Anasayfa / GENEL / Dün Hürriyet’i dinleten Akşener bugün Hürriyet’in adayı!
aksener-dogan

Dün Hürriyet’i dinleten Akşener bugün Hürriyet’in adayı!

Doğan medyasının eş zamanlı biçimde Batı medyasıyla birlikte gazladığı FETÖ’nün desteklediği Merak Akşener’e özellikle Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan tarafındangaz verildi. Habertürk yazarı Oray Eğin ise Hürriyet gazetesinin ‘Akşener’ sevdasını yakın tarihten bazı ilginç hatırlatmalar yaparak eleştirdi. İşte o köşe yazısı:

Hafızasız bir toplum olabiliriz, 20 sene önceki olayları genç kuşaklar bilmiyor da olabilir. Ama hepimiz unutmuş olamayız değil mi?

Meral Akşener ülke tarihinin belki de en karanlık döneminin İçişleri Bakanı’ydı. Susurluk kazasının üzerinin örtülmeye çalışıldığı, fail-i meçhul cinayetlerin birbiri ardına geldiği, devlette türlü mafya babalarının etkisinin ve sızıntısının ayyuka çıktığı yıllarda aydınlatma değil, üzerini örtme görevini üstlenmişti.

Yıllar içinde kendisine verilen “Asena” lakabına hep bağlı kaldı.Akşener soyadını aldığı eşiyle Abdullah Çatlı sayesinde tanışmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan sonra hep ait olduğu MHP saflarında siyasete katıldı, bir daha da merkeze oynamadı.

Ama bu yolculukta epey değişti de. Kullandığı erkek dili gitti, daha ılımlı, daha olgun bir tavrı benimsedi. Bu sayede epey de puan topladı; bugün ona potansiyel bir lider gözüyle bakılıyorsa aldığı yolun, değişiminin önemi büyük.

Ne kadar değişirse değişsin o geçmiş orada duruyor tabii ki.

Sonradan pişmanlığını açıklasa da en büyük günahlarından biri Hürriyet yöneticilerinin telefonlarını gizlice dinletmek, bu telefon kayıtlarını kamuoyuna açıklamaktı.

Zamanında, “Cezam neyse çekerim, yeter ki kamuoyu aydınlansın”diyordu ama şahsi bedeli ağır oldu. Çok yüklü bir tazimata mahkûm edildi, haciz geldi, borçlarını krediyle ödemek zorunda kaldı. Ama siyasi olarak gerektiği kadar da yıpranmadı, yeteri kadar hasar almadı. Sahi, bu olayın ne zaman bu kadar kolayca unutulmasına karar verildi de şimdi Hürriyet yazarı Ahmet Hakan onu yakın geleceğin potansiyel başkan adayı olarak pazarlıyor?

Ama tabii hiç kimse siyah veya beyazdan ibaret değil. Meral Akşener’in bir önemli davranışı da 28 Şubat sürecinde darbe yapmak isteyen generallere karşı duruşu, Batı Çalışma Grubu’nu deşifre etmesiydi.Kimileri siyasette uzun süre kenara itilmesini buna bağlıyor.

YENİ SENARYOLAR

Son zamanlarda yeni siyaset senaryoları yazan herkesin aklında MeralAkşener var.

Kuracağı merkez sağ parti oyları bölecekmiş güya, Kemal Kılıçdaroğlugidince sol toparlanacakmış. Ama iki ayrıntı gözden kaçıyor. Birincisi, hangi partiyi kimin yöneteceğinin yeni sistemde anlamını yitirdiği. Partilerin önemi azaldı ve siyasette başarının tek ölçütü başkanlık seçimine indi.

Ayrıca, yeni sistem beraberinde yeni isimlerin ortaya çıkmasını da şart koşacak. Sistemi oluşturan, yıllarca profesyonel siyasette öyle ya da böyle yıpranmış isimlerin zorunlu olarak kenara çekilmesi gerekecek. Bu belirsizlikte bile kesin olan bir tek şey varsa Erdoğan’a karşı kuvvetli rakibin mevcut isimler arasından çıkmayacağıdır. Çünkü seçmen değişim istediğini, defalarca tercihini düzenin dışından birine şans vererek gösterdi.

MEDYAGUNDEM

meral

KK’nın Akşener ile pazarlığı!

Sabah gazetesinde Mahmut Övür’ün “Kılıçdaroğlu- Akşener pazarlığı” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye, 10 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı’nı …

mhp

FETÖ’nün MHP’yi karıştırma oyunu da bozuldu

MHP’de muhalif isimlerin düzenlediği ‘korsan’ genel kurulda alınan kararlar, mahkeme tarafından yok sayıldı. MHP Genel …

mhp-aday

Yiyin birbirinizi!

MHP’de muhalif cephede kazan kaynıyor. Meral Akşener tarafı yeni bir parti hayali kurarken, diğer muhalifler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir