Anasayfa / GENEL / ‘İslamcı’ görünen liberallerin ABD aşkı!
feto-abd

‘İslamcı’ görünen liberallerin ABD aşkı!

Güneş gazetesinde Kayahan Uygur’un “Kim dünya savaşı çıkarmak istiyor?” başlıklı yazısı şöyle:


Dünyamız bir savaşa mı gidiyor? Bu endişeyi paylaşan çok sayıda insan var. Ama bunun genel ve yapısal nedenleri üzerinde düşünenler oldukça az. Ayrıca medyada ve düşünce kuruluşlarında Rusya’dan tutun da Kuzey Kore’ye kadar çok sayıda ülkede kusur bulan var da, maalesef ABD’nin saldırgan tutumunu sorgulayan pek yok. Gerçeklere gözlerini kapayan bu tutum oldukça dikkat çekicidir.
Bunun nedeni Türkiye’de oldukça yaygın bir hastalık olan Amerikancılıktır. Sadece Amerikan hayranı liberaller, ya da çakma Amerikan Mehdisi FETÖ’nün takipçileri değil oldukça kalabalık bir güruh eski ana akım medya tarafından bu yönde aldatılmıştır.

ABD’yi İslam’ın koruyucusu sandılar

Türkiye NATO’ya girdikten beri şöyle bir propaganda yapılmıştır: “Allahsız kitapsız komünizme karşı İslam’ı Amerika koruyacak”. Bu CIA propagandası maalesef etkili olmuştur. Bir de eski zamanlarda, ta 1920’lerde “Bolşevik Rusya’ya karşı İngiliz medeniyetiyle İslam’ın ittifakı” üzerinden nemalanmaya çalışanlar vardı. İngiltere’nin de, Amerika’nın da İslam’a neler yaptığını hep birlikte gördük. Ama taraftarları ülkemizde hâlâ aktifler.
Bugün ABD saldırıları nedeniyle dünyada neredeyse İslam ülkesi kalmayacak, hepsi birer birer ya haritadan siliniyor, ya da bölünüp parçalanıyor. Ortadoğu’nun, Afganistan’ın, Libya’nın, Afrika İslam ülkelerinin hali meydandadır. Ama bu Amerikancı takımın elemanları ABD’yi her fırsatta aklamakla kalmıyor, üstelik sözde demokrasi ve insanlığı savunmak için çeşitli ülkelerde yardıma çağırıyor, ondan medet umuyorlar.

ABD kültürü almış özentili Müslümanlar

Görüldüğü gibi vatan, millet, devlet ve bayrak düşmanlığına “İslam” maskesi altında devam eden bu liberaller kendilerini Batı dünyasının bir parçası saymaktalar. Türkiye’de komprador ya da rantiye çocukları olup da şu veya bu şekilde Amerikan kültürü almış olanlar hayallere kapılıp kendilerini “demokratik” ABD toplumu içinde Müslüman bir azınlığın mensubu sayabilirler. Oysa ne demokrasi zannettikleri sistem demokratiktir, ne de kendi kafalarındaki özentili liberal düşünce İslami bir düşüncedir. Ayrıca her hâlükârda ABD sistemiyle İslami değerler bağdaşmaz, bağdaşmayacaktır, bunu anlamak için milyonlarca Müslüman’ın daha ölmesini beklemeye gerek var mıdır?
O halde başlıktaki sorumuza geri dönelim ve tüm önyargıları bir yana bırakarak rakamlara bakalım: ABD’nin 2015 yılı toplam askeri harcamaları 598 milyar dolardır. Dünyadaki toplam askeri harcamaların yüzde 45’ine yakındır. ABD’nin müttefiki olan AB ülkelerinin hepsinin (Brexit öncesi İngiltere dâhil) askeri harcamaları ise toplamın yüzde 18’idir. Buna Kanada, Avustralya, İsrail gibi diğer ABD müttefiklerini de eklersek ABD koalisyonunun harcamaları yüzde 75’e yaklaşır. Ama nedense bizim laik liberallerle ve “İslamcı” geçinen liberallere göre savaş isteyen ABD değil de Rusya, Çin gibi ülkelerdir.

Askeri harcamalara bakalım

Rusya’ya bakalım: Rusya’nın 2015 askeri harcamaları 67 milyar dolardır. Görüldüğü gibi ABD’nin harcamaları Rusya’nınkinin 9 misli kadardır. Denilebilir ki ABD çok daha zengin bir ülke olduğu için masrafının fazla olması da normaldir. Hayır, ABD milli gelirine göre de Rusya’dan çok daha fazla harcama yapmaktadır. ABD Gayrı Safi Milli Hasılasının yüzde 4.7’sini askeri harcamalara ayırmıştır. Rusya ise sadece 4,2’sini.
Bir de Çin var. Çin’in toplam askeri harcamaları 145 milyardır yani ABD’nin harcamalarının 5’te birinden biraz fazla. Ve bu ülke gayrı safi milli hasılasının sadece yüzde 2.2’sini askeri harcamalara ayırıyor.

Barışçı Türkiye

Bir de bizim ülkemiz Türkiye’ye bakalım. Milli gelirimizin sadece 2.7’si askeri harcamalara ayrılmıştır. ABD’nin komşuları Kanada ve Meksika’dır, ikisiyle de herhangi bir sorunu yoktur. Türkiye’nin komşuları malum, hemen yanı başında savaşlar, ayaklanmalar var. Ülke içinde PKK, DAEŞ, FETÖ gibi terör örgütleri ve alfabenin tüm harflerinden diğer terör çeteleri fink atıyor ve bizim bütçemiz bu durumda. Ve biz savaşçı, saldırgan, Osmanlıyı diriltecek bir ülkeyiz, ABD ise barışçı ha! İşte gerçekler böyle saptırılıyor.
Başka rakamlar verelim ve askeri harcamaları kişi başına olarak ele alalım. Her bir ABD vatandaşı askeriye için adam başı 2 bin 200 dolar harcıyor. Rus vatandaşı 430 dolar, Çinli 75 dolar, Türk de 220 dolar. Yeterince açık değil mi? Bu arada 9 buçuk milyonluk Birleşik Arap Emirlikleri’nin askeri harcamalarının bizden daha yüksek olduğunu da söyleyelim.

Tehdit ABD’den geliyor

Şimdi bu rakamlara bakılınca ne görülüyor? Dünya hâkimiyeti kurmaya ya da var olanı elinde tutmaya çalışan ve bu nedenle astronomik düzeyde askeri harcama yapan bir ABD var. Ona karşı ise ulusal bağımsızlıklarını, onurlarını, devletlerini korumaya çalışan dünya ülkeleri. Bu askeri harcamalar tablosuyla dünya savaşı çıkarmak isteyenlerin Rusya veya Çin olduğu asla iddia edilemez. Bunun düşünülmesi için askeri harcamaların dengeli olması icap eder. Aksini iddia etmek için, ABD yanlısı bir kripto FETÖ’cü olmak gerek ama maalesef bu gibi insanlara muhafazakar medyada bile rastlanıyor.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir