Anasayfa / GENEL / “Gezi Parkı’na o tarihi binayı yapacağız”
erdogan2

“Gezi Parkı’na o tarihi binayı yapacağız”

İstanbul’da düzenlenen “Antik Çağdan 21. Yüzyıla İstanbul” tanıtım etkinliğini katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taksim Gezi Parkı’na o tarihi eseri yapacağız. AKM’nin yerine opera binası yapacağız” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antik Çağdan 21. Yüzyıla Büyük İstanbul Tarihi Eseri Tanıtım Programı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasıdan satırbaşları…

300 bilim insanının katkı verdiği güçlü bir içeriğe sahip. Şehir tarihi çalışmaları açısından önemli bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Eser İngilizce ve Arapça olarak da yayınlanacak.

Türkiye tarihinin de hazırlanması lazım. Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet tarihleri de hazırlanmalıdır. Mevcut birikimlerimizi ileriye taşıyacak çalışmaları yapmalıyız. Şu anda geçmişimiz sıkıntı içerisindedir. Son dönemde liselerde, ortaokullardaki öğrencilerimizi tarih bilinci ile yetiştirmemiz gerekiyor. Lise ve ortaokul öğrencileri tarih bilinciyle donatılmalı.

Kültür Bakanlığımız yayınladığı eserlerle yastık altı kaynakları arttırmamız gerekiyor. Müfredatımızı milli eğitimde güçlendirmemiz gerekiyor. İstanbul tarihi bir şehrin tarihi değil, dönemlerinin en güçlü devletlerinin tarihidir. Tarihimizle günümüz arasındaki kopukluğun bedelini ödedik ve ödemeye devam ediyoruz. Özellikle 1960-1970’li yıllar adeta faciadır. Şehircilik bugünün en büyük problemidir.

GEZİ PARKI’NA TARİHİ ESER TAKSİM’E CAMİ

Cesur olunması gereken konulardan biri de bu. Taksim’deki Gezi Parkı. Oraya o tarihi eseri inşa edeceğiz. Orada bir eser vardı. Adı ister tarih müzesi olur, ister şehir müzesi olur. Ama bunu yapmamız lazım. Taksim Meydanını tamamen yayalaştırmamız lazım. Korkmayacağız. Başkanada söylüyorum. Cesur olacağız. Özellikle Taksim’e o tarihi eseri yapacağız. Bir diğeri de maskem. Orda bir Selahattin Camii yerleşmesi lazım. Bir diğeri de AKM. Oraya dev bir opera binasını yerleştirmek suretiyle “bizim sanat anlayışımız bu” dememiz lazım.

MEDYAGUNDEM

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

guardian

İngiliz gazete Erdoğan yalanını böyle yedi!

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makalesini yayınlayan The Guardian gazetesi, kendi yaydığı “Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan yazmak …

erdogan4

Erdoğan’dan Mescid-i Aksa hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir