Anasayfa / GENEL / İngiliz basınından “kurtar bizi Erdoğan” manşetleri
guardian

İngiliz basınından “kurtar bizi Erdoğan” manşetleri

Guardian’a göre; mülteciler ve Suriye’de yaşananlar nedeniyle Avrupa’nın, Erdoğan’a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var.


İngiliz Guardian gazetesi, Avrupa’ya göçmen akışı, IŞİD ve Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonları nedeniyle Avrupa’nın, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunu yazdı.

“ERDOĞAN’I DIŞLADILAR AMA…”

Gazetenin yazarı Simon Tisdall, analizi Erdoğan’ın Avrupa ziyareti üzerine kaleme almış. Analizin başında Tisdall özetle, “Avrupalı liderlerin son yıllarda, otoriter eğilimleri; yeni Osmanlı siyaseti, Washington ve Nato’ya uyum içinde hareket etmeyi reddetmesi nedeniyle Erdoğan’ı hemen hemen dışlanmış biri olarak gördüğünü” belirtiyor.

“GERÇEĞİ GÖRDÜLER”

Ancak Tisdall, “Erdoğan’ın Brüksel ziyaretini gerçekleştirdiği bu günlerde, Avrupalı liderlerin acı bir şekilde durumun tersine döndüğünün farkında olduğunu” belirtiyor. Tisdall bunun nedeninin, “eşi benzeri görülmemiş bir göçmen akışı, IŞİD teröristlerinin yarattığı tehdidin büyümesi ve Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesi olduğunu” belirtiyor ve ekliyor: “Avrupa’nın Erdoğan’a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var.”

“AVRUPA’YLA AYNI KAYGILARI PAYLAŞIYOR”

Tisdall göçmen krizi konusunda, “Erdoğan’ın göçle ilgili yardım etmeye hazır olup olmadığı Avrupa’nın karşılığında ne sunacağına bağlı olabilir” yorumunu yapıyor. Yazıda, Erdoğan’ın Rusya’nın Suriye’deki askeri müdahalesi konusunda Avrupa’yla aynı kaygıları paylaştığı belirtiliyor.

“ERDOĞAN’IN FİKİRLERİ ACİL HALE GELDİ”

Analizde, “Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölgelerle desteklenecek bir güvenli bölgenin kurulmasını savunageldiği, bu fikrin ABD ve İngiltere tarafından bloke edildiği ancak Rusya’nın hava saldırılarından sonra sivillerin yer değiştirebileceği ve Türkiye’ye akabileceği, Erdoğan’ın bakış açısından bunun güvenli bölgeyi daha acil bir hale getirdiği” belirtiliyor.

“AB’YE ZAMAN HARCAMAZ”

Tisdall Erdoğan’ın Avrupa ziyaretinde ayrıca, basın özgürlüğüne AB’den gelen eleştirileri durdurmak istediğini ve artan çatışma süreciyle ilgili de destek arayacağını belirtiyor. Analizinde son bölümünde, “Erdoğan’ın peşinde fazla zaman harcamayacağı tek konu ise Türkiye’nin uzun dönemdir geciktirilmiş AB üyelik başvurusu” ifadesi yer alıyor.

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

guardian

İngiliz gazete Erdoğan yalanını böyle yedi!

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makalesini yayınlayan The Guardian gazetesi, kendi yaydığı “Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan yazmak …

1 Yorum yapıldı

  1. Nasıl alçak, ikiyüzlü ve aşağılıksınız kapınıza dayanan onbinlerce mülteciyi görünce hanyayı konyayı anladınız değil mi? 7 haziran öncesi etmediğiniz hakaret, atmadığınız iftira kalmamıştı c.başkanımızına dört bir koldan saldırıp içerdeki işbirlikçilerinizle yapmadığınız rezillik kalmamıştı ama 7 haziran sonrası en kötü koalisyon seçeneğinde dahi Ak partisiz bir Türkiye olmayacağını anlayıp sonra da kapınıza mülteciler dayanınca ” aman erdoğan ne büyük bir insanmış her pazar onun için ayin yapalım” noktasına geldiniz. Size asla güvenmedik ve güvenmiyoruz siz kendi sömürü düzeniniz sürsün diye her türlü atraksiyonu yaparsınız ama bir kez daha gördük ki sizin gibi alçakların bir planı varsa Allah ında bir planı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir