Anasayfa / GENEL / Gülen örgütünün yargı örgütlenmesine dair şok deşifre
yargi2

Gülen örgütünün yargı örgütlenmesine dair şok deşifre

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerine hazırlanan Yargıda Birlik Platformu sözcüsü ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden: “Paralel yapı, mahalle imamını Yargıtay üyesi, ev imamını HSYK üyesi yaptı. Yargının bu yapıdan kurtulması artık hükümet değil memleket meselesidir.”

22 Temmuz’da başlayan emniyet operasyonları ile birlikte yargıdaki paralel örgütlenme bir kez daha gündeme geldi. Paralel yapının ipuçları yargının en üst kademelerine kadar ulaşırken, soruşturma izinlerinde yaşanan tıkanma, Ekim ayında yapılacak HSYK seçimlerinin önemini bir kat daha arttırdı. HSYK’daki paralel yapı hakimiyetini kırmak ve yargı bağımsızlığı için yola çıkan Yargıda Birlik Platformu (YBP), seçimlere bir ay kala yaptığı önemli açıklamalarla yargıyı ele geçirmeye çalışan paralel örgütü bir kez daha deşifre etti. YBP’nin sözcülüğünü üstlenen sosyal demokrat aday Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden ile yargıdaki paralel yapının izlerini ve HSYK seçimlerini konuştuk.

HATA YAPILDI HSYK PARALEL’E TESLİM EDİLDİ
-Geçmişte yargıda sol- jakoben bir vesayet sisteminden bahsedilirdi. 2010 referandumundan sonra paralel vesayet sisteminden bahsetmeye başladık. Nerede hata yaptık?
Ben hem YARSAV’ın hem de Yargı-Sen’in kurucu üyesiyim ve sosyal demokratım. 2010 HSYK seçimlerinde de adaydım. 2010 Anayasa referandumundan sonra HSYK yasa değişikliği bir umut olmuştu. Ancak o dönemde “bir kişi bir adaya oy versin” şeklinde bir itiraz vardı. İnanın yasa o şekilde çıksaydı bu sıkıntıları hiç yaşamayacaktık. Çarşaf liste usulüne dönülünce çoğulcu yapı olma ihtimali ortadan kalktı. Yargıda Birlik Platformu (YBP) olarak listede çoğulculuğu sağlayarak 2014 seçimlerinde aynı amaca ulaşmaya çalışıyoruz.

-Sosyal demokratsınız ve YARSAV kurucususunuz.Bazı çevreler sizin YBP üyesi olmanızın bir çelişki olduğunu söylüyor. Sizce bir çelişki var mı?
Söylenti çok oluyor. Biz ne olduğumuzu biliyoruz. İnanın sosyal demokratı, milliyetçisi ve muhafazakarıyla YBP’deki herkes kendi farklılığı ile orada. Hepimiz uzlaşabilir insanlarız. Keşke aday tanıtım toplantımızı görseydiniz. Birlik beraberliği görmenizi isterdim.

İMAMDAN TALİMAT ALANIN VİCDANI OLMAZ
-Yargı sorunlu bir dönem yaşıyor. Sorunun kaynağı sizce nedir?
Sorun dünya görüşünden ziyade, kendi düşüncesiyle değil imamından talimat alan yargı mensuplarında. Birey olmayanın hukuku olmaz.Birey olmayanın vicdanı olmaz, birey olmayanın yapacağı kötülüğün sınırı olmaz. Yargı mensubu özgür birey olmalı. Eğer onun yerine başkaları karar veriyor ve o kişileri kullanıyorsa işte sorun orada başlıyor

-Yargının tepesindeki insanlar gerçekten imamlarından mı talimat alıyorlar?
Elbette. Mesela bazı arkadaşlar anlatıyor. “Kurul üyesi bazı arkadaşlara anlatıyoruz, dikkatle dinliyorlar. Ancak karar aşamasında birileri elini tutup havaya kaldırıyor” diyorlar.

-Peki bu paralel yapı yüksek HSYK seçimlerinde kadar güçlü?
Bunların bir odak güçleri var. Bir de çekim güçleri var. Yargıda odak güç 1500-2000 civarında. Bir de bu gücün etkisine giren insanlar var. Bunları da hesaba katarsak 3000-3500’e ulaşıyor. Biz YBP olarak HSYK seçimlerinde her kesimden güçlü bir liste oluşturarak bu yapının çekim gücünü kırmayı hedefliyoruz.

YARGIDA PARALEL ÇÖZÜLME BAŞLADI
-17 Aralık operasyonundan sonra yaşanan süreçte Paralel örgütte büyük çözülme oldu. Bu çözülmeyi yargıda da hissetiniz mi?
Çözülme oldu tabi. Deklare eden çok arkadaşımız oldu. Bir bayan arkadaşımız çıktı açıkça şöyle dedi: “Ben cemaat evlerinde kaldım. Beni savcı yapan da cemaatin kendisidir. Paramı verdim, ilk maaşımı verdim, kurbanımı verdim, dediklerinizi yaptım” diyor ve bunu söylerken yargı mensuplarından oluşan bir grubun oturduğu masayı işaret ediyor ve ekliyor “Artık benim yakamdan düşün, hayatım boyunca bu yapıya hizmet etmek zorunda değilim. Bunu ilk söylediğimde havadan sudan ihbarla HSYK’dan bana müfettiş gönderildi. Ayrılacağım diye tehdit ediliyorum” diyor. Bunu bugün itiraf edecek birçok hakim, savcı var.

MAHALLE İMAMINDAN YARGITAY ÜYESİ
-HSYK içinde doğrudan Paralel Yapı ile irtibatlı olan kişilerin bulunduğuna şahit oldunuz mu?
Cemaat evlerinde kalan arkadaşımız söylemişti. “Öğrencilik zamanımızda cemaat evinde imamlık yapan bir kişiyi HSYK üyesi yaptılar” demişti. Bunu söyleyen kişi bugün Ankara Cumhuriyet Savcısı. Diğeri de hala HSYK üyesi. Başka bir arkadaşımız “Mahalle İmamı statüsündeki kişiyi bugün Yargıtay’a üye yaptılar” diyor. Bunlar seçilerek geldi. Korkunç bir çalışma sistemleri var.

-Yargıdaki Paralel Yapı’nın tehlikeli bir boyuta geldiğini ne zaman farkettiniz?
Hükümet bu yapıyı 17 Aralık’ta keşfetmiş olabilir ama biz İlhan Cihaner olayı ile dillendirmeye başladık. Bir Cumhuriyet Başsavcısı makam odasında alınıp götürüldü. “Bu yapıya şimdi göz yumarsanız yarın milletvekilini, Bakanı, Başbakan’ı meclis önünden alır” dedik. 17 Aralık operasyonunda iki gün daha gecikseydi belki iktidara aynı şeyi yapacaklardı.

ZEKERİYA ÖZ’E SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM SORUŞTURMA AÇTILAR
-Bu süreçte İlhan Cihaner ile konuşma imkanınız oldu mu?
İlhan cihaner benim arkadaşım. Paralel yapıya her zaman karşıdır. Cemaatle mücadeleden asla vazgeçilmemesi gerektiğini düşünen ve bu kumpası bilen bir insandır.

-Bu yapıyı deşifre etmek için hiç harekete geçmeyi düşünmediniz mi?
2009’da Zekeriya Öz hakkında suç duyurusunda bulundum. O dönemde prensti. Zekeriya Öz’e hiçbir şey olmadı ama ben soruşturma geçirdim. Kınama cezası aldım.

ZEKERİYA ÖZ’E SORUŞTURMA AÇILMADI ÇÜNKÜ…
-Zekeriya Öz sosyal medya üzerinden Sayın Erdoğan’ı açık şekilde tehdit etti. HSYK’dan soruşturma izni çıkmadı. Garip değil mi?
Birinci daireye demokrat arkadaşlar kaydırılınca, paralel yapı ikinci ve üçüncü daireye yoğunlaştı. Bu yüzden soruşturma izni çıkmaz. Şaşırmamak gerekir.

-Kemalist-Sol bir çizgide olan YARSAV neden Paralel Yapı ile birlikte hareket ediyor?
Ben YARSAV’ın yönetimini biliyorum. Çünkü üyesiyim.YARSAV’ı artık sosyal demokratlarla özdeşleştirmeyin. Artık tamamen cemaatin kontrolüne girdi. YARSAV’ın vitrinine 3-5 kişi konuluyor, diğerleri defolu. Paralel Yapı YARSAV içine çöreklendi. Şu anda YARSAV içinde aktif olarak çalışanlar hep Paralel Yapı’nın üyesi. Bunu göre göre bu YARSAV içinde bu yapıya hizmet etmemiz mümkün olabilir mi? Muhafazakarlar bu dönemde çok zarar görmedi. Ama bu yapı, sosyal demokrat ve Alevilere bir çok soruşturma açtı. YARSAV’daki arkadaşlar nasıl destekliyorlar anlaşılır gibi değil.

YARGIDA OPERASYON OLMALI
-Emniyet operasyonlarından sonra şimdi gözler yargı üzerinde. Sizce yargıda da operasyon başlamalı mı? Başlamaması gibi bir durum sözkonusu olmaz. Emniyet müdürlerinin aldığı izinler gerçeğe aykırılıp içeriyorsa, sahte isimlerle, sahte tutanaklarla izinler verildiyse beraber hareket ettiklerini gösterir. Bu izinleri verenler, en az o izinleri talep eden emniyet mensupları kadar suçludur. Bu işin içine giren hakim ve savcılar hesap vermeli. Hakim ve savcı da olsa suç işleyenin dokunulmazlığı olmamalı.

-Siz Paralel Yapı’nın yargıdan temizlenebileceğine inanıyor musunuz?
Bu mücadele artık yargının, emniyetin hükümetin meselesi değildir. Bu artık bir devlet meselesi ve devletin görevidir. Yüzde bir bile oyu olmayan bir Paralel Yapı bugün bürokrasiyi ele geçirmiş durumda. Bu kabul edilebilir bir durum değil.

YARGI PARALEL YAPININ ÇEKİM GÜCÜNDEN KURTULMALI
-Bu yapının yargıdaki gücü hakkında bir oran verilebilir mi?
Yargıda bu oran %25-30 olduğunu söyleyebilirim. Umarım bunların tamamı odak güç değildir. Onlar da yakında doğruyu görecektir. Bunun bir devlet meselesi olduğunu görecek ve bu çekim alanından çıkacaktır. Bu artık şahsi ikbal sorunu değil ülkenin sorunudur.

-Sayın Başbakan’ı ziyaret etmeniz çok tartışıldı. O toplantıda ne konuştunuz?
HSYK’nın çözeceği sorunlar var, Yasama’nın, Yürütme’nin yapacağı işler var. Özlük haklarımızla ilgili taleplerimiz var. Bunun muhatabı kimdir, sayın Başbakan’dır. Aynı toplantıda Adalet Bakanı da vardı. Sayın Başbakan “yargı bizim için çok önemlidir, her türlü devlet faaliyetinden daha önemlidir” dedi. Bu bir samimiyet göstergesidir. Sadece Sayın Başbakan’la değil mecliste grubu olan bütün partilerle görüşeceğiz.

KESİNLİKLE BAŞARILI OLACAĞIZ
-Gülen hareketi sosyal medya üzerinden kendi tabanına HSYK seçimlerinden sonra Türkiye’deki dengelerin tamamen değişeceği mesajını veriyor. Siz böyle bir endişe taşıyor musunuz?
Ben asla böyle bir endişe taşımıyorum. Türkiye Cumhuriyeti devleti artık böyle bir yapıya asla izin vermez. Demokratik yoldan buna inşallah izin vermeyeceğiz.

-YBP olarak başarılı olacağınıza inanıyor musunuz?
Kesinlikle ben başarılı olacağımızı düşünüyorum. Ben oyların çok bölüneceğini düşünmüyorum. Biz listede çoğulculuğu ve katılımı sağladık. Bizim listemizde YARSAV üyesi bile var. Her kesimden destek alacağını düşünüyorum. 7000 sayısının rahatlıkla aşılacağına inanıyorum.  (SABAH)

MEDYAGUNDEM

monte6

107 FETÖ’cü hakim ve savcı daha atıldı!

HSYK, FETÖ ile bağlantılı 107 hakim ve savcıyı meslekten men etti. HSYK Başkan Vekili Mehmet …

tas

FETÖ’cü teröristleri tahliyeye kalkışan kamikazelere ihraç

HSYK tarafından, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin 26’sı tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, 21 tutuklu sanığın …

feto4

HSYK’dan FETÖ’cü itlerin son yalanına tepki

Cezaevinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı hastanede vefat ettiği iddia edilen FETÖ şüphelisi eski Danıştay Tetkik Hakimi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir