Anasayfa / GENEL / Hürriyet vazgeçmiyor! Masadan CHP kaçtı Aydın Doğan’ın gazetesi Ak Parti’yi hedef gösterdi
masa

Hürriyet vazgeçmiyor! Masadan CHP kaçtı Aydın Doğan’ın gazetesi Ak Parti’yi hedef gösterdi

Yeni anayasa için çalışmalara başlayan uzlaşma komisyonu CHP’nin ‘başkanlık sistemini tartıştırmam’ tutumundan sonra üçüncü toplantıda dağıldı. CHP ve Doğan medyası ise uzlaşma masasının AK Parti tarafından dağıtıldığını iddia etti. CHP’nin bu kararından sonra AK Parti’den ilk açıklama Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Biz çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz. CHP sözcüleri sanki Meclis Başkanı toplantıyı sona erdirmiş gibi ifade kullanıyorlar, halbuki kendi kendileri açıkça söylediler, ‘başkanlık sistemi tartışılırsa biz bu masada oturmayız’ diye bir kere daha süreci sabote ettiklerini açıkça ortaya koymuş oldular.” dedi.


CHP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonunda ayılıp masayı dağıtmasından sonra Hürriyet çalışmaların devam etmemesinin AK Parti’nin tutumuna bağladı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik başta olmak üzere Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ CHP’nin bu tutumunu tepki gösterdi.

A Haber canlı yayınında konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, yeni Anayasa çalışmalarınının CHP’nin dayatmacı tutumu nedeniyle son bulduğunu söyledi.

Yalçın Akdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

CHP masayı devirdi, samimi değiller. CHP darbecilerin sevdiği tavırı takınıyor.

“AK PARTİ’NİN GÖRÜŞÜ ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİ YÖNÜNDEDİR”

CHP’nin yaptığını milletimiz görecektir. Milletimiz yeni anayasa istiyor. AK Parti durduğu yerde duruyor. Bu inisiyatif devam etmelidir. AK Parti’nin görüşü bu çalışmaların devam etmesi yönündedir. AK Parti burada samimi olarak masaya oturmuştur.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Uzlaşma Komisyonu hakkında açıklama yaptı. Bozdağ, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu CHP’nin dayatmacı tutumu nedeniyle sona erdi” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bozdağ şunları söyledi:

“Yeni Anayasa yapmak için TBMM Başkan’ının çağrısıyla kurulan Anayasa Mutabakat Komisyonu, CHP’nin dayatmacı tutumu nedeniyle sona erdi. Anayasa Mutabakat Komisyonu, komisyonun adı, görev çerçevesi, çalışma usulü ve süresini belirlemeden, dahası işbaşı yapamadan dağılmış oldu. Ak Parti, komisyonda 317 eşit temsili oy birliği ile karar almayı kabul ederek, dayatma yerine uzlaşma istediğini samimiyetle göstermiştir. CHP’nin, önce darbe mevzuatı sonra anayasa; “Anayasa’da ilk dört maddeyi ve başkanlık sistemini müzakere etmem” dayatması komisyonu bitirdi.

“CHP DARBE ANAYASASININ ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

Başbakan’ımızın CHP’ye, “…darbe hukukunu bitirmek için…gelin hep birlikte adım atalım. Anayasa yazımı için kurulan komisyonu başka işlerle meşgul etmeyin.” çağrısına rağmen CHP, komisyonunu sona erdiren tutumunu değiştirmedi. 1982 Anayasası, darbe mevzuatının anasıdır. Darbe mevzuatı karşıtı CHP, darbe yasalarının anası anayasa ile işe neden başlamak istemiyor? Darbe yasalarının anası anayasadan önce diğer darbe mevzuatını değiştirelim diyen CHP, darbenin anayasasını ömrünü uzatmaya çalışmaktadır.

“O DEVİR KAPANDI, CHP BİHABER”

Gerçekte darbe anayasasını benimseyen CHP, halkın yeni anayasa talebi yüzünden yeni anayasa istiyormuş gözükerek riyakar bir siyaset izliyor. Yeni Anayasa yapılırken; “şunu konuşurum/konuşmam,t artışırım/tartışmam,müzakere ederim/etmem” diyen uzlaşmacı mıdır yoksa dayatmacı mıdır? Uzlaşmadan CHP, dayatmasının kabulünü anlıyor. Hala CHP, Türkiye’de tek parti zihniyetinin hakim olduğunu sanıyor. O devir kapandı, CHP bihaber. Komisyon kararlarını oybirliğiyle aldığına ve CHP’ye rağmen bir maddenin kabulü mümkün olmadığına göre, CHP’nin dayatmasının anlamı nedir? Temel ilkeler/hak ve hürriyetler ve hükümet sistemi tartışması hiç yapılmadan,bunlar hiç konuşulmadan yapılmış yeni anayasa var mı? Yok.

“CHP’NİN FİKRİ KİFAYETSİZLİĞİNİ GÖSTERİR”

CHP, özgürce konuşmaktan, müzakereden, tartışmaktan ve istemediği fikirleri duymaktan korkuyor. Bu, CHP’nin fikri kifayetsizliğini gösterir. Gerçek şu: CHP, darbe yasalarının anası 1982 Anayasasını koruyor, kolluyor ve Yeni Anayasa yapımını engellemek istiyor. Gerisi bahane.”

ÇELİK: SÜREÇ CHP TARAFINDAN SABOTE EDİLMİŞTİR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun dağılmasıyla ilgili olarak, “Süreç bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir” dedi. AK Parti Genel Merkezi’nde, MYK toplantısı devam ederken açıklama yapan Çelik, şunları söyledi: “Bu Meclis’in yeni anayasa yapamayacağı ancak anayasayı yenileyebileceği şeklindeki bir şey Meclis’in kurucu irade vasfına saldırıdır. Komisyonun iki temel şey yapması gerekiyor. Anayasa yapım sürecini yönetmek, ikincisi anayasa taslağını hazırlamak. Maalesef siyasi tarihimizde çoğu kez gördüğümüz gibi bir kere daha milletin talebiyle başlayan, millet adına yetkili olan siyasi partilerin yürüttüğü süreç siyasi hayatımızın geçmişte defalarca gördüğümüz gibi yine millet adına yürütülen bir süreç bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir.

“ADI SİYASİ PARTİ OLAN BİR ORGANİZASYON…”

Gerekçeleri nedir? Diyorlar ki ‘başkanlık sistemi tartışılamaz, tartışıldığı andan itibaren biz bu masada oturmayız.’ Adı siyasi parti olan bir organizasyon meşru bir sistemi tartışmaktan kaçıyor. Parlamenter sistem ne kadar meşru ise başkanlık sistemi de o kadar meşrudur. Tartışmaktan bile kaçan bir parti, başkanlık sistemi komisyon masasına getirildiği için ‘ben masadan kalkarım’ diyor. Birincisi bu siyasetin doğasına aykırı bir tutumdur. AK Parti anayasa hukuku içerisindeki meşru bir sistemi getirip ben bunu tartışmam demek CHP’nin hala tek parti zihniyeti içerisinde son kararı kendisini vereceğini zannetmesidir bu zihniyetten kurtulamıyorlar. Milletin yararına olacak bir şey yine CHP tarafından sabote edilmiştir.

“KENDİ KENDİLERİ AÇIKÇA SÖYLÜYORLAR”

Bugünkü komisyondaki konuşmalarının tutanaklarının açıklanmasını talep ediyoruz. Sayın genel başkanımız anayasa çalışmalarının aynı şekilde devam etmesi gerektiğini herhangi bir şekilde AK Parti açısından bir akamete uğramaması gerektiğini ifade etti. Biz çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz. CHP sözcüleri sanki Meclis Başkanı toplantıyı sona erdirmiş gibi ifade kullanıyorlar, halbuki kendi kendileri açıkça söylediler, ‘başkanlık sistemi tartışılırsa biz bu masada oturmayız’ diye bir kere daha süreci sabote ettiklerini açıkça ortaya koymuş oldular.”

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir