Anasayfa / GENEL / Gezi zekalı Ivan!
takvim

Gezi zekalı Ivan!

Gezi 1 yaşına bastı! Sosyal kuş Twitter üzerinden eylem çağrısı yapıldı! Ancak onlarca kuşu dallarında barındıran Gezi’nin Kızılağacı’nı bir tek TAKVİM hatırladı. Mevlüt Yüksel’e konuşan Kızılağaç “Yeter bi huzur verin” diye haykırdı! Doğal tepkiye kulak veren vatandaşlar, eyleme kanmadı! Geçen yıl meydanı dolduran ünlüler ise bu yıl adeta kaçtı! Kimi tatil bölgelerine aktı kimi de Bebek’te üç-beş tur attı. Kızılağaç’a da ‘Gezi ruhu’na El Fatiha demek kaldı.

Koca bir ağaçtı… İstanbul kokan dalları vardı… Ancak sessiz sakin hayatı, 1 yıl önce eylemle çalkalandı. “Gezi Parkı’ndaki ağaçları kestirmeyiz” diyen bir grup ortaya çıktı. Çadırlar kurup kamp havası başlattı. Günler geçtikçe doğal hayatla başlayan meselenin ağaç olmadığı anlaşıldı. Ünlüler magazin aleminin renkli dünyasından fırlayıp Gezi Parkı’na aktı!

TENCERE TAVA AYNI HAVA

Provokatörler düğmeye bastı! Yabancı basın olayı kaynatıp kaynatıp servis yaptı. Tencere tava çalındı! Bu gerilimin ortasında kalan kızılağaç ise günler boyunca kendini sakındı! Ve onunla ilk konuşan Haber Müdürümüz Mevlüt Yüksel’e derdini anlattı!

‘YETER Bİ HUZUR VERİN’

Yerli ve yabancı provokatörler Gezi için düğmeye basarken Kızılağaç yine Mevlüt Yüksel’e dert yanıp bir çağrı yaptı: “Eylemlerde köküme bir damla su dökmediniz. Şimdi yine başımı ağrıtacaksınız. Yeter bi huzur verin. Gelmeyin…” Ve Kızılağaç’ın bu çağrısı yerine ulaştı! Geçen yıl hem gaza gelip hem de gaza getiren ünlüler adeta kaçtı. Mehmet Ali Alabora Almanya’da oyun sahnelerken Halit Ergenç, dizi setinden selfie yaptı! Twitter’da gaz veren Sermiyan Midyat ise adeta sırra kadem bastı! Gezi’ye çıkmayan ünlüler, Bebek sahillerinde üçbeş tur attı! Ve çağrısı amacına ulaşan Kızılağaç, dallarına konan kuşlarla huzura kök saldı.

ALABORA OLDULAR

Halit Ergenç ile Mehmet Ali Alabora, geçen yıl kol kola girip İstiklal Caddesi’ne çıktı. Hedefleri Gezi Parkı’ydı. Ancak bu yıl pek çok Gezici ünlü gibi ikisi de ortaya çıkmadı. Mehmet Ali Alabora çok sevdiği Twitter’dan bile uzak dururken Halit Ergenç, sanal alemde “muhteşem” pozlar verdi. Rol aldığı dizinin setinde selfie çektirip Twitter’dan yayınladı. Yine geçen yıl Gezi’yi en çok ateşleyen isimlerden olan oyuncu Sermiyan Midyat da ortaya çıkmadı. Hande Yener, Sertap Erener, Demir Demirkan, Haluk Bilginer, Burcu Esmersoy ve Engin Altan Düzyatan gibi Gezikolik’ler de bu sene Taksim’e yanından bile geçmedi.

İŞTE SATIŞ

Kimi pizza kimi bira yolladı! Ancak bu yıl ‘patronlar’ sıfıra bağladı. Gözaltına alınanların ifadeleri manidardı: Bu sene bizi kimse hatırlamadı! Adeta satıldık

Kaos amacına ulaşamadı. Gezi üzerinden karanlık senaryolar kuran iç ve dış odaklar, halkın sağ duyusuna takıldı! Önceki gün Gezi olaylarının yıl dönümünü bahane ederek eylem başlatmaya çalışanlar yakalandı. Olaylarla ilgili 127 kişi gözaltına alınırken zanlıların ifadeleri eylemlerin bağlantılarını bir kez daha kanıtladı. Marjinal grupların sözde liderleri sorgularında iş dünyasından aldıkları desteği adeta itiraf etti.

NE SAĞCI NE SOLCU AYVALIK’A UÇTU

Zanlılar ifadelerinde, “Geçen yıl yiyecek içecek gönderdiler. Sağlık desteği verdiler. Kıyafetten gaz maskesine kadar tüm araç gereçlerin içinde olduğu çantalardan dağıttılar. Ancak geçen sene bizimle irtibatı kuran o kişiler, bu yıl telefonumuzu bile açmadı. Kimse bizi hatırlamadı. Adeta sattılar.” Öte yandan geçen yıl eylemlere destek veren Cem Boyner, 31 Mayıs’ı Ayvalık’taki milyon dolarlık malikanesinde geçirdi.

IVAN’A SERT YAPTILAR!

Karanlık hayallerine Türkiye’yi alet etmek isteyenler, Gezi’nin yıl dönümünden medet umdu. Aralarında bağımsız gazetecilerin de bulunduğu 140 medya mensubu, Gezi’yi izlemek için Taksim’e gitti. Onlardan biri de CNN International’ın İstanbul muhabiri Ivan Watson’dı. Ancak meydanı boş bulan Ivan, sert kayaya çarptı.

Geçen yıl Gezi’yi dolduran ünlüler, Ivan’ı yalnız bıraktı. Ivan da polislerin kendisini tekmeleyip gözaltına aldığını açıkladı. Ancak Ivan’ın canlı yayın oyunu tutmazken İstanbul Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı: “Gözaltı iddiası yalan.”

YALAN KLİP

Gezi Parkı olaylarının yıldönümü öncesinde sanat camiasından birçok isim belirli aktiviteler düzenleyerek çağrılarda bulundu. Tarık Akan, Edip Akbayram, Genco Erkal, Şebnem Sönmez ve Ezel Akay’ın aralarında bulunduğu 12 isim ise “31 Mayıs’ta Meydandayız” adlı bir video klip çekti. Söz konusu sanatçılar bu isimle halkı gaza getirip meydana çağırdı. Ancak vatandaş gaza gelmezken klibin oyuncuları da sırra kadem bastı. Şiirler ve şarkılar üzerinden Gezi romantizmi yapan Tarık Akan ve Edip Akbayram, Taksim’e çıkmadı. 140 karakterlik Twitter’dan medet uman bu isimler ortalarda görünmezken meydan huzura kaldı.

AYŞE DENİZE GİR

Gezi
Parkı olaylarının 1. yıldönümü öncesi birçok ünlü isim çağrıda bulundu. Bu çağrılardan birini ise Hürriyet’in köşe yazarı Ayşe Arman yaptı. Ancak milleti sokağa çağıran Arman, soluğu Komşu’da aldı. Deniz suyu sıcaklığının 20, hava sıcaklığının ise 30 derece olduğu Yunanistan’ın Mykonos Adası’nda ailesiyle birlikte tatil yaptı. Yatta gün batımını izleyip “..Geçen sene bu zamanlar başladı herşey. Hep birlikte direnmeyi öğrendik. Çok güzeldik. Hep beraber direnebilmek dileğiyle…” mesajını attı. Arman, denizin keyfini sürüp buz gibi meyve kokteylini yudumlarken, televizyonlardan izlemeyi umduğu senaryoyu göremedi.

ÇAPULCU CEMAAT

Gezi’nin yıldönümünde cemaatin çirkin yüzü bir kez daha ortaya çıktı. Today’s Zaman’ın yazarı İhsan Yılmaz’ın Fatih Üniversitesi’nde akademisyen olan eşi Arzu Yılmaz, CHP’nin kanalı Halk TV’ye çıktı ve Gezi olaylarına sahip çıkarak destek verdi. Önceki günlerde de İhsan Yılmaz, camide içilen içkiye sahip çıkarak, Gezi’nin ilahi bir hizmet protestosu olduğunu ima etmişti.

PARALEL YAYIN

Vaiz medyası ile faiz medyası Gezi için yine kol kola girdi. 31 Mayıs öncesi ortak yayınlar yapıp vatandaşı sokağa çekmeye başladı. Ancak bunu başaramadı. Polisin İstiklal Caddesi’nde marjinal gruplara yönelik yaptığı operasyon ise paralel medyanın ortak konusu oldu. Söz konusu yayın organları, birinci sayfada aynı fotoğrafı kullanıp neredeyse aynı başlığı attı.

İSTİKLAL’DEYİM GELSENİZE

Taksim
olaylarında meydanı dolduran ünlüler, bu yıl firar etti. Ancak ünlüler aleminden bir tek o Gezi’ye gitti. Ünlü şovmen Okan Bayülgen, 31 Mayıs Cumartesi günü Taksim Meydanı’ndaydı. Çevik Kuvvet ekipleriyle fotoğraf çektirip sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yayınladı. Sonra da altına “Taksim’deyim, gelsenize” diye yazdı. İşte Bayülgen’in bu çağrısı Gezi çağrısı yapıp da meydana gitmeyen ünlülere tokat gibi saplandı. Bu arada Okan Bayülgen geçtiğimiz yıl Gezi eylemleri için “Havalar güzeldi. Gençler o yüzden sokağa döküldü” demişti. Bu nedenle Geziciler’den tepki çekmişti.  (TAKVİM)

MEDYAGUNDEM

kk1

Takozlar odası kaos kokusunu aldı!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden Gezi ayaklanması öncesinde olduğu gibi üyelerine sözde adalet yürüyüşüne …

banu

2. Gezi diye Batı’daki efendilerine yaltaklanıyor!

Referandum sonrası sokağa çıkan Banu Güven, eylemcilerin Gezi olaylarının yeniden çıkabileceğini düşündüğünü söyledi. 16 Nisan’da …

kartal2

2. Gezi demiyorlar mı bir gülmek geliyor!

Türkiye referandumda kararını ‘evet’ten yana kullandı. Ama bunu hala kabul edemeyenler var. 16 Nisan günü …

1 Yorum yapıldı

  1. İvan milletin nerede olduğunu soruyor. Hani ,kendisini ittirmişlerdi ya…İşte orada millet ! Demek ki ,millet İvan’ı fazla ittirmiş ki, bir daha gelmeyeceğini söylemiş ,İvancık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir