Anasayfa / GENEL / Gülen örgütü o ülkeyi de karıştırdı
gulen-azerbaycan

Gülen örgütü o ülkeyi de karıştırdı

Azerbaycan’ın Yeniçağ gazetesi: Paralel yapı, ülkedeki okulları kapatılınca hükümete savaş açtı. Kilit noktalara yerleştirdiği adamlarıyla hem hükümete hem de işadamlarına baskı yaptı

Azerbaycan’da eğitim ve ticari faaliyetler yürüten paralel yapının, devlete ait kadroları ele geçirerek işadamlarına ve hükümete karşı baskı yaptığı ortaya çıktı. Türkiye’deki yapılanmasının aynısını Azerbaycan’da da yürüten örgüt, okullardan mezun olan öğrencilerin devlet kadrolarında önemli görevler üstlenmesinin ardından hükümete karşı harekete geçti. Azerbaycan’ın Yeniçağ gazetesi, paralel yapının okulları ve faaliyetleriyle ilgili 3 günlük bir yazı dizisi yayımladı. Azerbaycan’daki paralel yapının kirli ilişkilerini gözler önüne seren bilgiler kamuoyunda şok etkisi yarattı.

KAOS YARATMAYA ÇALIŞTI
Habere göre; Azerbaycan’da okulların kapatılmasıyla birlikte hükümete savaş açan örgüt, devlet kademelerine yerleştirdiği elemanları aracılığıyla kaos ortamı oluşturmak istedi. 20 yıldan fazla süredir Azerbaycan’da okulları bulunan Gülen örgütü, mezun olan öğrencileri devlet kademelerine yerleştirdi. Bir petrol şirketinin yönetimini de ele geçiren yapı, okullardaki elemanlarına da buradan kaynak sağladı. Yeniçağ gazetesinin haberinde şöyle denildi: “Gülen 1980’li yıllarda Türkiye’de, 1990’dan sonra ise Azerbaycan, Kazakistan ve diğer Türki cumhuriyetler’de kendine bağlı bir nesil yetiştirmek için çalışmalara başladı. O yıllarda cebinde hiç parası olmayan kişilerin bugün devlete meydan okuyacak kadar para kazanmaları sağlandı. Sovyetler’in dağılmasının ardından 1991’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’a işadamları gelmiyordu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel’in referans mektuplarıyla Azerbaycan’a gelen gençler, Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev tarafından ilgiyle karşılandı. Pensilvanya’ya tabi olarak yetiştirilen gençler, Azerbaycan başkanlık makamından, gümrük komitesine ve hatta Bakanlar Kurulu’na kadar tüm noktalara kendi adamlarını yerleştirdi.”

OKULLAR PROPAGANDA MERKEZİ GİBİ
Paralel yapının Türkiye’den sonra en güçlü yapılanmasını Azerbaycan’da gerçekleştirdine işaret edilen yazı dizisinde, Gülen’e yakın isimlerin Azerbaycan Meclisi’nde bakan ve milletvekili çıkaracak kadar gücünü artırdığı belirtilerek şöyle denildi:

“Azerbaycan’da kurulan Çağ Öğretim Kurumları’nda derslerden sonra öğrencilerle özel çalışmalar yapılarak Azerbaycan hükümetine karşı propaganda yapıldı. Fethullah Gülen’le görüşebilen az sayıdaki kişiden biri olan Nazım Ekberov, aynı zamanda Çağ Öğretim Kurumları’nın pedagoji müşavirliğini de yürütüyor. Paralel yapının kendine kayıtsız şartsız sadık ‘kullarını’ yetiştirmesi 20 yıl sürdü. 1990’da başlayan çalışma 2010 yılında meyvelerini vermeye başladı. Ancak Azerbaycan’ın sağladığı imkânları kullanarak büyüyen kişilerin yetiştirdiği gençler evlerinden koparılarak, ailelerinden çok Gülen’i sevmeleri için uğraşıldı.”

“ABD, İngiltere, İsrail istihbaratı tarafından kullanılan paralel yapının okulların kapatılmasıyla birlikte hükümete karşı isyan hazırlıkları da başladı” diyen gazete, “Okulların kapanması nedeniyle iade edilmesi gereken paralar Bank Asya’nın kurtarılması için gönderildi” diye yazdı. Okulların Tayyip Erdoğan istediği için kapatıldığı iddiasının yalan olduğu da gazete haberinde belirtildi. Bu yalanın Azerbaycan’ı küçük göstermek için çıkarıldığına dikkat çekilen yazıda, “Okullar Azerbaycan Devlet Başkanlığı’nın talimatı doğrultusunda kapatıldı. Aksini iddia edenler Azerbaycan’ın okulları kapatmaya dahi yetecek gücü yok diye göstermek isteyenlerdir” ifadesi yer aldı.

‘HER ŞEY YAHŞİ OLACAK’
Habere göre, okullardaki iş akitleri feshedilen öğretmenler sınır dışı edilmemek için okulların devredildiği şirkette işe alındı. Bu sayede çalışma izinleri uzatılan kişiler paralel yapının ilişkilerini sürdürmesi için kullanıldı. Okullardan gelen ekonomik kaynakları kesilen paralel yapı, bu şirket üzerinden tutunmaya çalıştı. Azerbaycan devletinin üst düzey isimlerine çeşitli jestler yapılarak ilişkiler sağlamlaştırıldı. Eğitim durdurulmasına rağmen okullar boşaltılmadı. Kira paraları peşin ödenen okullar paralel yapının propaganda malzemesine dönüştü. Türkiye’de olduğu gibi Azerbaycan’da da sosyal medya üzerinden “Her şey güzel olacak” mesajları yayıldı. Bu sayede devlet ve paralel yapı mağdurları üzerinde baskı kurulmaya çalışıldı. Azerbaycan’daki paralel yapının ağlarını ve niyetini deşifre eden yazı dizisi, “Paralel yapının hedefi 2015 yılına kadar güç kaybetmemek” vurgusu da yapıldı.

Erdoğan’ı destekleyen işadamlarına operasyon

Türkiye’deki muhalif kampanyanın aynısının Azerbaycan’da da yürütüldüğüne dikkat çeken Yeniçağ gazetesi, Azerbaycan’daki en büyük inşaat şirketi Aral Group’un sahibi Ahmet Çetin’in, Tayyip Erdoğan’ı desteklemesi nedeniyle örgütün kara listesine alındığını kaydetti. Azerbaycan’ın en büyük yatırımcılarından biri olduğu için paralel yapı tarafından övgüyle bahsedilen Ahmet Çetin, Erdoğan’a destek verince bir inşaat projesinden çıkarıldı. Ayrıca ülke içerisindeki Zaman gazetesi ve Hazar TV’de de hakkında kara propaganda yapıldı.  (SABAH)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir