Anasayfa / GENEL / İki liderden Suriye anlaşması
erdogan-putin

İki liderden Suriye anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin düzenledikleri ortak basın toplantısında Suriye’de İdlib Bölgesi’nin çatışmazlık bölgesi olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Erdoğan, “Bölgenin en büyük yerleşim merkezlerinden birisi olan İdlib’de zaman zaman maalesef orada da ciddi sıkıntılar oluyor. Şimdi ise oradaki bir yeşil hatla bir çatışmasızlık bölgesi ilan edildi” dedi. Putin “Anladığımız kadarıyla ABD yönetimi çatışmazlık bölgesi fikirlerini destekliyor” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ile ticari ilişkiler hakkında şöyle konuştu: “Bugün domates dışında bütün konularda zaten gıdada, konfeksiyonda, tekstilde arkadaşlarımız mutabık kaldılar. Tabii Türk domatesinin Rusya pazarında olmasını arzu ederiz”. Rus lider Putin de, “Yakın geçmişte ikili ilişkilerimiz dayanıklılık sınavından geçmiştir. Şimdi normalleşme süreci bitmiştir ve tamamlanmıştır. Ortak işbirliğine dönüyoruz” ifadelerini kullandı. Görüşme sonrası Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, “Türkiye ile Rusya’nın domates ve vize konusu dışındaki tüm kısıtlamaları karşılıklı olarak aynı anda kaldırma kararı aldı. Bu en kısa zamanda hayata geçirilecek” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’deki Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda bir araya geldi.Liderler 1.5 saat süren zirve sonrası ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevapladı.

“İlk sözü alan Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin tamamlandığı vurgusunu yaparak, işbirliğinin artırılacağını ifade etti. Putin özetle şunları söyledi;

PUTİN: İLİŞKİLERDE NORMALLEŞME SÜRECİ TAMAMLANDI

“Yakın geçmişte ilişkilerimiz bir dayanıklılık testinden geçti. şu anda söyleyebiliriz ki normalleşme süreci tamamlanmıştır ve işbirliğimize devam ediyoruz. işbirliğimizin daha da güçlendirmeye kararlıyız.

110 milyar dolarlık yatırım

Bugün dar formatta heyetler arası görüşmelerde Rus-Türk orta vadeli işbirliği programını ele aldık. Ekonomik alana odaklandık. Karşılıklı engellerin ve  kısıtlamaların kaldırılması, ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi, ayrıca ticaretimizde milli para birimlerin kullanılması konusunu ele aldık. Bu senenin ilk aylarında küçük olsa bile artış kaydedilmişti. Her iki taraftan 110 milyar dolarlık yatırım sözkonusu. Çalışmaların tamamlanması noktasında anlaştık. Türk Akımı projesini görüştük. Türkiye, Rusya’nın doğalgaz ihracatını genişletecektir. Akkuyu Santrali proje kapsamında görüştük. İnsani anlamda işbirliğini ele aldık. Akkuyu ile 20 milyar Dolar yatırım olacak. Rus turistlerin Türkiye’de güvenliğinin sağlanması kritik önem taşımaktadır.

Suriye’de çatışmaları durdurduk

Küresel ve bölgesel konuları görüştük. Özellikle uluslararası terörle mücadele konusunda istihbarat birimlerimiz ve Savunma Bakanlıklarımızın işbirliği konusunda anlaştık. Özellikle Suriye’yi konuştuk. Biz Sayın Erdoğan ile hemfikiriz Suriye’de çözüm sadece siyasi ve diplomatik olabilecektir.  Suriye hükümet ordusu ile silahlı muhalifleri arasında çatışmaları durdurduk.İnanıyoruz ki, ortaklık ve iyi komşuluk temelinde ilişkilerimizin güçlenebilmesi için bu toplantı katkı sağlayacaktır.”

ERDOĞAN’DAN SURİYE VURGUSU

“Sayın Putin’le beşinci kez bir araya geldik. Sık sık telefon görüşmelerimiz devam ediyor. Siyasi ilişkilerimizde arzu edilen ivmeyi yakalıyoruz. Her iki tarafta da güçlü bir irade bulunuyor. Bunda şüphesiz iki ülke liderliğinin çeşitli sınamalar karşısında gösterdiği sağduyulu yaklaşımın büyük payı var. Bugün ekonomik ve ticari alanlarda istişarelerimizi yaptık. 10 Mart’ta Moksova’da görüşmeler gerçekleştirmiştik. Bugünkü görüşmemizde aldığımız kararları tekrar gözden geçirme fırsatını bulduk.

Çocukların feryadına kulak dayayamayız

Önümüzdeki günlerde bu çalışmaların neticelerini görmeye başlayacağız. Türk Akımı ve Akkuyu projesi kendi mecrasında hassasiyetle ilerliyor. Bugün Suriye başta olmak üzere bölgesel sorunları ele alma fırsatı bulduk. Bir Rus atasözü, “Kimin neresi ağrıyorsa onunla ilgili konuşur” der. Suriye 6 yıldır kanayan yara. Dünyanın diğer bölgelerinde çocuklar neşe içinde oynarken, baharın, yeşilin güneşin güzelliğini doya doya yaşarken Suriyeli çocukların ölümle burun buruna gelmeleri bizlerin ortak acısıdır. Suriye ile 910 km. sınırı olan aynı kumaştan kesilmiş bir ülkeyiz. Çocuk feryatlarına nasıl duyarsız kalabiliriz. Çocukların, kadınların, yaşlıların kimyasal ve konvansiyonel silahlarla yok edilmesine nasıl gözümüzü kapayabiliriz. Şu anda oralardan kopup ülkemize gelen insanlar yaşam mücadelesi veriyor. Suriye’yi görüşmeye devam edeceğiz. Masumların çığlıklarına kulaklarımızı kapamadan sorunu çözmeye sürdüreceğiz

Sorumluların cezalandırılması konusunda mutabık kaldık

Dostum Putin de bu sorunu çözmede samimi şekilde arzu ediyor. Türkiye-Rusya-İran garantörlüğünde uygulanan ateşkes çalışmalarının başarıya ulaşması için önemli bir fırsat penceresi oluşturulmuştur. Garantörler olarak yükümlülüklerimizi yerine getirme konusunda son derece hassas hareket etmeliyiz.Suriye’deki vahşi kimyasal saldırıların cezalandırılmasının son derece önemli olduğu konusunda sayın Putin’le hemfikir olduğumuzu gördüm.

YPG, DEAŞ, EL Kaide hepsi aynı

Tüm bu konularda Rusya ile eşgüdüm halinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Suriye krizinin çözümü elbette siyasi süreçte hal yoluna girecektir. Bizim için akan kanın durdurulması, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Suriye’de vekalet savaşları olduğu müddetçe terör örgütleri zemin kazanmaya devam edecektir. YGP, DEAŞ, El Kaide bizim nazarımızda aynıdır. Bunların tamamı kandan, gözyaşından, kandan beslenen vampirlerdir. Terör örgütlerinin kökünün kazınması hepimizin ortak sorumluluğudur.”

İDLİB’DE ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ OLACAK

ERDOĞAN: Şimdi yeni bir açılım oldu. Ta başından itibaren her yerde güvenli bölge ifadesini kullandım, bugün de kullanıyorum, kullanacağız. Ağırlıklı olarak Rai-Cerablus arası. Şimdi bir de çatışmasızlık bölgesi çıktı ki, bu bölgede İdlib bölgesi. Bu bölgede şu anda ağırlıklı olarak Halep’ten kaçan insanların yaşam mücadelesi var. İdlib’te zaman zaman ciddi sıkıntılar oluyor. Şimdi orada bir yeşil hatta çatışmasızlık bölgesi ilan edildi. Temenni ederim ki bu bölge korunmaya devam eder. Bugün sayın Başkan ile harita üzerine bu konuyu istişare ettik. Bugün Astana’dan da olumlu kararlar çıkmak suretiyle bu çatışmasızlığın karara bağlanması Suriye’de önemli bir adımın atılmasına vesile olur.

PUTİN: Siyasi süreç için çatışmaların durdurulması gerekiyor. Rusya, Türkiye ve İran bu formülün oluşturulmasına en büyük katkıda bulunan ülkelerdir. Çatışmazlık bölgelerinin oluşturulması ABD Başkanı’nın açıklamalarında da bu tabir kullanıldı. ABD yönetimi bu fikirleri destekliyor. Önce Rus tarafı bir öngörüşme yaptı hem Şam’la, hem de Tahran’la. Hepimizin ortak düşüncesi belli mekanizmaların oluşturulması doğrultusundadır. Kanlı çatışmaların durdurulması gerekiyor. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin sayın Cumhurbaşkanıyla görüşlerimiz ortak. Astana’da nihai kararın çıkması gerekiyor.

Çatışmasızlık bölgesi uçuşlara kapalı olacak

Sayın Cumhurbaşkanımızla konuyu detaylı görüştük. Çatışmazlık bölgelerinin oluşturulması ateşkes rejimin sağlanmasına ve değişmesine katkı sağlayacaktır. Her türlü çatışmaların durdurulması sonuçta siyasi diyaloğun temelidir. Suriye’de farklı siyasi görüşler mevcut olabilir, ne şekilde ortak nokta bulunacak, fakat bu çözümün eninde sonunda mutlaka bulunması gerekiyor. Çatışmazlık bölgelerin oluşturulmasına rağmen terör örgütlerine karşı mücadeleye devam edeceğiz. BM’nin terör örgütleri listesi var. Onlara karşı mücadele edeceğiz. Çatışmazlık fikri son derece ince hassas konuların Türkiye, İran, Suriye’de görüşmeler esnasında ortaya çıktı. ABD tarafından da bu tarz fikirler seslendirildi. Çatışmazlık bölgesinde önemlidir. Bunun da denetlenmesi gerekiyor. Çatışmazlık bölgesi olacağına göre uçuşlara kapalı olacak. Bütün bunlar çok ince detay. Bizim istihbarat güçlerimiz bunun için temas halindeler.”

MEDYAGUNDEM

putin

Yüz yüze görüşecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Başkanı Putin Hamburg’da G-20 Zirvesi’nde yüzyüze bir görüşme gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep …

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir