Anasayfa / GENEL / İlk maddede 367 aşıldı HDP’lilerin huzuru kaçtı!
hdp-dok4

İlk maddede 367 aşıldı HDP’lilerin huzuru kaçtı!

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerinde, birinci maddenin oylama işlemi tamamlandı. İlk madde 373 oyla kabul edildi. Böylece bu madde için referanduma gidilmesine gerek kalmadı.


TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerinde, birinci maddenin gizli oylama işlemine başlandı.

AK Parti’nin dokunulmazlık teklifinin ikinci tur oylaması TBMM’de devam ediyor. Teklifin birinci maddesinin üzerinde verilen önerge işlemlerinin yapılmasının ardından, gizli oylamaya geçildi.

Bu sırada HDP Grubu, milletvekillerinin isimleri okunmadan oy kullanmak üzere sıraya geçtiklerini ve kabinlere girmeden oy kullandıklarını ileri sürerek, bu duruma itiraz etti.

Bunu üzerine TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekillerinden gizli oylama kurallarına riayet etmelerini, kabinlere girerek oylarını kullanmalarını istedi.

Bu sırada kabinlerin ve oy kupalarının önünde bazı HDP’li ve AK Parti’li milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Tartışmaların ardından oylama tamamlandı

1. MADDE KABUL EDİLDİ
Gizli oylamanın ardından sonuçları açıklayan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, birinci maddenin 373 oyla kabul edildiğini açıkladı. Oylamada 138 ret, 8 çekimser ve 9 boş oy kullanıldı. 3 oy ise geçersiz sayıldı.

Bu durum, daha önce hayır oyu kullanan bazı CHP’lilerin de evet oyu verdiği şeklinde yorumlandı. Oyların 367’nin üzerinde olması nedeniyle bu maddereferandum sınırını geçmiş oldu. Eğer tasarı geneli de 367 oyun üzerinde oy alarak kabul edilirse, referanduma gidilmeksizin tasarı yasalaşacak.

Genel Kurul’da ikinci maddenin görüşülmesine geçildi…

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir