Anasayfa / GENEL / Film afişi gibi “Rabia”
rabia5

Film afişi gibi “Rabia”

Mısır’da, darbe karşıtı gösterilerin sembolü olan “Rabia” işareti dünya gündemine oturdu. Kanlı saldırılara sahne olan Rabiatül Adeviyye Meydanı’nın adındaki “‘Rabia” (dört) kelimesine izafeten oluşturulan sembol, sosyal medyada son yılların en etkili darbe karşıtı kampanyasına ilham kaynağı oldu.

Türkiye’deki darbe karşıtı aktivistlerin öncülük ettiği kampanya kapsamında ilk önce “R4bia.com” adlı internet sitesi kuruldu. Ardından da eş zamanlı olarak “twitter”da, ‘Whatisr4bia’ etiketi oluşturuldu.

Etiket Türkiye’de rekor sayılabilecek bir hızda TT (Trending Topics-Çok konuşulanlar) oldu, ardından da dünya listelerine girdi. Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanından kullanıcıların büyük ilgi gösterdiği etiket global ölçekte de TT haline geldi.

-Büyük ilgi gösterildi

“Whatisr4bia” etiketiyle paylaşımlarda bulunan binlerce Türk internet kullanıcısı Mısır’da günlerdir darbe karşıtı gösteri yapan sivil halka destek mesajları yayınladı. Çok sayıda kullanıcının aynı etiket altında “Rabia işareti” yaparak çektirdikleri binlerce fotoğrafı paylaştıkları da görüldü.

İnternet haber sitelerinin yanı sıra, Türkiye’de birçok televizyon kanalı da “Rabia” sembolünün öne çıktığı video klipler yayınlayarak kampanyaya destek sundu.

Pakistan, Irak, Katar, Mısır, Bosna Hersek, Malezya ve Endenozya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’dan da binlerce kullanıcı “Whatisr4bia” etiketi altında hem yazılı mesaj hem de fotoğraf paylaştı.

Yazılan mesajların tümünde Mısır’da darbe karşıtı gösterilere destek dile getirildi, sivil halka ölümcül şiddet uygulayan darbe yönetimine de sert eleştiriler yöneltildi.

Öte yandan aynı etiket altında da birbirinden çarpıcı fotoğraflara da yer verildi. Pakistan’da üniformalı polislerin de “Rabia işareti” yaparak çekindikleri fotoğrafları aynı etiket altında paylaştıkları görüldü.

-“Rabia’nın 34 tanımı”

“R4bia.com” adlı internet sitesinde de “Rabia” sembolünün hangi anlamlara geldiği anlatıldı. Kısa ve özlü ifadelerin kullanıldığı metinde “Rabia” sembolünün 34 ayrı tanımı yapıldı. Aynı sitede “Rabia” sembolünün afişleri ve “Rabia işareti” yapılarak çekilen çok sayıda fotoğraf da yer aldı.

Sitede ayrıca Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde “Rabia işareti”nin damgasını vurduğu darbe karşıtı gösterilerden video görüntüleri de yayınlandı.

-Darbe karşıtlarının sembolü

“Rabia İşareti” olarak tanımlanan bu sembol, adını Rabiatul Adeviyye Meydanı’ndan alıyor. Arapça’da “Dört ve dördüncü” anlamına gelen “Rabia”, eylemlerin yapıldığı meydanın ismine vurgu yapmak için de kullanılıyor.

Ayrıca darbe yanlısı gösterilere sahne olan Tahrir Meydanı’ndaki işaretlerden farklılaşmak adına “Rabia” sembolü ortaya çıktı.

-100 milyondan fazla kullanıcı

Mısır’dan tüm dünyaya yayılan ve yeni özgürlük sembolü olarak kullanılan “Rabia işareti” sosyal medyada en çok kullanılan profil resmi olarak da kayıtlara geçti. Sosyal medya üzerinden yayılan “Rabia işareti”ni kendi profil resmi haline getiren kişilerin sayısının 100 milyonun üzerinde olduğu açıklanmıştı.

FİLM AFİŞİ GİBİ

Türkiye’de twitter’da faaliyet gösteren “Wake Up Attack” adlı bir grup da hazırladığı ve sosyal medyada paylaştığı birbirinden yaratıcı “Rabia” afişleriyle kampanyaya destek verdi.

This slideshow requires JavaScript.

Peki “Rabia” nedir?

İşte kampanyanın adresi http://www.r4bia.com’da yer alan 34 madde:

R4BIA bir özgürlük sembolüdür.

R4BIA yeni bir özgürlük ve adalet hareketinin doğuşudur.

R4BIA yeni bir dünyanın kuruluş müjdesidir.

R4BIA Müslümanların yeniden dünya sahnesine çıkışıdır.

R4BIA adalet, özgürlük ve merhamet demektir.

R4BIA batının tüm sahte değerlerinin yıkıldığı yerdir.

R4BIA ölerek özgürleşen Mısır kahramanlarıdır.

R4BIA ölümleriyle tüm İslam alemini uyandıranların adıdır.

R4BIA bize ölümün bir diriliş olduğunu gösterenlerin mekanıdır.,

R4BIA kızımız Esma’dır.

R4BIA Hasan El Bennanın torunlarıdır.

R4BIA dünyayı değiştirecek çocuklarımızın yeni adıdır.

R4BIA insanlığa yeni bir soluktur.

R4BIA çürümüş Batı değerleri yerine herkes için adalettir.

R4BIA özgür bir kadının, özgür bir erkeğin ruhudur.

R4BIA gözyaşıdır, hüzündür, hıçkırıktır.

R4BIA neşedir, sevinçtir, müjdedir.

R4BIA çocuktur, kadındır, gençtir, yaşlıdır.

R4BIA adam gibi adamdır.

R4BIA elif gibi dik, Vav gibi mutevazı duruştur.

R4BIA naif bir şehadettir.

R4BIA yeni bir dünyadır.

R4BIA Ümmettir.

R4BIA birliktir, berberliktir, kardeşliktir.

R4BIA İslam dünyasının birliğidir.

R4BIA katliama ortak olanların utancıdır.

R4BIA katliamı destekleyen münafıkların sonudur.

R4BIA petrol şeyhlerinin sonudur.

R4BIA kapitalistlerin sonudur.

R4BIA Siyonistlerin sonudur.

R4BIA ahlaksız basının sonudur

R4BIA şehadet meydanıdır.

R4BIA şehitlerin anasıdır.

R4BIA gülümseyen bir şehadettir.

MEDYAGUNDEM

kemalk

Sahibinin sesi!

Katar krizi sonrası AK Parti’ye “İhvan’dan desteğinizi çekin, Rabia’dan vazgeçin” diyen Kılıçdaroğlu’na, Dilipak’tan sert tepki …

kemal-caps1

CHP lideri değil sanki sömürge valisi!

CHP grup toplantısında, Katar kriziyle ilgili ilk kez konuşan Kemal Kılıçdaroğlu hükümeti terör örgütüne destek …

rabia4

O fotoğrafın müthiş mesajı; golf sopasına Rabia karşılığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yaptı. Mustafa Varank, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir