Anasayfa / GENEL / Gülen örgütünün kara propagandası okullara yayıldı
okul

Gülen örgütünün kara propagandası okullara yayıldı

Derin yapının özel okul, dershane ve yurtlarda hükümet aleyhine propaganda yaptığı iddiasının ardından MEB müfettişleri harekete geçti. İlk örneği Adana’da çıkan olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Hükümeti hedef alan 17 Aralık operasyonunun ardından paralel yapının müfettişleri okul, dershane ve yurtlarda hükümete yönelik “kara propaganda” yürütmeye başladı. Öğrencilere hükümet aleyhine propaganda yapan paralel yapının bu girişimi Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, Türkiye genelinde olayı mercek altına alıp iddiaları araştırması için bazı müfettişler görevlendirdi. 

81 İLE TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla 8 Mart’ta 81 ilin valiliğine yazı gönderildi. Yazıda; MEB’e bağlı faaliyet gösteren özel okul ve dershanelerde öğrenim gören ve özel yurtlarda kalan öğrencilere “siyasi propaganda” yapıldığı yönündeki iddialara dikkat çekildi. Öğrencilerin bu propaganda doğrultusunda yönlendirilmeye çalışıldığı, devlet erkanına yönelik iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanıldığı, buna tepki gösterenlerin ise kurumlardan uzaklaştırıldığı yönündeki iddialar üzerine inceleme ve soruşturma başlatılması istendi.

ATATÜRK MÜ ERDOĞAN MI?

Bazı paralel müfettişlerin “Atatürk mü, Erdoğan mı?” sorularıyla hükümet aleyhine tepki çekmeye çalıştıkları belirlendi. Bu müfettişler ilk olarak Adana’da deşifre oldu. İddiaya göre; Bilfen, Başkent ve Adana Koleji’ne giden müfettişler, öğrencilerle yaptıkları özel görüşmelerde; “Mustafa Kemal Atatürk’ü mü yoksa Recep Tayyip Erdoğan’ı mı seviyorsun?” ve “Okulda ayakkabı kutusu ile ilgili konuşan öğretmen veya öğrenci var mı?” diye sordu. Bu iddia, kısa sürede yayılınca veliler okula gelip tepki gösterdi. Ancak gerçek sonradan ortaya çıktı. Bakanlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin bu sorulardan haberdar olmadığı, müfettişlere böyle bir talimat verilmediği kaydedildi. Adana Valiliği konuyla ilgili inceleme başlattı ve söz konusu müfettişler mercek altına alındı. 

MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER İFADE VERDİ

Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde 4 öğrenci, eğitim aldıkları bir dershanede kendilerine AK Parti aleyhine propaganda yaptıkları iddiasıyla bazı öğretmenleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın önceki gün başlattığı soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü’nün İzmit’teki Asayiş Şubesi binasına çağırılan FEM Dershanesi Müdürü Osman Aykan ile birlikte 10 öğretmen ifade verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine birçok aile çocuklarını paralel yapının okullarından aldı.

PROPAGANDA YAPILIYOR MU?

Okullara gönderilen müfettişlerden sorulması istenen konular şunlar: “Bulunduğunuz okul/dershane/yurtta, siyasi propaganda yapılarak bir görüş doğrultusunda yönlendirildiniz mi?”, “Bulunduğunuz okul/dershane/yurtta, devlet erkanına yönelik olarak iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanıldığını duydunuz mu?”, “Siyasal tercihleri bulunanların kurumdan uzaklaştırıldığını gördünüz mü?”, “Siyasi amaçlı toplantılar düzenlenerek, propaganda yapıldığı ve bu toplantılarda devlet büyüklerini zan altında bırakacak ifadelerin kullanıldığını duydunuz mu?” (AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir