Anasayfa / GENEL / Gülen okullarını Maarif Vakfı satın alacak
gulen-okul

Gülen okullarını Maarif Vakfı satın alacak

Yurt dışındaki paralel yapı okullarını bünyesine alacak ve yönetecek olan Maarif Vakfı projesinin ayrıntıları netleşti. Maarif Vakfı’nda bin kişilik bir ekip görev alacak. 160 ülkede bulunan 2 bini aşkın okulda eğitim alan 12 bin 824 öğrenciye vakıf bünyesinde eğitim verilecek.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıkladığı ve yurtdışındaki cemaat okullarını bünyesine alacak “Maarif Vakfı” ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.

Vakıfta, yaklaşık bin kişi görev alacak. 2 bini aşkın okuldaki 12 bin 824 öğrenciye vakıf bünyesinde eğitim verilecek…

Vakfın yüzde 70’ini özel, yüzde 30’unu da, kamu kaynakları oluşturacak. Türkiye’de eğitim faaliyetleri gerçekleştiren sivil toplum kuruluşları ve vakıflarla İşbirliği yapılabilecek.

Vakfın en önemli amaçlarından biri; Cemaate bağlı okulları satın alma ve devir yöntemiyle vakfa kazandırma olacak. Vakıf yurtdışında yeni okullar açabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 66 okulun standartları ise yükseltilecek.

SATMAZLARSA LİSANSLARI İPTAL EDİLECEK

Cemaat okullarının özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde Türk büyükelçilikleri aracılığıyla ruhsat aldıkları göz önünde bulundurularak, Maarif Vakfı’na devredilmeyen veya satılmayan okulların lisansları iptal edilecek.

Vakfın bir mütevelli heyeti olacak. Vakıf, Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nca yürütülen öğrenci bursları, öğrenci değişim programları gibi faaliyetleri de bünyesine alacak. Ayrıca mastır ve doktora yapmak için yurtdışına gidecek öğrenciler de Vakıf üzerinden gönderilecek.

Vakfın yönetiminde görev yapacak isimler diplomatik pasaport sahibi olacak. Yurtdışında görevlendirilecek öğretmenler için Harcırah Kanunu’nda değişiklik yapılacak.

KAÇ ÖĞRENCİ VAR?

Yurtdışındaki öğrencilerin yüzde 47’sini kız, yüzde 53’ünü de erkek öğrenciler oluşturuyor. Okullardaki 12 bin 824 öğrencinin 8 bin 648’i Türk… (a haber)

MEDYAGUNDEM

feto

Bir ülke daha FETÖ’yi defetti!

Afgan hükümeti, ülkede bulunan FETÖ okullarını Türkiye Cumhuriyeti Maarif Vakfına devredecek. Afgan hükümeti, ülkede bulunan …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

feto-video

Erdoğan’ın talimatıyla FETÖ’ye küresel imha planı

Cumhurbaşkanı, Maarif Vakfı’na 3 hedef gösterdi: FETÖ ‘170 ülkede varız’ diyor. Siz 193 ülkeye gidin. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir