Anasayfa / GENEL / Hakkından Oray Eğin gelsin İsmet Berkan!
berkan

Hakkından Oray Eğin gelsin İsmet Berkan!

Hürriyet gazetesi yazarı İsmet Berkan bugün yayınlanan köşe yazısında Kabataş görüntülerini izlediğine dair açıklamalarını “yeterli kontrol sürecini uygulamadan” yaptığını iddia ederek özür diledi. Berkan daha geçen gün Hürriyet’in Okur Temsilcisi tarafından eleştirilmişti. Berkan’ın belli ki “mahalle baskısı”ndan dolayı 1.5 sene sonra özür diledi. Peki Berkan o gün nasıl oldu da görüntüleri izlemeden “Kabataş görüntülerini izledim” diye yazdı. Berkan’ın bugün içine düştüğü hal ve şimdi bulunduğu yere “yaranma halleri” onun nasıl bir karaktere sahip olduğunu da göstergesi. Bir de Berkan’ın akıl hocası ve yol arkadaşlarının kimler olduğunu düşününce insan pek de şaşırmıyor. Berkan için herşeyi aslında yıllar evvel Oray Eğin söylemişti.  En iyisi Berkan için fazla söz söylemeden müstehakını Oray Eğin versin. Bakın 2009’da ne yazmıştı Berkan için:


 

Radikal Gazetesi Yayın Yönetmeni İsmet Berkan.

İsmet Berkan’ın bugün gazeteciliği bırakması gerekiyor. Doğan Grubu’nun onun artık gazetecilik yapmadığını, sadece kendi kafasında uydurduğu bir dünyaya ait haberleri, kafasındaki o kurguya uysun diye gazetede kullandığını fark etmesi gerekiyor.
Aynı şey Tuncay Güney’in TRT kayıtlarında da geçerliydi. Hiçbir editoryal filtreden geçirilmeden, bir meczubun ağzına geleni söylediği, hemen herkesi itham ettiği o kayıtlar hani.
Radikal’de yayımlanan İbrahim Şahin açıklamalarının farkı var mı?
Sorun Berkan’ın mesleki yetersizliğinde. Ne derinlemesine bilgi sahibi, ne analiz yapabiliyor. Spor muhabirliği ve matematik problemi çözmek dışında bir birikimi yok. Gazetecilik vizyonu Sezen Aksu’ya yayın yönetmenliği yaptırmakla sınırlı. Bu yüzden de Ergenekon’la ilgili haberleri de hiçbir filtrelemeden, kontrolden geçirmeden sadece aklından geçene uyduğu için bu açıklamalara yer veriyor.

Gazetecilikte olması gereken hiçbir kuşkuya yer yok Radikal’in haberlerinde. Adeta Berkan kendi kendine inanmış, kendi kafasından geçen ‘kurguyu’ destekliyor.
Artık herkes biliyor ki bu soruşturma başladığından beri haber merkezlerine belge sızdıran sızdırana… Büyük kanalların içindeki Fethullahçı, ordu düşmanı, AKP yandaşı muhabirler birer ‘muhbir’ gibi kullanılıyor ve bunlara egemenler tarafından belgeler veriliyor.
Muhabir, emir aldığı yerin heyecanıyla haber merkezlerinde bu belgelerin yayımlanması için savaş veriyor. Peki onun bu sahte belgelerine, psikolojik harbin kanıtlarına kimler itibar ediyor dersiniz?
Tıpkı Berkan gibi cahil, artık bu mesleği fiilen bıraktığı ortaya çıkan amatörler. Bir olayın nasıl olmasını istiyorlarsa, gerçek onun aksini söylese de ona göre yayıncılık yapıyorlar.
Tabii ki Genelkurmay akreditasyonunu iptal eder… Çünkü orada gazetecilik yapılmadığı ortada, aksine gazeteni birilerinin emrine, bu psikolojik harbe tetikçi olarak kullanıyorsun.

Bu belgeler bütün haber merkezlerine, bütün gazetelere sızdırılıyor ama bunları belli başlı yayın organları kullanıyor. Dinci-yandaş basın dışında bir de Radikal bu koroya dahil oluyor ilk günden beri.
Tek bir sebebi var. Başındaki çocuk hayal gücüne fazlasıyla yenilmiş.
Daha bu yaz başında Radikal nasıl da sevinçle ‘Nihayet bazı büyük balıklar’ diye Hurşit Tolon’un gözaltına alınmasını duyurmuştu. Şimdi ne oldu? Tolon serbest. Ortada hiçbir iddianame yok, bir hukuk skandalı yaşandığına herkes hemfikir.
Peki nerede İsmet Berkan ve demokrat duruşu? Nerede bu taraflı gazetenin yüz kızarıklığı ve özrü?
Nerede iş bilmediğinin ve kullanıldığının, gazeteciliği yüzüne gözüne bulaştırdığının kanıtı? Nerede onurlu bir istifa?
Radikal ‘Nihayet bazı büyük balıklar’ manşetini attığında başta patron katı olmak üzere Doğan Grubu gazetelerinin yazıişleri toplantılarında ciddi eleştiriler yükselmiş, Berkan’ın bu gazeteciliğinin grubu zor durumda bıraktığı söylenmişti.
Çünkü diğer gazetelerin belli bir elekten geçirip verdikleri haberleri Berkan cahil cesaretiyle manşetlere taşıyordu.
Bugün o eleştirilerin ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.
Ve görünen çok net: Sen bu işi beceremiyorsun arkadaş.

MEDYAGUNDEM

aksener-dogan

Dün Hürriyet’i dinleten Akşener bugün Hürriyet’in adayı!

Doğan medyasının eş zamanlı biçimde Batı medyasıyla birlikte gazladığı FETÖ’nün desteklediği Merak Akşener’e özellikle Hürriyet …

soner-oray

FETÖ tipi kumpas yapan Odatv’ye son uyarı!

Gazeteci Cem Küçük, Fetullahçı terör örgütü gibi kumpas yayınlarını artıran Odatv’yi uyardı. Küçük adını vermese …

soner-oray

Yoldaşı, Soner Yalçın’ı FETÖ’cü çıkardı!

Oray Eğin de Soner Yalçın gibi Sözcü gazetesi yazarı. Soner Yalçın’ın en yakın dostu, yoldaşı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir