Anasayfa / GENEL / İşte HDP’nin yeni Türkiye’si!
hdp-turkiye

İşte HDP’nin yeni Türkiye’si!

“Türkiye’nin Partisi” sloganıyla yola çıkan HDP, Diyanet’in kaldırılması ve Hz. Ali’ye yer verilmeyen Alevilik vaatleriyle seçmeni kendine çekmeye çalışıyor.


HDP İstanbul 2. Bölge 1. sıra milletvekili adayı Turgut Öker, Aleviliğin İslam dışında farklı bir inaç din olduğunu savundu ve Hz. Ali’yi tanımayan ‘Alisiz Alevilik’ savıyla şok yarattı.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKİYOR

Katıldığı toplantılarda Alevilerin Yezid’e lanet okumaktan vazgeçmeleri gerektiğini savunan Öker’in “Alman hükümetinin güdümündeki derneğiyle Aleviliğin kimliğini değiştirme savaşı”, özellikle Alevi vatandaşların büyük tepkisini çekiyor. Öker’in “Aleviliğin aslında Hz. Ali ile alakası yoktur. Aleviler takiyye yapıyor. Sünni hegemonyasına karşı bu yola başvuruldu” şeklindeki sözleri Alevi toplumu tarafından tepkiyle karşılandı.

KENDİSİ İTİRAF ETTİ

Öker “Yüzde 10’luk kesimse işi bilen kesim. Aleviler de Yezid’e lanet okumaktan vazgeçmeli” diyerek Alevilerin büyük çoğunluğunun savını benimsemediğini itiraf etti.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK İNANÇ GRUBU

Almanya Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı olan Öker, başında bulunduğu konfederasyonun ana çizgisini de bu yöne çekiyor. Federasyonun internet sayfasında, Aleviliğin tanımıyla ilgili bölümde kullanılan ‘Alevilk, Hıristiyan ve Müslümanlardan sonra üçüncü büyük inanç grubunu oluşturur’ ifadeleri, Aleviliği İslam dininden ayırdığını gösteriyor.

Vaadi eşcinsel evlilik

HDP adayı Barış Sulu’nun vaadleri arasında eşcinsel evlilikler ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin eşitlik ilkesine eklenmesi bulunuyor.

7 Haziran seçimlerinde muhalefet partilerin vaad yarışı ilgniç bir hal aldı. Seçim vaadleri arasında ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kapatmak olan HDP’nin bir vaadi de ‘Eşcinsel bireylerin kimliklerini anayasal olarak tanınması.’

BİRLİKTE YAŞIYORLAR

Bu maddenin öncülüğünü ise HDP’nin Eskişehir’den aday gösterdiği LGBTİ üyesi Barış Sulu yapıyor. Sulu, “Eşcinsel evlilikleri artık tanınmalı. Zaten Türkiye’de birçok eşcinsel sevgilisiyle birlikte yaşıyor ve heteroseksüeller gibi birçok haktan faydalanmak istiyorlar” diye konuştu.

Asıl sorun tanınma

Türkiye’de eşcinsellerin birçok sorunu olduğunu belirten Barış Sulu, “Öncelikli sorun tanınma. Eşcinsellere, translara yönelik ayrımcılıklar çok yüksek boyutlarda olmasına rağmen koruyucu düzenlemeler, yasalar ne yazık ki mevcut değil. Derneklerimiz genel ahlaka aykırı diye kapatılmak isteniyor. Umarım mecliste olabiliriz ve bu yasaları acilen düzenleyebiliriz” şeklinde konuştu.

ONLARIN SESİ OLACAĞIM

Cinsel kimliğini saklamayan aday olduğunu söyleyen Sulu, “Türkiye’nin adayı durumundayım. O yüzden gerek Türkiye içinden olsun gerek dış basından olsun çok fazla ilgi var. Mecliste eşcinsellerin sesi olacağım. Anayasa’ya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin eşitlik maddesine eklenmesini sağlamak için çalışacağız” diye konuştu.

(AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

1 Yorum yapıldı

  1. doğuda halkın kafasına silah, batıda eşcinsel evlilik vaadi…Aradaki korkunç uçurumdan aşağıya düştüğünde hdp ortaya çıkacak manzaraya umarım hazırlıklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir