Anasayfa / GENEL / HDPKK bu kez Cuma namazını karıştıracak!
selo-cuma

HDPKK bu kez Cuma namazını karıştıracak!

Sur’da kıstırılan teröristleri kurtarmak için dün Diyarbakır’da eylem çağrısı yapan ve Sur’a yürümek isteyen HDP’liler vatandaştan itibar görmemiş, toplanan 200 kadar kişi güvenlik güçlerine saldırmıştı. HDP lideri Demirtaş dünkü hezimetten sonra bugün yeni bir açıklama yaparak yarınki cuma namazında provokasyona devam edeceklerini söyledi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sur ile ilgili yaptıkları çağrıya dün vatandaşların itibar etmemesi nedeniyle bugün bir basın toplantısı düzenleyerek yeni provokasyon planları hakkında bilgi verdi.

200 KİŞİYİ 10 BİN KİŞİ OLARAK GÖRMÜŞ
Demirtaş, “Her şey önce Diyarbakır halkına teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. 50’ye yakın yerde yürüyüş gerçekleştirildi. On binlerce insan Diyarbakır sokaklarında ve barış hakkını özgürlük taleplerini dile getirdi, haykırdı. Çağrımız provokasyonlara karşı duyarlı olmaya çağırdık. Bütün Diyarbakır halkı Ankara’nın provokatif çağrılarına karşı oyunlara düşmedi. Polisin AKP’nin emri ile yaptığı müdahaleler dışında hiç bir olay yaşanmadı” dedi.

YENİ PROVOKASYONLARIN SİNYALİNİ VERDİ
Çağrılarının süreklilik arz ettiğini ve herkesten her gün saat 16.00’da bulunduğu yerde demokratik tepkisini dile getirmeye devam etmesini istediklerini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

“Çünkü, Sur’daki vahşet politikaları ve insan suçu işlenmeye devam ediliyor. Bir yerde barikat kuruldu, hendek kazıldı diye şehrin tamamının yakılıp, yıkılması savaş suçudur. Şu anda Cenevre ve Roma sözleşmesinin 25 ayrı maddesi AKP tarafından ihlal ediliyor. Hükümet, silahlı insanlarla mücadele edecekse bunu bağlayan bir hukuk vardır, onun dışına çıkmıştır, suç işlemiştir. Cizre’de katliam işlenmiştir. Sur’da yüz binlerce insanı evinden etmiştir. Sur’daki vahşet bitene kadar demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.

Biz ve halkımız sizin gibi çakallardan korkumuz yoktur. Biz halkımız ile birlikte meydanlarda alanlarda olacağız. Halkımız her yerde bu savaş politikalarına karşı dur demenin bu yolu olduğunu görmüştür. Tek bir insanın canına malına zarar vermedin bulunduğumuz sokak ve mahallede demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz.”

TÜRKİYE’Yİ ULUSLARARASI ALANDA CEZALANDIRMAK İÇİN DELİL TOPLUYORMUŞ
Demirtaş, son olarak şu anda Cizre dahil bütün olayların delilleri, fotoğrafları, görüntüleri ve görüntü kayıtlarının arşivlendiğini kaydederek, “Özel hukuk komisyonu bir dosya hazırlıyor. Bugün bu mümkün olmayabilir ama yakın zamanda uluslararası ceza mahkemesinde bu insanlık suçunu cezalandıracağız. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı yoktur” dedi.

BU KEZ DE CUMA NAMAZI PROVOKASYONU
Öte yandan dünkü çağrılarına vatandaşların itibar etmediğini gören HDP yöntem değiştirdi. HDP’nin eski müftü olan Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, yarın Sümerpark’ta kılınacak olan Cuma namazı için açıklamalar yaptı.

Erdoğmuş, “Yarın Diyarbakır’da bütün halkı ve herkesi sadece belli bir düşünceye mensup çağrı değil, Diyarbakır’da yaşayan herkese yerli, yabancı memur, sivil bütün Diyarbakır halkını Cuma namazını kılmak üzere Sümerpark’a davet ediyoruz ve hep birlikte ortak ızdırabımız olan düşmanlıkları giderme konusundaki hassasiyetlerimizi dualarla gidermek üzere yanınızda olacağız” dedi.

MEDYAGUNDEM

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

kk

Yüzsüz KK; HDPKK ile yürüyüp bakın ne dedi?

CHP ile HDP yine kol kola! CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’nün 19’uncu gününe HDP’liler de katıldı. …

hdp

HDPKK’lılar da FETÖ gibi kıvırmayı iyi biliyor!

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, ‘terör örgütüne üye olmak’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Toplantı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir