Anasayfa / GENEL / Barzani ülkesinden FETÖ’yü böyle kovdu!
tika2

Barzani ülkesinden FETÖ’yü böyle kovdu!

TİKA, IKBY’nin başkenti Erbil’de 14 okul ve 1 üniversiteyi onararak eğitime açtı. Açılışta konuşan IKBY Eğitim Bakanı Pistivan Sadık, FETÖ’yle mücadeleye devam ettiklerini ve Irak’taki eğitim imamı Talip Büyük’ün sınırdışı edildiğini belirterek, “FETÖ’nün Kürdistan’daki biri üniversite olmak üzere toplam 38 okulu Irak Bölgesel Yönetimi’ne geçti” dedi.


Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’de bir Kürt okulu, Selahaddin Üniversitesi Türk Dili Bölümü ve 13 Türkmen okulunu yeniden onararak eğitime açtı. Bölgenin içinde bulunduğu çatışma ortamı ve mali kriz nedeniyle Irak makamlarının gideremediği okulların sorunlarını çözen TİKA, toplamda bin 900 öğrencinin eğitim almasını sağlamış oldu.

TÜRKİYE’YE MİNETTARIZ
Okulların açılışı IKYB Eğitim Bakanı Pistivan Sadık, Türkiye Erbil Başkonsolusu Mehmet Akif İnam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir’in katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan IKYB MEB Bakanı Piştivan Sadık, içerisinde bulundukları kriz döneminde kendilerine yardım ettiği için Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

tika

İMAMLARI SINIRDIŞI EDİLDİ
Eğitim anlamındaki en ufak bir yardımın gelecek nesillere büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Sadık, FETÖ ile mücadele noktasında Irak’taki eğitim imamı Talip Büyük’ün sınırdışı edildiğini ve ülkeye girişinin yasaklandığını söyledi. FETÖ’nün Irak’ta Işık Üniversitesi ve Feza Okulları ile birlikte toplamda 38 okulu bulunduğunu hatırlatan Sadık, “FETÖ okulları kapanmadı ama IKYB, yönetimine geçti. Bu okullarda okuyan toplamda 14 bin öğrenci var. Şu an bizim elimizde alt kadro ve öğretmenlerle ilgili olarak Türkiye Milli Eğitim Bakanı ile ilişkilerimiz devam ediyor. Her ne talep edersek kendilerine iletiyoruz. Çözüm önerilerini bize sunuyorlar” diye konuştu.

AYNI TOPRAKLARIN ÇOCUKLARIYIZ
TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan ise 5 kıtada ve 150 ülkede faaliyet gerçekleştirdiklerine değinerek, “Bizler iyi günde de kötü günde de birlikte olan topluluklarız. Aynı toprakların çocuklarıyız. Burada hem Türkmen hem de Kürt çocuklarımızın geleceği için adımlar attık. Bu adımlarla birlikte barışa ve istikrara katkı sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜCADELE İÇİN TEMSİLCİ ATANDI
Maskan, FETÖ ile mücadele noktasında yurtdışındaki okulları devralmak için Maarif Vakfı’nın kurulduğunu ve Irak’ta da faaliyet göstereceğini sözlerine ekledi. Öte yandan Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın da IKYB’ye buraki Türk okulları ve FETÖ ile mücadelenin koordinasyonu için temsilci atadığı öğrenildi.

Okulların bütün ihtiyaçları giderildi
IKBY’ye bağlı eğitim veren Eyyübi Okulu ve Doğuş, Akkoyunlu, Selçuk, Türkmeneli, Barış, Atabek, Fuzuli, Oğuzhan ve Sultan Muzaffer İlköğretim okulları ile Garibi Kız ve İmadettin Zengi Liselerinin bakım onarımları TİKA tarafından yapıldı. Muhtelif malzeme donanımları temin edilen okullarda, müdür-öğretmen odaları, sınıfların mobilya tefrişatının yanı sıra jeneratör ve klima sistemleriyle donatıldı.

-YENİ ŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir