Anasayfa / GENEL / İmralı notlarından Oran’ın da adı silindi!
ahaber-oran

İmralı notlarından Oran’ın da adı silindi!

A Haber’de Selin Ongun’un sunduğu “Bi Sormak Lazım” programı Prof. Dr. Baskın Oran’ı konuk etti. Teröre karşı çözüm süreci, “Türkiyelilik” kavramı ve İmralı notlarının konuşulduğu programda Oran, Öcalan’ın değil, Erdoğan’ın ne dediğinin önemli olduğunu söyledi. İmralı notlarında adının geçtiği, ancak editoryal bir kararla silindiği yönündeki iddialarla ilgili olarak da konuşan Oran, gülerek,  “Tutanaklardan adımın çıkarılmasıyla meşhur olmam engellendi” dedi ve ekledi:

“Kulağıma gelen, görüşmede Sırrı’nın benim yazdığım bir kitaptan bahsetmiş olması.”

Prof. Oran, İlber Ortaylı’nın “Türkiyelilik” kavramına karşı çıkışını da “İlber tarih konusunda üstattır ama siyaset bilimi farklı bir şey”  sözleriyle değerlendirdi. 2007’de milletvekili seçilseydi, İmralı Heyeti’nde kendisinin olmayacağını, çünkü bağımsız olduğunu söyleyen Baskın Oran,eğer heyette olsaydı Abdullah Öcalan’a “MİT Müsteşarı Hakan Bey vasıtasıyla Başbakan’a sordunuz mu, barış için hangi temel haklar verilecek?” sorusunu yöneltebileceğini de ifade etti.

ÖCALAN’IN NE DEDİĞİ DEĞİL, ERDOĞAN’IN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ

14 yıldır cezaevinde bulunan, bir zamanlar kendi örgütünün padişahı olan şu anda daha iyi şartlara kavuşma imkânının kapının aralığından gören bir kişiden bahsediyoruz. Onun için benim açımdan, Öcalan’ın ne dediği değil, Erdoğan’ın ne dediği önemlidir. Erdoğan hiçbir şey söylemiyor. Başbakan Erdoğan Kürtlere ne haklar verileceği konusunda hiçbir şey söylemiyor. Ha o söylemiyor Öcalan söylüyor.

TUTANAKLARDAN ADIMIN ÇIKARILMASIYLA MEŞHUR OLMAM ENGELLENDİ

Bu tutanaklardan adımın çıkarılmasıyla meşhur olmam engellendi. Ben bir takım gazeteci arkadaşlarımın orada olduğunu biliyordum, kendimin orada olduğumu da sizden öğrendim. Sürpriz oldu. Büyük olasılıkla şöyle olmuştur. Sırrı Süreyya bizim eski öğrencimiz. Biz sevişiriz de, yemeğe gideriz, konuşuruz.  Sırrı Süreyya bahsetmiş olabilir. Çünkü benim kulağıma gelen şey, benim bir kitap yazdığım ile ilgili adımın geçtiği.

Benim yaptığım tüm iş bu kitap yazmak ve kitap okumak. Benim yaptığım tek farklı şey, haftada bir gece eşimi yemeğe götürmekten ibaret. Onun dışında benim 24 saatimin 7-8 saati uyku ile gerisi de çalışmakla geçer. Sırrı benim adımdan bahsetmişse bunun hangi bağlamda olduğunu kesinlikle merak ettim. Çünkü bu bir haber değil.

İLBER TARİH KONUSUNDA ÜSTATTIR AMA SİYASET BİLİMİ FARKLI BİR ŞEY

İlber tarih konusunda üstattır, ona hiç şüphe yok. Yalnız tabi siyaset bilimi farklı bir şey. İlber’in söylediği şuymuş “eğer bir kelime başka dillere çevrilemiyorsa bu palavradır.” O zaman British kelimesinin çevirisi yok o ne olacak?  British işte Türkiyeli demek. Çünkü British’in altında İskoçlar, İrlandalılar, Galliler ve İngilizler var. Aynen Türkiyelinin altında, Çerkez’i, Arap’ı, Kürt’ü, Zaza’sı, Türk’ü, Arnavut’u, Ermeni’si, Rum’u olduğu gibi. Ayrıca ben fevkalade merak ediyorum. Erzurumluluk oluyor da Türkiyelilik neden olmuyor?

TÜRK ADINI ÇİNLİLER VERDİ, TÜRKİYE ADINI VENEDİKLİLER

Mesele bilimsel olarak şudur; üst kimlik eğer alt kimlikler tarafından kabul edilirse birleştirici, reddedilirse parçalayıcı olur. 1924 Anayasası’ndan bu güne kadar kullanılan Türk üst kimliği fevkalade parçalayıcı oldu. Üst kimlikler iki kritere göre saptanabilir. Bir kan kriteri, etnik kriter. İkincisi toprak kriteri teritoryal kriter.  Türk bir etnik kritere göre saptanmış bir üst kimlik adıdır, Türkiyeli teritoryal ölçüte göre saptanmış üst kimliğin adıdır. Onun için türk parçalayıcıdır, Türkiyeli birleştiricidir. Zaten Türkiyeli kelimesi Türk’ten gelmiyor mu? Geliyor. Ama Türk adını da, Türkiyeli adını da Türkler koymadı. Türk adını Çinliler verdi, Türkiye adını da Venedikliler koydu. Bunda ne var? Bazı halk ve topraklar dışarıdan adlandırılır.

İLBER’İN HAMURU ULUSALCI

İlber’in hamuru ulusalcı. Burada siz Türk unsurunu o yukarıdaki tahta mı tutmak istiyorsunuz, yoksa herkesin bulunduğu yere eşitliğe mi getirmek istiyorsunuz. Benim felsefemle İlber’in felsefesi farklı. Onun için ben Türkiyeliyi birleştirici buluyorum o saçma buluyor.

JÖN KÜRTLERİ TÜRKİYELİ TABİRİ KESMEZ

Genç Kürtleri jön Kürtleri Türkiyeli tabiri kesmez diye bir iddia var. Doğru. Çünkü 70’lerde bu insanlar Türkiyeliyiz dediler. Siz bölücüsünüz diye üzerlerine hücum ettik.  Şimdi artık dikkate ederseniz benim kuşağımda ve benden bir önceki kuşakta olan Kürtler, esefle, gençler ne yazık ki artık kendilerini Türkiyeli hissetmiyor diyorlar. Çok geç midir? Ben iyimser bir adam olduğum için çok geç olmadığı kanaatindeyim. Bugün artık o Kürt çocukları kendileri Türkiyeli saymıyorlarsa, bunun kabahati, onların ağabeyleri Türkiyeliyiz dediği zaman onların ağzına şaplağı vuran Türklerdedir.

İMRALI HEYETİNE BENİ ALMAZLARDI ÇÜNKÜ BEN BAĞIMSIZDIM

2007’de milletvekili olsaydım, İmralı’ya heyetine beni herhalde almazlardı, çünkü ben bağımsız aday olacaktım.

BASKIN ORAN’DAN ÖCALAN’A SORU

Eğer İmralı heyetinde ben de olsaydın Abdullah Öcalan’a “MİT Müsteşarı Hakan Bey vasıtasıyla Başbakan’a sordunuz mu, barış için hangi temel haklar verilecek?” diye sorardım.

MEDYAGUNDEM

soylu3

O alçağa Soylu tepki; uşak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulundu. Gazeteci Baskın Oran, “Kürtler üzerine bazı trajikomik …

orf

Bu da başörtülü kılığına giren Avusturya ajanı

Avusturya’da yeni bir skandala imza atıldı. Ülkenin devlet televizyonu ORF, Türkiye konulu bir konferansa spikerini …

erkan

Terörü eleştirene RTÜK cezası!

RTÜK yine aHaber’i hedef aldı. İki yayından dolayı kanala 121 bin 639 lira ceza kesildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir