi.

  Kraliçenin tacının bulunduğu koltuğa oturan Vahap Kuzuzade’nin on iki havari masasında yalnız olmadığı diğer koltuklarda da Kraliçenin tacının bulunduğunu artık görebiliyoruz.

  Ülkeyi kaosa sürükleme gayretindekilerin son oyununda en kısa zamanda bozulacağına inanıyoruz. Şahsi menfaatler ve ikballeri için ülkeye bu kadar ihanet edenler yaptıklarınız yanınıza kar kalmayacaktır.

 3. Sonra yaptıkları o puta taparlarmış.Daha sonra acıkınca da o putu yerlermiş. Anayasaya uygunluğu şeklen denetlemekle görevli Anayasa mahkemesi acaba anayasaya uyuyor mu? Uymuyor ise onu kim denetleyecek? Kim cezalandıracak? Bu Mahkeme Müslüman Türk Milletinin ve onun vekillerinin iradesine ipotek koyma hakkını nereden ve kimden alıyor? Anayasadan ve yasalardan mı dediniz? Hangi Anayasadan hangi yasalardan? Kendilerinin çiğnediği Anayasa ve yasalardan mı yetki alıyorlar? Sana bana gelince Anayasa ve yasadan bahsederler, ahkam keserler, kendilerine gelince ne Anayasayı ne de yasaları tanırlar.Ey Anayasa Mahkemesinin bir kısım üyesi, evrensel insan haklarını, anayasayı ve yasaları işinize geldiği gibi uygulama ya da uygulamama konusunda yetkilerinizi nereden ya da kimlerden alıyorsunuz? Açıklar mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir