Anasayfa / GENEL / İki Pensilvanya böceği İstanbul’a getirildi
bocek3

İki Pensilvanya böceği İstanbul’a getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine dinleme cihazı koyan ve kaçtıkları Romanya’da yakalanan iki Paralel polis dün gece İstanbul’a getirildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde çalışma ofisine “böcek” tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili yargılanan ve kaçtıkları Romanya’da yakalanan eski Emniyet Müdürü Sedat Zavar ile polis memuru İlker Usta, tutuldukları cezaevinden çıkarılarak dün akşam Türk polisine iade edildi. İstanbul İnterpol polisi tarafından kurulan özel bir ekip tarafından teslim alınan Paralelci polisler, THY’nin tarifeli uçağıyla saat 23.40’ta İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildi. Uçağın yanına gelen bir araca bindirilen “böcekçi” polisler, önce Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Ellerinin arkadan kelepçeli olduğu görülen Zavar ve Usta, daha sonra sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

NEFES KESEN OPERASYON

Böcek soruşturması sırasında yurt dışına kaçan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar ile yanında çalışan polis memuru İlker Usta için özel ekip görevlendirilmişti. Ekip kısa sürede Zavar ve Usta’nın ‘Doğu Avrupa’da olduğunu belirledi. Zavar ve Usta’nın aynı yerlerde kaldıkları tespit edildi, ardından izleri Sırbistan’da bulundu. Takibe alınan ikilinin Romanya’ya hareket ettikleri belirlenince, Ankara’dan Romanya hükümetine bilgi verildi. Bunun üzerine Romanya polisi, ülkeye girmeye çalışan Zavar ve Usta’yı 4 Şubat’ta Nadlac sınır kapısında yakalayarak gözaltına aldı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 12’si polis, biri eski TÜBİTAK yöneticisi toplam 13 sanık yargılanıyor. İddianamede, Erdoğan’ın resmi konutu ve çalışma ofisinin 24 Kasım 2011- 29 Aralık 2011 tarihleri arasında dinlendiği belirtiliyor. “Başbakan’ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kişiler arası haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arası konuşmayı izinsiz kayıt etmek” suçuyla yargılanan sanıkların 21 yıldan 36 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltına alınan 11 şüpheliden Ali Özdoğan, Enes Çiğci, Ahmet Türer, İlker Usta ve Sedat Zavar’ın tutuklanmasını istemişti. Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi, 5 şüpheliyi serbest bırakmıştı. Savcılığın itirazı üzerine şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

İLTİCA OYUNU TUTMADI

Romanya’da yakalandıktan sonra tutuklanan iki böcekçi polisin “iade” duruşması Paralel çetenin “iltica” oyununa sahne oldu. Firari iki polisin iadesi için hazırlanan dosya, Rumence’ye tercüme edilerek Adalet Bakanlığı tarafından Romanya’ya gönderildi. Dosyanın Rumen makamlarına ulaşması üzerine ikili hakkında “iade” için 11 Mart’ta duruşma kararı alındı. Firari Paralel polisler, “iade karar duruşması” öncesinde siyasi sığınma ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Romanya Dışişleri Bakanlığı’nın sığınma başvurusunu reddetmesine rağmen, avukatlar kararı mahkemeye götürdü. Mahkeme tarafından bu talep reddedilirken, Temeşvar Temyiz Mahkemesi, 20 Mart’ta şüphelilerin Türkiye’ye iadesine karar verdi.

MEDYAGUNDEM

bocek1

Böcek iddianamesinden çarpıcı tespitler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisine başbakanlığı döneminde dinleme cihazı konulmasına ilişkin …

bocek

FETÖ’ye “böcek”ten ilk hapis

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin davada, sanıklardan Zavar ve Usta 7’şer yıl, …

akit-bocek

İşte Fetullahçı sahtekarlığın belgesi!

Paralelci Hasan Palaz ve ekibi, yabancı bir internet sitesinden alınan iki sayfalık yazıyı, resmi makamlara …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir