Anasayfa / GENEL / İşte Gülen’in HSYK köstebeği!
hsyk1

İşte Gülen’in HSYK köstebeği!

HSYK seçimlerinde paralel yapının desteklediği Ayşe Neşe Gül ile eşi, 2 yıl Pensilvanya’da dil eğitimi aldı. Adalet Bakanlığı kulislerinde, çiftin paralel yargı ile Gülen arasında ‘köprü’ olduğu konuşuluyor.

SABAH, HSYK seçimlerinde paralel yapının en çok desteklediği bağımsız adaylardan Ayşe Neşe Gül ile ilgili çarpıcı bir bulguyu gün yüzüne çıkarıyor. Binlerce hâkim-savcı Adalet Bakanlığı’nın sağladığı dil eğitiminden yararlanmak için sıra beklerken, Gül ve HSYK Başmüfettişi olan eşi Cevat Gül kamu imkânlarını kullanarak dil eğitimi için ABD’ye gitti. İlginçtir, Gül çifti 2 yıl boyunca Pensilvanya’da kalmayı tercih etti.

KAMU KAYNAKLARIYLA ABD’DE 2 YIL
Gül çiftinin Pensilvanya görevlendirmesi ise tesadüf denilemeyecek bir organizasyonla gerçekleştirildi. Önce Hâkim Ayşe Neşe Gül, daha sonra da eşi dil eğitim hakkı kazandı. Adalet Bakanlığı kulislerinde çiftin Pensilvanya’ya bilinçli gönderildiği, paralel yapının yargı ayağı ile Gülen arasında köprü oldukları iddia edildi. HSYK seçimlerinde paralel yapının en çok desteklediği bağımsız adaylardan biri olan Gül, 2009’da Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne başvurarak yabancı dil eğitimi almak istedi. Genel Müdürlük, yabancı dil sınavının ardından Gül’e eğitim için ABD’yi önerdi. Prosedüre göre personelin gideceği ülkeyi Adalet Bakanlığı, o ülkede gidilecek şehri ise personel tercih ediyor. Genel Müdürlük ABD’yi önerince, Ayşe Neşe Gül Pensilvanya’da eğitim almak istedi. Ayşe Neşe Gül 2009-2010 döneminde dil eğitimi için Pensilvanya’da kalırken, eşi Cevat Gül de izin alarak eşiyle ABD’ye gitti. Bayan Gül’ün dil eğitim programı bitince bu kez eşi Cevat Gül’e bir yıllık yabancı dil eğitim programı çıkarıldı ve Cevat Gül de Pensilvanya’yı seçti. Bu kez de Ayşe Neşe Gül, bir yıl izin alarak eşiyle birlikte ABD’de kaldı. Böylece Gül çifti 2 yıl boyunca kamu kaynaklarını kullanarak Pensilvanya’da kalmış oldu.

MİHMANDARLIK YAPTILAR İDDİASI
Gül çiftinin tesadüf ile açıklanamayacak Pensilvanya macerasıyla ilgili şok iddialar da ortaya atıldı. Çiftin, Pensilvanya’ya bilinçli gönderildiği ve Türkiye’den gelen kişilerin Fethullah Gülen’e takdimi ve mihmandarlıklarını yaptığı belirtiliyor. Gül çiftinin bu süre zarfında en önemli misafirleri 2011’de dönemin Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olan Selahattin Atalay oldu. Atalay’ın aynı dönemde Yargıtay ve Danıştay’a yapılan atamalarda etkili isimlerden birisi olduğu ileri sürülüyor.

CEMAATİN GÖZ BEBEĞİ HÂKİM…
HSYK seçimleri için YARSAV ile liste hazırlıklarına giren paralel yapının, seçimlerde listedeki sosyal demokrat ve YARSAV’cı isimleri çizip bunların yerlerine seçimlere bağımsız aday olarak gireceği ifade edilen isimleri yazdıracağı öğrenildi. Bu isimler arasında ise en fazla önem verilen isim Ayşe Neşe Gül… Öte yandan HSYK 1.Daire Başkanı İbrahim Okur’un da bağımsız olarak seçime girmesi sağlanarak, seçilmek için gerekli oy sayısının düşürülmesinin hedeflendiği belirtildi.

HSYK’NIN TASFİYE VE TEHDİT PLANI, ELİNDE KALDI
TBMM’ye gönderilen hâkim ve savcılarla ilgili düzenlemenin perde arkasından paralel yapının yargı üzerindeki tehdit silahına müdahale amacı çıktı. Paralel yapının, tasfiye etmek ya da yükselişini engellemek istediği yargı mensupları hakkında imzasız ihbar mektupları ve usulsüz iddialarla açtığı disiplin dosyaları HSYK 3. Daire’nin masasında beklerken, sicil dosya sayısı dudak uçuklattı.

ÖZ, AKKAŞ VE KARA KAPSAM DIŞI
Adalet Bakanlığı yaptığı düzenlemeyle, paralel yapının en önemli mevzisi haline gelen HSYK 3. Daire’nin masasındaki hâkim ve savcılar hakkında düzenlenmiş 7659 disiplin dosyasını işleme koymayacak. Ayrıca 2006’ın Haziran ayından itibaren karara bağlanmış 1229 dosya da af kapsamına alınırken, 518 dosya da yeniden değerlendirilecek. Böylece, paralel yapının en büyük tasfiye ve tehdit silahı elinden alınmış olacak. HSYK 3. Daire’de bekleyen 216 dosya ise yasanın kapsadığı tarihlerin dışında kaldığı için af kapsamına alınmayacak. Aralık 2005 ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasındaki dosyalara af getiren düzenlemeden, 3. Daire’nin koruma altına aldığı Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara gibi paralel yapıya yakın hâkim ve savcılar yararlanamayacak. Zira söz konusu isimlerle ilgili şikâyetlerin çoğu 17 Aralık soruşturmasının ardından yapıldı.

BAKANA SAVAŞ AÇTI
Bu arada Hamsici ve ekibinin, darbe girişimini sorgulayan savcılara karşı başlattıkları inceleme ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın İzmir eski Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş hakkında verdiği soruşturma iznini yok sayma kararı aldıkları toplantıda ilginç bir olay yaşandı. Daire Başkanı ve arkadaşlarının bazı gazetecileri arayıp, “Biz bakanın uygulamasını yok hükümde saydık, bundan sonra bakan düşünsün” dedikleri öğrenildi. Bu konu dün Ankara’nın gündemine gelirken, konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da aktarıldığı ifade edildi. Paralel yapının, şehirlerden gelen Yargıda Birlik Platformu’nun desteğini artırdığı yönündeki haberlerden sonra tüm gücü ile seçimler için mücadele ettiği kaydedildi.

ÖZ’E NİHAYET DOKUNDULAR
HSYK 3’üncü Dairesi’nin ‘Zekeriya Öz direnci’ kırıldı. Daire, Zekeriya Öz hakkında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde attığı tweetler nedeniyle soruşturma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şikâyeti üzerine daha önce Öz için ön inceleme kararı çıkmış ancak bazı HSYK üyeleri, Bolu Savcısı Öz’ü korumaya almıştı.

BOZDAĞ KÖŞKE ÇIKTI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK seçimleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi. Bozdağ, bakanlıkta yapılan toplantıda ele alınan konuları aktardı. (SABAH)

MEDYAGUNDEM

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

tas

FETÖ’cü teröristleri tahliyeye kalkışan kamikazelere ihraç

HSYK tarafından, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin 26’sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın …

feto4

HSYK’dan FETÖ’cü itlerin son yalanına tepki

Cezaevinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı hastanede vefat ettiği iddia edilen FETÖ şüphelisi eski Danıştay Tetkik Hakimi …

1 Yorum yapıldı

  1. hemen ipini çekin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir