Anasayfa / GENEL / Genelkurmay’da paralel örgüt teyakkuzu
TSK

Genelkurmay’da paralel örgüt teyakkuzu

MGK’da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK’da da barındırılmayacak. TSK, somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken, paralel emir-komutaya geçit vermemek için de yoğun şüphelilere kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yüksek disiplin kurulları çalışmaya başladı. İhtiyaca göre günlük, haftalık ya da aylık toplanan kurullarda disiplin cezaları yahut ayırma kararları veriliyor.

TSK içine de sızdığı düşünülen paralel yapı mensuplarının kurumdan uzaklaştırılması bekleniyor. Komuta kademesinin de bu konuda hayli hassas olduğu belirtiliyor. MGK’da tehdit olarak açıklanan paralel yapı unsurları TSK’da barındırılmayacak. Bir cadı avına zemin vermek istemeyen TSK yönetimi somut belge ve bilgi olmadıkça adım atmazken paralel emir-komutaya geçit vermemek için yoğun şüphe halinde kızak görev gibi yöntemlerle önlem alıyor.

Kurullar çalışmaya başladı

Askeri Şura’nın Ağustos ayı toplantısından önce çıkarılan bir yönetmelikle ihraç YAŞ gündeminden çıkarılarak, TSK içinde, ayırma yetkisine sahip yüksek disiplin kurulları oluşturulmuştu. Edinilen bilgiye göre, bu kurullar uzunca bir süredir çalışmalarını sessiz sedasız yürütüyor. Dosya geldikçe toplanıyorlar. Belli çalışma günleri yok. İhtiyaca göre her gün de toplanabiliyorlar. Kurul kararları uyarınca disiplin cezası görenler, TSK’dan sessiz sedasız ayrılanlar da istifa edip gidenler de var. Ancak bütün bu kararların belge ve bilgi desteğiyle alındığı özellikle vurgulanıyor. Bu kapsamda uzunca bir süredir gündeme gelen TSK’da paralel yapılanma olduğu iddiaları da kurulların gündeminde.

Mücadele için talimat

TSK için paralel örgütle mücadele bir görev. Yasalar uyarınca Milli Güvenlik Kurulu’nda “Milli güvenliğe yönelik bir tehdittir” denildiği anda Genelkurmay Başkanlığı için bu bir talimat niteliğinde. Dolayısıyla MGK’da kararlaştırılan paralel yapılanma ile mücadele konusunda TSK tedbirini almak zorunda. Aksi taktirde suç işlemiş oluyor. Yetkililer bu kapsamda başta 28 Şubat olmak üzere darbe dönemlerini hatırlatıyorlar ve o dönemde de irtica yahut diğer unsurların MGK kararlarıyla tehdit olarak görüldüğüne işaret ediyorlar.

Edinilen bilgiye göre, paralel yapılanmaya yönelik bazı tedbirler alındı ve alınıyor. Paralel örgüte bilgi sızdırdığından yoğun şüphe edilen personel, belge olmasa dahi, bir kısım engellemelere tabi tutuldu. Kiminin terfisi durduruldu, kimilerine daha hafif ve pasif görevler verildi.

Cadı avına dönüşmesin diye

Ancak yetkililer TSK’nın kapalı bir kutu olduğunu, böyle bir yapılanmanın ve mensup personelin tespitinin hayli zor olduğuna dikkat çekiyorlar. Çünkü sivil kurumlarda geçmişte bir övgü kaynağı olan cemaate mensubiyet buralardaki örgüt mensuplarının deşifre olmasını sağlamışken TSK’da değil bir örgüt bir siyasi partiye üyelik hatta insanların dini mezheplerini bile gizledikleri biliniyor. TSK’da terfi söz konusu olduğundan birbirlerini rakip gören kişilerin bunu bir karalama unsuru olarak kullanması, özellikle takiyye yaparak gerektiğinde içki içebilen, kendini çok rahat gizleyebilen bu unsurların başkalarına paralel yaftası atarak kendilerini gizleme çalışabilecekleri ihtimalleri de göz önünde bulunduruluyor. Bu nedenle de yetkililer TSK’da bilgi ve belge olmadan adım atılmayacağı, dolayısıyla da bu tehditle mücadelenin hayli ağır yürüdüğüne işaret ediyorlar. TSK’nın istihbarat kaynağının MİT, Emniyet İstihbarat gibi kurumlar olduğuna dikkat çekilirken, bu kurumlardan bilgi ve belge gelmesi halinde gereğinin yapılacağı belirtiliyor.

AYRI BİR HİYERARŞİ KUŞKUSU

Paralel yapının askeri okullara giriş sınav sorularını cemaat üyelerine dağıtarak bunların orduya girmesinin sağlandığı, ilerleyen yıllarda bunların üst kademe görevlere getirileceği iddia edilmişti. Hatta medyaya yansıyan bazı iddialarda TSK’daki cemaat yapılanmasına yönelik oran verilmiş, en fazla binbaşı rütbeliler arasında oldukları iddia edilmiş, İstihbarata Karşı Koyma, Personel, Muharebe birimlerinde ağırlıklı olarak yapılandıkları öne sürülmüştü. Yine askeri yargının paralel yapı hakimiyetinde olduğu da iddialar arasında yer almıştı. (STAR)

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

katar3

Türk askeri Katar toprağında

TSK’dan yapılan açıklamada 23 Türk personel ve 5 zırhlı aracın Katar’a ulaştığı belirtildi. TSK’dan yapılan …

askeri

TSK resmen açıkladı; askeri üs için Katar’dayız

Genelkurmay Başkanlığınca, dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gönderildiği, heyetin, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili …

1 Yorum yapıldı

  1. ben hemen bir kaç havacı pilot ismi verebilirim..bekliycem tasfiyelerde isimleri görmezsem isim yazıcam.arkadaşım ama ama devletim daha önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir