Anasayfa / GENEL / İşte kriptolu ihanetin detayları
kripto-telefon

İşte kriptolu ihanetin detayları

Devletin zirvesinin kriptolu telefonlarının yasadışı dinlenme yoğunluğu 2013 Eylül’ünde zirve yaptı. Bu ayrıntı 17 Aralık darbe girişiminin 3 ay önce başlatıldığı yorumuna neden oldu

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) yapılan incelemelerde kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Bilirkişi heyeti 76 kriptolu telefonun kim tarafından, hangi tarihler arasında, kaç kez dinlendiği ve ne kadar süre ile dinleme yapıldığına dair veri tabanlarına ulaştı. Kriptolu telefonlarla ilgili dinlemelerin eylül ve aralık ayında yoğunlaşmasıyla ilgili şu yorumlar ön plana çıktı. Bunlara göre paralel yapı 17 Aralık düğmesine eylülde bastı. Operasyon kararı alınca aylardır dinlediği devletin zirvesinin kriptolu telefonlarını ablukaya aldı, illegal dinlemeleri yoğunlaştırdı. Bunda hükümetin dershanelerle ilgili tavrının netleşmesi rol oynadı. İkinci en yoğun dinlemenin aralık ayında yapılması ise paralel yapı 17 Aralık öncesi ve sonrasında devletin zirvesinin nasıl tepki vereceğini öğrenmek için kriptolu telefon dinlemesine ağırlık verdi.

PARALEL ŞİKÂYETLER ÇÖKTÜ

Bilirkişilerin bu tespitleri, TİB’deki paralelcilerin incelemenin başlamasından sonra onlarca suç duyurusu ile Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı’na TİB Başkanı Cemalettin Çelik ve ekibine yönelik yaptığı başvuruları da boşa çıkardı. Bazı TİB çalışanları “TİB’de kriptolu telefonlar dinlenmedi. Yeni Başkan Cemalettin Çelik bize bir liste verdi ve ‘Bu listedeki telefonların girişini sisteme yapın’ dedi. Sonra da sildirdi. Sistemde daha önce bulunan kriptolu telefon dinlemesi yok” diye şikayette bulundu. Ancak yapılan çalışmalarda tüm dinlemelerin Çelik göreve başlamadan önce sisteme girildiği anlaşıldı. Paralel personelin kendilerini korumak için yaptığı suç duyuruları çürütülmüş oldu.

8 KİŞİLİK BİLİRKİŞİ HEYETİ

Yaklaşık 3 aydır TİB merkezinde 8 kişilik bilirkişi heyeti tüm veri tabanında incelemesini sürdürüyor. Tüm veri tabanı ve silinen log kayıtlarına bilgisayar uzmanları ile ulaşılırken soruşturmada da sona doğru yaklaşıldı. Ankara ve Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında birçok veriye ve delile ulaşılırken, bu kapsamda bilgi sahibi olan kişilerin kısa süre sonra ifadelerine başvurulacağı öğrenildi. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

dinleme3

TİB’in yüzde 85’i BTK’nın üçte biri FETÖ’cü çıktı

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TİB’in yüzde 85’inin BTK’nın ise üçte birinin FETÖ’cü çıktığını …

dinleme3

FETÖ’nün hamisi Almanya’dan dünyayı sarsacak dinleme skandalı

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir