Anasayfa / GENEL / Fetullahçılar neden PKK’yı destekliyorlar?
pkk-gulen

Fetullahçılar neden PKK’yı destekliyorlar?

Yeni Akit yazarı Latif Erdoğan, bugünkü yazısında Fetullahçı Terör Örgütü’nün neden PKK’yı çok yönlü desteklediğini açıkladı. Erdoğan, ‘FETÖ, hükümeti fetrete sokacak; ama kendisini de tamamen bitirecek kıyam zokasını yuttuğu günden beri çok ciddi bir çöküş yaşıyor. Devletin başı ne kadar çok ağrırsa benimle o kadar az uğraşır, umuduyla PKK’yı çok yönlü destekliyor; devlet karşıtı her oluşumla hiçbir değer ölçüsü kaydına girmeden buluşuyor, aynı doğrultuda faaliyet gösteriyor’ dedi.


İŞTE LATİF ERDOĞAN’IN O YAZISI:

Devlet aklı, kendi mantığının doğrularıyla hareket eder. Bu doğruların hem zamanlama hem de içerik bakımından izafi değerler katmanlarında birer anlam kazanacağında kuşku yoktur. Bu bakımdan da devlet, dün ak dediğine bugün kara; bugün kara dediğine de yarın ak diyebilir; bu tezat ya da tenakus görünümü, ne onun yanılgısına ne de tutarsızlığına delil olur. Bu ifade ile, asla devletin yanılmazlığını savunmuş olmuyoruz; sadece devletin kendi doğrularını tespit ederken kendi mantığını kullandığını söylemiş oluyoruz. Yani bu mantığın, özel bir mantık olduğunu, güncellediğini kendi zaman algılamasına göre ayarladığını; olayları geçmiş- gelecek ve hale aynı anda bakarak değerlendirdiğini, hükümlerini de böylesi bir değerlendirme üzerine bina ettiğini ifade etmiş oluyoruz.

İkinci Dünya Savaşı sonrası gelişmelerde, Amerika, süper devlet oluşunu ilan edip İngilizlerin elindeki imparatorluk mührünü alınca, özellikle Ortadoğu’daki hakimiyetini terk etmek istemeyen İngilizler, Amerika’ya ve Amerikan müttefiki devletlere sancılı bir coğrafya bırakmak düşüncesiyle bir strateji geliştirdiler. Bu stratejinin bir parçası da, o güne kadar hep destekledikleri askeri Kürt ayaklanmasını, bir Kürt halk hareketine dönüştürmek emeliydi. 1974’lü yıllarda, Amerika- Türkiye ortaklığında, İngilizlerin bu stratejisine bir karşı strateji geliştirildi ve bugün en çok bilinen adıyla PKK örgütü kuruldu. Bu örgütün ana hedefi, her türlü Kürt hareketinin inisiyatifini bünyesinde toplamak ve olası bir Kürt halk ayaklanmasını denetlemek, kontrol altında tutmak ve önlemekten ibaretti.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MEDYAGUNDEM

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

merkel

Almanya’dan “PKK bizi nasıl haraca bağladı” raporu

Almanya’da iç istihbarat servisi, PKK’nın Almanya’da topladığı paranın son 10 yılda iki kat arttığını bildirdi. …

2 Yorumlar

  1. tamamen bittiklerni gördükleri için silaha sarıldılar nedeni bu. ama yine yanlış ata oynadılar. pkk artık bitmiştir kimse eskiden olduğu gibi 2 kere kandil bombalanır bu iş kapanır yine çözüm sürecine dönülür sanmasın zira artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Elindeki silahla devlete şantaj, tehdit devri kapandı.

  2. Fethullahçıların Ak Parti iktidarını devirmek ve Türkiye’ yi frenlemek için pkk lı teröristlerle bile işbirliği yaptığı bu tablo unutulmamalı ve devlet içerisinde bunu fırsat bilen ve fethullahçı karşıtlığını menfaat pazarına çeviren ve fırsat bulduğunda aynı pisliği fazlasıyla yapmaktan çekinmeyen başka güç odakları olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bir yılanın başı ezilirken diğer yılanlar gözden kaçırılmamalıdır. Devlette otorite tektir ve paylaşılamaz. Belli gruplar sürekli sermaye topluyor ve bu gücünü devletin belli kademelerine adam yerleştirmek için kullanıyor ve bu da sistemli yapılıyorsa bu devletin bekasına karşı bir tehdittir. Göz yumulamaz. Bu tür fırsatçılara izin verilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir