Anasayfa / GÜNDEM / Gazeteciler 28 Şubat’la ilgili komisyona ne anlattı?
fehmi-koru4

Gazeteciler 28 Şubat’la ilgili komisyona ne anlattı?

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat sürecine ilişkin gazeteci Yavuz Donat, Fehmi Koru ve Ali Bayramoğu’nu dinledi. Gazetecilerden çıkışta ilginç açıklamalar geldi.

Gazeteci-Yazar Yavuz Donat, ”İşin içinde siyasetçinin eli ve ayağı olmasaydı, bir takım STK ve kanaat önderlerinin katkıları olmasaydı, medya desteği olmasaydı Türkiye’de bu darbeleri muhtıraların olması mümkün değildi” dedi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş başkanlığında toplanarak, gazeteci yazarları dinledi.

Yavuz Donat, ”28 Şubat göz göre göre geldi, Türkiye 28 Şubat’ı benden öğrendi” dedi. Bu olayı, 23 Şubat günü oynanan Gençlerbirliği-Altay maçında ”siyah palto, siyah gözlük ve atkı ile şeref tribününe gelen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya’dan öğrendiğini söyleyen Donat, Erkaya’nın kendisine ”28 Şubat’ta kıyamet kopacak” dediğini aktardı.

Donat, şöyle konuştu:

”Muhalefet partilerinden birinin lideri çıktı dedi ki televizyonda, ‘Profesör Çiller, hocanın müridi olmuş, siyasetin Fadime’sidir.’ Böyle birisi televizyona çıkıyor, bunu söylüyor, bunu yayınlayabiliyoruz. İnsanların birbirinin ne dediğini dinlemesi kopmuştu. Yürüyüşler yapılıyor, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı, ‘Generalin ağzına kilit vuramam ki’ diyor. Bu durumda benim gördüğüm şu, 28 Şubat göz göre göre geldi, önlenmesi için de ciddi bir gayret gösterilmedi.

İşin içinde siyasetçinin eli ve ayağı olmasaydı, bir takım STK ve kanaat önderlerinin katkıları olmasaydı, medya desteği olmasaydı Türkiye’de bu darbeleri muhtıraların olması mümkün değildi”

-”Fişler ne oldu?-

Gazeteci Ali Bayramoğlu ise 28 Şubat sürecine askerin yanı sıra STK’ların, iş dünyasının ve medyanın da ”öyle ya da böyle” etkisi olduğunu söyledi. Bayramoğlu, ”28 Şubat öyle bir kir ki toplumun başından tırnağına kadar bulaşmıştır” dedi.

Ali Bayramoğlu, o dönem asker-sivil ilişkilerinde üç katman bulunduğunu bunların; 1982 Anayasası ve sonrasındaki yasalardan veya mevzuattan kaynaklanan özel alanlar, EMASYA protokolü, Batı Çalışma Grubu’nun yönetmeliği ve Başbakanlık Kriz Masası Yönetmeliği gibi yönetmelikler ve fiili durumlar olduğunu belirtti.

Bunların arasında EMASYA protokolünün çok stratejik olduğunu anlatan Bayramoğlu, bu protokol ile askerin doğrudan valiye ve kaymakama ulaşabilmesine imkan tanındığının altını çizdi. Bayramoğlu, ”EMASYA, 28 Şubat’ı mükemmel tarif ediyor” dedi.

Bayramoğlu, ”Her tür gayri meşru hamlenin, her tür kabul edilemez psikolojik harekatın yasal kılıfını üreten bir yönetmelikler hükümranlığı dönemi vardı” dedi.

Ali Bayramoğlu, ”Buralarda toplanan fişler ne oldu? Türkiye’nin 81 ilinde toplanmış istihbarat fişleri nerede, bunlarla ilgili her hangi bir işlem yapıldı mı? Bunlar nerede depolanıyor, hala kullanılan fişler midir?” diye sordu.

Komisyon Başkanı Nimet Çubukçu ise fişleme konusuna ve varsa imha edilmesi konusuna eğilmeyi düşündüklerini ifade etti.

-Fehmi Koru-

Gazeteci-Yazar Fehmi Koru da 28 Şubat’ı, medya açısından, ”karanlık ve yüz karası bir dönem” olarak niteledi.

Bir çok gazetecinin ya meslekten uzaklaştırıldığını ya da soğutulduğunu ifade eden Koru, 28 Şubat’ta ABD’nin bir noktaya kadar dahlinin olduğunu düşündüğünü ancak fiili bir müdahaleye dönüşmesini de istemediğini kaydetti.

Koru, 1980 sonrası Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kayıtlarının incelenmesinde yarar olacağını kaydetti.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ”Bu belgeleri istiyoruz, vermiyorlar” dedi.

Gazeteci Mehmet Altan da 28 Şubat’ın nedeninin, dönemin başbakanı Necmettin Erbakan’ın dış politikası olduğunu ileri sürerek, ABD’nin bilgisi dışında darbe yapılamayacağını söyledi. (aa)

MEDYAGUNDEM

akbay

İşte o ifade: Burak İsviçre’de FETÖ evinde yetişti

Gazeteci Fehmi Koru, Sözcü’ye yönelik FETÖ soruşturmasında tanık sıfatıyla savcıya ifade verdi: Burak Akbay’ın babası …

ali6

Mafyatik entel hayırcı için FETÖ yancısı Odatv ile Birgün yalanı

FETÖ ve PKK medyası yalana doymuyor. Odatv ve Cumhuriyet’ten sonra bir iftira da Birgün’den. Ali …

ali2

Entel Ali Bayramoğlu mafyöz psikopat çıktı!

Ali Bayramoğlu referandum için gittiği sandıkta oyunu yanlış kullandı. Yeniden oy pusulası alamayınca bir kişiyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir