Anasayfa / GENEL / İnsanlık tarihine bugünler altın harflerle yazılacak
suriye

İnsanlık tarihine bugünler altın harflerle yazılacak

Başbakan Davutoğlu, ani bir şekilde başlayan Suriyeli Kürtlerin göç dalgasına yönelik olarak yapılan çalışmaların insanlık tarihinde altın harflerle yazılacağını söyledi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, IŞİD saldırılarından kaçan ve sabah saatlerinden itibaren sınırda bekleyen Suriyeliler, Türkiye’ye alınmaya başlandı.

Başbakan Davutoğlu, Suriye’den 4 bin kişinin Türkiye sınırına geldiğini belirterek konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan, Suriye’den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu’yu görenlerin etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden içeri alındığını kaydetti.

Girişlerin başladığını hatırlatan Davutoğlu, son göç dalgasının ani bir gelişme olması nedeniyle yetkililerin organize olmaya çalıştığını ifade etti.

Davutoğlu, giriş yapanların en kısa sürede yerleştirileceklerini ve ihtiyaçlarının karşılanacağını söyledi.

Davutoğlu devamında şöyle konuştu;

”İNSANLIK TARİHİ BUGÜNLERİ YAZACAKTIR”

”4 bin kardeşimizin tüm ihtiyaçları karşılanacak, ülkemizde ağırlanacak. Suriyeli kardeşlerimize kucak açmamız insani bir görevdir. Allah devletimize ve milletimize güç versin ki tüm ihtiyaç sahiplerine yardımcı olabilelim. İnsanlık tarihi bugünleri yazacaktır.”

ALLAH TÜRK DEVLETİNDEN RAZI OLSUN

Gözyaşları içinde Türkiye’den içeri giren Kürtler Türk hükümetine dua etti, teşekkürlerini sundular. 2 aylık bebeğini IŞİD korkusuyla geride bıraktığını kaydeden bir Kürt kadın “Allah Türk devletinden razı olsun” dedi.

Sınırdan geçiş başladı

Dün akşam saatlerinde Kobani’de IŞİD ve PYD arasında süren çatışmalardan kaçarak sınırda bekleyen binlerce kişinin geçişine izin verildi. Türk askerlerinin kontrolünde yapılan geçişin ardından, sığınmacıların sınıra yakın Oylum köyündeki boş bir okula yerleştirileceği öğrenildi.

Dün akşam saatlerinde Kobani’de IŞİD ve PYD arasında süren çatışmalardan kaçarak sınırda bekleyen binlerce Suriyelinin geçişine izin verildiği belirtildi. IŞİD tehdidinden kaçan yüzlerce insanın toplandığı Suruç İlçesi’ne bağlı Dikmetaş Köyü’nün karşısındaki Suriyeli köylerinden, çatışma sesleri duyulmaya başladı.

Telabyad’dan Kobani’ye doğru ilerleyen IŞİD militanlarının güzergah üzerindeki köyleri ele geçirmek istemeleri nedeniyle duyulan gelen çatışma sesleri, örgütün, kaçan Suriyelilerin bulunduğu bölgeye yaklaştığı şeklinde yorumlanıyor. Zaman zaman duyulan silah ve patlama sesleri, hem sınırda bekleyen Suriyelileri, hem de Türkiye tarafındaki vatandaşları tedirgin etmeye başladı.

Mayına basan kadın ağır yaralandı

Suriyelilerin geçişine izin vermeden önce, Türkiye tarafında, sığınmacıların yanına gitmek isteyen bir gruba asker izin vermedi. Grup ile askerler arasında gerginlik yaşandı. Dağılmamakta direnen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.Suriyelilerin bulunduğu tarafa da gaz bombaları düşerken, gazdan etkilenenler panik yaşadı.

Suriyelilerin bulunduğu tarafa da gaz bombaları düşerken, gazdan etkilenenler panik yaşadı. Yaralı kadın, Türkiye tarafına geçirilerek Suruç Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Okula yerleştirilecekler

Çatışma seslerinin gelmesi üzerine sınır hattındaki güvenlik önlemlerine ek olarak Şanlıurfa’dan da takviye polisler gönderildi. Bu arada sınırın karşısındaki çatışma sesleri Oylum köyünden de duyuluyor.

Bu gelişmelerin ardından sınır kesiminde bekleyen Suriyelilerin, hedef olmaması için geçişlerine, saat 13.00’den itibaren izin verilmeye başlandı. Türk askerlerinin kontrolünde yapılan geçişin ardından, sığınmacıların sınıra yakın Oylum

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir