Anasayfa / GENEL / İşte Ak Parti’nin son İstanbul anketi
akdogan-istanbul

İşte Ak Parti’nin son İstanbul anketi

MEDYAGUNDEM.COM- Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Doç Dr. Yalçın Akdoğan, Star gazetesinde bugün Ak Parti genel merkezinin yaptırdığı en son araştırma sonuçlarını açıklayarak İstanbul’da yerel seçime ilişkin tabloyu yazdı. Akdoğan’a göre, iktidar ile muhalefet arasındaki uçurum her gün açılıyor.

İşte Akdoğan’ın yazısı:

AK PARTİ BÜYÜK BİR ÜSTÜNLÜKLE ÇIKACAK

2014 Mahalli İdare seçimleri sadece belli il veya ilçe yönetimlerini belirlemenin ötesinde daha büyük bir siyasi anlam taşıyacak. Arkasından gelen Cumhurbaşkanlığı seçimi ve bir sene sonraki milletvekili seçimi Türkiye’nin yakın geleceğinin şekillenmesinde büyük önem taşıyacak. Bu yüzden yerel seçim sonuçları siyasi iklimi ve psikolojik üstünlüğü etkilemesi açısından daha farklı bir anlam ifade edecek.

Belediyecilik konusunda iddialı olan AK Parti’nin yerel seçimlerden de büyük bir üstünlükle çıkması şaşırtıcı olmayacak. Özellikle büyükşehirlerdeki hava genel siyasetin atmosferini etkileme istidadı taşıdığından AK Parti, yeni büyükşehir olan illerin büyük bir kısmında başarılı olmaya çalışacak. Anketlere göre şuanki durum, böyle bir tablo ortaya koyuyor.

MUHALEFETİN HİÇ ŞANSI YOK

AK Parti’nin siyasi başarısına çelme takmak isteyen muhalefetin en fazla asılacağı şehir şüphesiz İstanbul olacak. Büyük beklentiler içinde olan muhalefet partilerinin İstanbul için heyecan ve ilgi uyandıracak isimler öne çıkaramaması seçimin çok da çetin geçmeyeceğini gösteriyor. Popülist isimlerle de bu tablonun değişmesi mümkün görünmüyor.

AK PARTİ’NİN ŞU ANKİ ORANI

AK Parti genel merkezinin yaptırdığı en son araştırmaya göre iktidar ile muhalefet arasındaki uçurum her geçen gün açılıyor.

2011 milletvekili seçimlerinde AK Parti yüzde 48.3, CHP yüzde 33.6, MHP yüzde 9 oy aldı. Bugün yapılacak bir seçim için anket tahminine göre AK Parti yüzde 50.1, CHP yüzde 31.4, MHP yüzde 10.7 civarında…

Yerel seçimlerde ise durum açık ara AK Parti lehine…

2009 yerel seçimlerinde İstanbul’da AK Parti yüzde 44.7 ile belediyeyi kazanırken CHP yüzde 37, MHP yüzde 5 oy aldı. Bugünkü anketler AK Parti’yi yüzde 55.1, CHP’yi yüzde 29.9, MHP’yi yüzde 8.8 gösteriyor.

CHP OYUNU YÜZDE 5O ARTIRSA BİLE AK PARTİ’YE YETİŞEMİYOR

Hatırlanacağı üzere geçen seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin adayıydı ve diğer partiler adı konulmamış bir ittifak içindeydi. MHP’nin yarıya yakını, Saadet Partisi ve BDP’nin önemli bir kısmı AK Parti’ye karşı CHP’ye kaymıştı. Bu yüzden CHP milletvekili seçimine göre 3.5 puan daha oyunu artırmıştı.

Şuanki anketlere göre CHP yüzde 30 civarında. Diğer partilerden ciddi kaymalar olsa ve CHP oyunu yüzde 50 artırsa bile AK Parti’ye yetişemiyor.

AK Parti yüzde 44’le belediye başkanlığını kazanırken şu an yüzde 55’lerde görünüyor. Bu makasın kapanmasını beklemek çok gerçekçi değildir. CHP genel başkanının tüm yüklenmeyle başaramadığını, herhangi bir kişinin başarması ne derece mümkündür? İsmi geçen kişilerin hedefi oyları ikiye katlayıp mucizeye imza atmak değil, Kılıçdaroğlu’nun yüzde 37’sini geçip siyasi mesaj vermek olabilir. Bu da Kılıçdaroğlu’nun sorunudur.

Aynı ankete göre Kadir Topbaş’ın başarılı bulanların oranı yüzde 66.6, başarısız bulanların oranı yüzde 26.27dir. Fikir belirtmeyen yüzde 7 dağıtıldığında başarı oranı daha yükseliyor.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN 

MEDYAGUNDEM

bassj1

PKK’nın hamisi ABD’den PKK’nın adını anmadan kınama!

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden AK Parti’li yöneticiler Orhan Mercan ve Aydın Ahi’nin PKK’lı teröristlerce öldürülmesine ilişkin …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

pkk4

Şu alçak katilleri Almanya “özgür basın” diye koruyor!

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ile AK Parti  Özalp İlçe Başkan Yardımcısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir