Anasayfa / GENEL / İşte Altaylı’nın yalan haber skandalı!
ht-osym1

İşte Altaylı’nın yalan haber skandalı!

ÖSYM’ye çakma modasına uymak isteyen Habertürk, bugün “ÖSYS yerleştirmede skandal” diye haber verdi. Haber gerçekten de skandaldı çünkü, gazete 19 yaşındaki gencin oyununa gelmişti… İşte gerçek skandal…

Habertürk’ten Neşet Karadağ’ın “ÖSYS yerleştirmede skandal” haberi, ÖSYM tarafından belgelerle yalanlandı.

73 DOĞRU 97 YANLIŞLA CERRAHPAŞA TIP’A GİRECEKMİŞ

Adana’dan MF3 puanıyla Türkiye 652.si olduğunu iddia eden Edip Şişman’ın yaptığı dört tercihin hiçbirine yerleştirilemediği haberinin aslında yalan olduğu ortaya çıktı.

Bilgisayarda sonuçlarla oynadığı ortaya çıkan Edip Şişman’ın ÖSYM’nin açıkladığı belgeye göre, aslında 73 doğru, 97 yanlışı var.

BU DA DERSHANENİN HAZIRLADIĞI “GURUR AFİŞİ”

BU PUANLA HİÇBİR TIP FAKÜLTESİNE GİREMEZ

Adayın en son tercihi olan Çukurova Tıp’a yerleşmesi için Y-MF-3 puan türünde en az 501,01220 puanı olması gerekiyor. Halbuki adayın Y-MF-3 puan türündeki puanı 308,63577 ve başarı sırası da 114076. Adayın bu puanla tercihlerinin ötesinde hiçbir tıp fakültesine yerleşmesi mümkün değil.

Adayın gerçek sonuç belgesi ile sahte sonuç belgesi karşılaştırıldığında adayın puanları ile oynadığı açıkça görülüyor. Adayın Y-MF-3 puanı gerçekte 308,63577 iken bu puanı kendi hazırladığı sahte belgede 532,63577 olarak değiştirdiği görülüyor.

İşte ÖSYM’nin gönderdiği asıl sonuç belgesi:

BU DA SAHTE BELGE

HABERTÜRK İSE HABERİ BÖYLE VERDİ

Altaylı’ya bağlı Habertürk internet sitesi haberi şöyle yayınladı:

***

ÖSYM yerleştirmede skandal yaşandı. Adana’dan MF3 puanıyla Türkiye 652’incisi olan Edip Şişman, bu sıralama ile Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekirken yazdığı 4 tıp fakültesi tercihine de yerleştirilemedi. En son tercihi olan ve 5 bininci öğrencilerin girebildiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne dahi yerleştirilemeyen Şişman, “Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz’ yazısını görünce nutkum tutuldu. Dondum kaldım, bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum” dedi.

Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi’ni geçen yıl bitiren 19 yaşındaki Edip Şişman, girdiği sınavda çok az bir puanla tıp fakültesini kaçırınca bu yıl daha fazla çalışıp MF3’ten aldığı 532,63577 puanla Türkiye 652’incisi oldu.

TÜRKİYE 652’İNCİSİ AÇIKTA KALDI

Şişman, bu sıralama ile en büyük özlemi olan tıp fakültesine kazanmayı garantilemenin sevinciyle ilk tercih olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni (İngilizce) yazdı. İkinci tercih olarak Marmara Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İngilizce), üçüncü tercihine Hacettepe Üniversitesi Tıp, dördüncü tercihine ise Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni yazdı.

SONUCU GÖRÜNCE NUTKU TUTULDU

Dün akşam saatlerinde ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladığını öğrenen Şişman, bir internet kafeye gidip yerleştirme sonuçlarına baktığında şoka uğradı. TC kimlik numarasını ve şifresini giren Şişman, ‘Sonuç: Bir yükseköğretim programına yerleşemediniz’ yazısını görünce dondu, kaldı. ‘Nasıl olur? Acaba bir yanlışlık mı var?’ diyerek tekrar tekrar sisteme girdi. Ancak, her defasında da yerleşemediğini görünce başından soğuk su dökülmüşe döndü. Bu sırada kendisini kutlamak için arayan dershane öğretmenleri de sonuç karşısında şok oldu.

‘BU BİR SKANDAL’

MF3 puanıyla Türkiye 652’inci sırasıyla Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine girmesine kesin gözüyle bakılırken, yerleştirme sonucuyla açıkta kalan Şişman, sınava hazırlandığı Doruk Dershanesi’nin kurucu müdürü Ziya Dal ile birlikte bu skandalı duyurdu.

‘TÜRKİYE BENİMLE DALGA GEÇECEK’

En büyük ideali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yerleşmek isterken sonuçla hüsrana uğradığını belirten Şişman, “Ben kesinlikle Cerrahpaşa’yı kazandığımı sanıyordum. Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz’ yazısı bana şok etkisi yarattı. ‘Yanlışlıktır’ diye defalarca girdim, yine aynı ‘yerleşemediniz’ yazısı. Dondum, nutkum tutuldu. Herkes hayret içinde kaldı. Ben ÖSYM’nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal. Artık, arkadaşlarım ve Türkiye benimle ‘652’inci boşta kaldı’ diye dalga geçecek. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum” dedi.

***

(ENSONHABER)

MEDYAGUNDEM

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

fatih

Palavracı Altaylı’ya hesap sorun!

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, FETÖ soruşturmalarını yürüten bir savcının ‘Halen görevde olan 12 …

fatih

O iddiası yalansa Altaylı’ya soruşturma açılsın

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın bir savcının beyanına dayandığırdığı “12 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir