Anasayfa / GENEL / Baransu meğer ucuz bir ayakçıymış; işte kumpasın merkezi!
opcin

Baransu meğer ucuz bir ayakçıymış; işte kumpasın merkezi!

Balyoz belgelerinin olduğu bavulu Baransu’ya verdiği tespit edilen Tuncay Opçin’in, Baransu askere gittikten sonra da gazeteye belge taşımaya devam ettiği ortaya çıktı. Belgelerle ilgili sorulara da Baransu yerine Opçin’in cevap verdiği öğrenildi.


Balyoz’da kumpas iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Mehmet Baransu’ya bavul dolusu belge veren Tuncay Opçin’in, Baransu askere gittikten sonra da Taraf Gazetesi’ne belge taşıdığı öğrenildi. STAR’ın ulaştığı Yıldıray Oğur’un ifadesine göre, Opçin Taraf’a belge taşımakla kalmadı, Baransu askere gittikten sonra onun boşluğunu kendisi doldurarak Taraf Gazetesi’ne haber de getirdi. Gazeteci Oğur’a, ifadesi alınan Baransu’nun eşi E.K’nin, “içinde Devletin güvenliği ve askeri yararları açısından çok gizli belgelerinde bulunduğu Balyoz Darbe Planına konu belgelerin Tuncay Opçin tarafından Mehmet Baransu’ya yayınlaması için belge ve para verdiği” iddialarının sorulması üzerine o dönemde şahit olduğu çarpıcı bilgiler verdi.

Belgeleri dışarıda teslim ediyordu

Mehmet Baransu’nun askerlik görevi nedeniyle gazeteden ayrılmasına rağmen gazeteye haber gönderdiğini ve bu haberlerin yayınlanmaya devam ettiğini belirten Oğur, “Gönderdiği haberleri de Tuncay Opçin üzerinden alıyorduk. Taraf Gazetesine yakın kafelerde Tuncay Opçin ile 5 ya da 6 kez gazetenin bilgisi dahilinde ve Mehmet Baransu’nun yönlendirmesi ile ben de buluşmuştum. Bu buluşmalar Balyoz haberlerinden önce Baransu’nun askerlik yaptığı dönemde olmuştu” dedi.

Neden getiriyordu bilmiyoruz

Bu buluşmalarda Opçin’in kendisine gazetede yayınlanması amacıyla belgeler verdiğini de anlatan Oğur ifadesinde şunları söyledi:

“Haber olabilecek belgeleri kendisinden almıştım. Ben Tuncay Opçin ile Mehmet Baransu arasındaki ilişkinin detaylarını bilmiyorum. Belgeleri de nereden getirdiğini bilmiyorum.”

BELGELERDEN ŞÜPHELENİNCE OPÇİN SAVUNURDU

TARAF Gazetesinde yayınlanan Balyoz darbe girişimi belgeleri ile ilgili bazen açıklanması gereken durumlar olduğunda bu durumu Mehmet Baransu yerine Tuncay Opçin’in açıklığa kavuşturmaya çalıştığı da ortaya çıktı. Balyoz belgelerinin Taraf gazetesinde yayınladığı dönemde gazetede çalışan isimlerden biri olan Yıldıray Oğur tanık sıfatıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifaddesinde 20 Ocak 2010 yılında Balyoz ile ilgili Tarafın haberinden sonra haberin doğruluğundan şüphelendiklerini ve bunun içinde gazetenin Baransu’dan açıklama istediklerini anlattı.

Opçin ve Baransu arasındaki bağ

Oğur, aynı gün Tuncay Opçin’nin gazete ile irtibata geçerek belgelerdeki çelişkileri açıklamak üzere gazetenin altındaki kafeteryaya geldiğini anlatarak haberi de Opçin’in savunduğunu söyledi. Mehmet Baransu’nun eski eşi E.K’nın savcılık ifadelerinin ardından Tuncay Opçin ile Mehmet Baransu arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren Oğur şunları söyledi:

Gazete dışında buluşuluyordu

“20.01.2010 tarhinde Balyoz darbesi ile ilgili yaptığımız haberde Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nin ismi de geçmişti. TGB, Taraf’ta yayınladığımız bu haber nedeniyle bir açıklama yaparak, derneklerinin 2007 yılında kurulduğunu bu nedenle 2003 yılında oluşturulan Balyoz Darbe Planında yer alamayacağını bildirmişti. Bu açıklamanını üzerine gazetede Balyoz darbe planları ile ilgili derin şüpheler oluştu. Haberin doğruluğundan biz de şüphelenince gazeteden Mehmet Baransu aranarak bu konuda ne diyeceği sorulmuştu. Aynı gün Tuncay Opçin gazetenin altında bulunan kafeteryaya geldi. Opçin, benimle konuşarak bana bir CD verdi ve haberde geçen TGB’nin aslında Türkiye Gençlik Birliği Derneği olduğunu söyleyerek haberin doğruluğunu savundu.”

(KEMAL GÜMÜŞ/STAR)

MEDYAGUNDEM

topcin2

Opçin iti FETÖ’nün pezevengi çıktı!

İzmir’de, “askeri casusluk soruşturması”ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin iddianamede, FETÖ’nün, TSK içindeki mensuplarının …

opcin

İnleye inleye hesap vereceksin FETÖ’nün iti!

ABD’ye kaçan FETÖ’cü gazeteci Tuncay Opçin, trafik kazasında ölen Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’e hakaret …

uslu-opcin

Erdoğan’a suikastten haberleri vardı!

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi öncesi darbeyi önceden bildikleri iddia edilen 17 kişi hakkında hazırlanan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir