Anasayfa / GENEL / İşte haysiyetsiz medyanın savunduğu ODTÜ!
odtu-medya

İşte haysiyetsiz medyanın savunduğu ODTÜ!

ODTÜ’yü ateşe veren eylemcileri yönlendiren 17 isim belirlendi. Bu kişilerin marjinal sol terör örgütleri DHKP-C, MLKP, DSİH ve Dev-Yol’un gençlik yapılanmaları içinde yer aldıkları tespit edildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN ‘ÇOĞUNUN ÖĞRENCİLİKLE İLİŞKİSİ YOK’ DEMİŞTİ

GÖKTÜRK-2 uydusunun fırlatılması törenininde ODTÜ’yü adeta ateşe veren, rektör ve yöneticileri tehdit eden grubun elebaşısı 17 kişinin daha çok marjinal sol örgütlerin yönlendirmesiyle hareket edene kişiler oldukları belirlendi. Taşlı, sapanlı ve molotof bombalı saldırılarda bulanan öğrenci grubu, 15 çevik kuvvet polisini yaralamıştı.

Geçmişte birbirleriyle kavgalıydılar

Başbakan da “Büyük çoğunluğunun  öğrencilikle ilişkisi yok. Marjinal sol gruplardandı ve çantalarında Molotof, taş ve sopalar vardı” demişti. Erdoğan’ın kastettiği eylemci öğrencilerin üye oldukları terör örgütleri ortaya çıktı. Geçmişte birbirlerine karşı eylemleriyle gündeme gelen marjinal sol terör örgütlerinin uzantılarının ODTÜ’de ortak hareket etmesi dikkat çekti.

Marjinal sol ODTÜ’yü bastı

Emniyet ODTÜ eylemini gerçekleştirenlerin Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP/C) gençlik yapılanması Gençlik Dernekleri Federasyonu;  Marksist Leninist Kominist Parti (MLKP) gençlik yapılanması Sosyalist Gençlik Derneği; Devrimci Sosyalist İşçi Hareketi (DSİH) örgütün legal yapılanması Kaldıraç ile Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP/C) Devrimci Yol örgütü gençlik yapılanması Öğrenci Kollektifleri olduğunu belirledi. Görüntülerden kimliği belirlenenlerin dosyası ise oldukça kabarık.

ÜNİVERSİTELERDEN ŞİDDETE ORTAK TEPKİ

MARMARA İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Galatasaray ve Mimar Sinan üniversiteleri ODTÜ’deki olaylara ilişkin ortak açıklama yaptı: “Öğrencinin protesto aracı şiddet değil, eleştirel fikirdir.” Uşak, Bingöl, Afyon Kocatepe, Hacettepe üniversiteleri de ayrı ayrı açıklama ile ÖDTÜ’deki şiddeti kınadı. Açıklamalarda, demokratik hak ve özgürlüklerin çercevesine vurgu yapıldı.

O tutuklandı arkadaşı polis şehit etti

1- B.U: Ankara Üniversitesi öğrencisi, Gençlik  Federasyonu (DHKP/C) üyesi. DHKP/C’ye yönelik Mart’taki operasyonda gözaltına alındı. Onunla birlikte kalan Sultan Işıklı kaçmayı başardı. Işıklı daha sonra İstanbul’da polis şehit etti.

2- T.Y: Ankara Üniversitesi öğrencisi. Öğrenci Kolektifleri (DEV-YOL) üyesi. Kasten yaralama ve terör amaçlı örgüte üye olma ve suçlarından kaydı bulunuyor. Ankara Üniversitesi’nde AK Parti’li Burhan Kuzu’ya yönelik yumurtalı saldırıyı gerçekleştiren grup içerisinde yer aldı.

3- C.K: Hacettepe Üniversitesi öğrencisi. Öğrenci Kolektifleri (DEV-YOL) içerisinde faaliyet gösteriyor. Terör örgütüne üyelikten kaydı var.

4- C.K.A: ODTÜ öğrencisi. Öğrenci Kolektifleri (DEV-YOL) üyesi.

5- S.Ç: ODTÜ öğrencisi. Öğrenci Kolektifleri üyesi.

6- M.B:  ODTÜ Öğrencisi. KALDIRAÇ (DSİH) üyesi. Kasten yaralama ve terör amaçlı propaganda yapma suçlarından kaydı bulunuyor.

7- P.Ü: Ankara Üniversitesi öğrencisi. KALDIRAÇ (DSİH) üyesi.

8- H.K: Gazi öğrencisi, KALDIRAÇ (DSİH) üyesi.

9- M.A: Hacettepe Üniversitesi öğrencisi. KALDIRAÇ (DSİH) üyesi.

10- C.D: ODTÜ Öğrencisi. Gençlik  Federasyonu  (DHKP/C) üyesi.

11- B.Ş: Ankara Üniversitesi öğrencisi. Gençlik Muhalefeti (DEV-YOL) üyesi.

12- İ.A: Hacettepe Üniversitesi öğrencisi.  Sosyalist Gençlik Derneği (MLKP) üyesi. Kasten yaralama ve terör propagandası yapma kaydı var.

13- Y.Ö: Sosyalist Gençlik Derneği (MLKP) üyesi.

14- Ö.Ç.E: Kasten yaralama ve terör amaçlı propaganda yapma suçlarından kaydı var.

15- U.T: Kasten yaralama ve terör amaçlı propaganda yapma suçlarından kaydı var.

16- E.Y: Kasten yaralama ve terör amaçlı propaganda yapma suçlarından kaydı var.

Örgüt belgelerini sobada yakmak için biriktirmiş

ODTÜ eylemleri nedeniyle gözaltına alınarak Ankara Adliyesi’ne sevk edilen 10 şüpheliden 8’i hakkında, savcılık sorgularının ardından ‘Özgürlük Hakimi’ tarafından adli kontrol kararı alınmıştı. Sanıklar hakkında ‘terörü örgütü üyesi terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak”, “2911 sayılı kanuna muhalefet”, “Kamu malına zarar” ve “Görevli memurları darp ve etkin direnme” suçlarından tutuklama talep edildiği öğrenildi. Eylemcilerin, ODTÜ’deki eylemi  THKP/C, DHKP/C, MLKP, MKP, DSİH ve HDK gibi sol örgütlerin ortak eylemi olarak yaptığına dair kuvvetli şüphenin bulunduğu kaydedildi. Zanlıların savcılık ifadelerinde suçlamaları reddettiği öğrenilirken öğrencilerden Hasan Koç’un evinde ele geçirilen yasa dışı dokümanlar için yaptığı savunma dikkat çekti. Koç, “Evim sobalı olduğundan sobada yakmak için biriktirdim” şeklinde konuştu.

Rektöre tehdit inceleniyor

Olayların olduğu günün gecesinde ODTÜ Rektörünün öğrenciler tarafından tehdit edilmesi de savcılıkça inceleniyor. Polisin bilgi ve güvenlik kamerası görüntü taleplerinin karşılanmaması yönünde Rektör tehdit edilmişti. Soruşturma savcısı Sadık Bayındır, Terörle mücadele şubesi polislerine talimat vererek yaşanan olaylar sonrası kamu malına ne kadar zararın olduğunun tespit edilmesini istedi.  Emniyet de ODTÜ yetkililerine yazı yazarak zararın tespit edilerek kendilerine bilgi verilmesini istedi. Zarar tespit edilememesi halinde ise Bilirkişi görevlendirilerek ODTÜ’de zarar tespiti istenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ÖDTÜ’deki olaylara ilişkin YÖK Denetleme Kurulu’nu görevlendirdi. Çetinsaya, “Vazgeçemeyeceğimiz temel ilkemiz, akademik özgürlüktür” dedi. Savcı Sadık Bayındır ise olayların yaşandığı yerlerdeki kamera görüntülerinin savcılığa gönderilmesini istedi. (STAR)

MEDYAGUNDEM

odtu7

Titresin Haluk’lar; ODTÜ’de “Asım’ın nesli” var artık

Mezuniyet töreninde terör propagandası yapmak isteyen öğrencilerin yerini vatan sevdalısı öğrenciler aldı. Bilim, kültür ve …

odtu3

Bilim dünyası ODTÜ’nün kızlı erkekli sı.ma başarısını konuşuyor!

Teknik üniversitenin bilimden çok b.ktan işlerle gündeme gelmesi, sosyal medyada kıyasıya eleştiriliyor. ODTÜ uydu fırlatan …

odtu3

Modern ODTÜ’de kızlı erkekli aynı tuvalete sı.ma sevinci!

Rektörlükten izin alamayan öğrenciler, uyarılara rağmen tuvaletlerdeki kadın-erkek ayrımını kaldırarak büyük bir mutluluk yaşadı. Orta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir